Öğretmen Diyarı

 Bir Çocuğun Yaşam Boyu Süren Özsaygısı Sandığımızdan Daha Erken Oluşuyor

Beş yaşındaki çocuklar sadece en temel düzeyde okuma ve yazma biliyor olabilirler ama benlik duygularının şaşırtıcı derecede gelişmiş olduğu söylenebilir. Yeni ve “provokatif” bir araştırma, beş yaşındaki bir çocuğun özsaygısının bir yetişkininki kadar güçlü olduğunu iddia ediyor.

Deneysel Sosyal Psikoloji Dergisi’nin Ocak 2016 sayısında yayınlanacak olan araştırma, çocukların çoğunun beş yaşına kadar pozitif bir tam benlik duygusu geliştirdiklerini ortaya çıkardı. Üstelik bu benlik duygusu yaşamları boyunca neredeyse sabit kalıyor.

“Çocukların temel özsaygı duyguları beş yaşında oluşmuş gibi görünüyor” diyor çalışmayı yürüten Washington Üniversitesi araştırmacılarından Dr. Dario Cvencek. “Bu, özsaygı hayat deneyimleriyle ve olgunlaşmayla değişemez anlamına gelmiyor elbette. Özsaygının şekillendirilebilir olduğunu düşünüyoruz, ama aynı zamanda oluşumunun eskiden düşündüğümüzden çok daha erken yaşta başladığını da düşünüyoruz.”

Araştırma, özsaygının çocuklukta gelişimi hakkındaki geleneksel psikolojik inanışları da alt üst ediyor. Cvencek’e göre bu araştırmadan önce bilim adamları anaokulu öğrencilerinin pozitif  ya da negatif  bir tam benlik duygusu geliştirmeleri için çok küçük olduklarını düşünüyorlardı.

“Yeni çalışmamız anaokulu çocuklarının bir birey olarak kendi özlerindeki iyiliğe yönelik tam ve evrensel bir bilgiye sahip olduklarını gösteriyor. Bu bir ilktir” diyor Cvencek.

Daha önceki çalışmalarda psikologlar bir çocuğun özsaygısını ölçmek için sözel öz-değerlendirmelere başvuruyorlardı. Ancak küçük çocukların sınırlı sözel becerileri dolayısıyla bu yöntem güvenilmez veriler sağlayabiliyordu.

Bu yüzden Cvencek ve ekibi, kendi araştırmaları için yeni bir test tasarladı. Anaokulu Örtük Çağrışım Testi adı verilen bu testin amacı çocukların kendilerine yönelik pozitif duygularını ölçmekti. Araştırmacılar testi, beş yaşındaki 234 kız ve erkek çocuğu üzerinde gerçekleştirdi.

Bu test, yetişkinlere yönelik bir örtük çağrışım testine benziyordu. Yetişkinlere yönelik testlerde katılımcılara “öz” ve “memnun” ya da “memnuniyetsiz” gibi kelimelerin çağrışımları soruluyordu. Anaokulu çocuklarından ise kelimeleri nesnelerle özdeşleştirmeleri istendi.

Çocuklara farklı çeşitlerde bayraklar sunuldu. Onlara bu bayrakları iki gruba ayırmaları öğretildi: “senin olan” ve “senin olmayan”.  Ardından anaokulu öğrencileri farklı bir çalışmaya geçti. Bu çalışmada, “iyi” kelimelerin (eğlenceli, mutlu, iyi, tatlı) ve “kötü” kelimelerin (kötü, sinirli, kötü niyetli, iğrenç) hangilerinin “ben” ya da “ben değil” ile daha fazla ilişkili olup olmadığını belirtmek için düğmelere basmaları istendi.

Bu testin ve başka iki örtük çağrışım testinin sonuçları, çocukların kendilerini kötü niteliklerden çok iyi olanlarla özdeşleştirdiğini ortaya çıktı.

“Bundan önce anaokulu çocuklarının sadece sahip oldukları belli bazı iyi özelliklerini bildiğini sanıyorduk” diyor Washington Üniversitesi araştırmacılarından Anthony Greenwald. “Oysa şimdi buna ek olarak, bir insan olarak sahip oldukları iyilikler hakkında tam ve evrensel bir bilgileri olduğunu anlıyoruz.”

Araştırma ayrıca yüksek özsaygının, güçlü cinsel kimlikle ve kendi cinsiyetinin üyelerini tercih etmeyle bağlantılı olduğunu da ortaya çıkardı. Bu anlamda araştırma, bir çocuğun özsaygısının kişiliğini oluşturan diğer parçalarla da ilgili olduğunu iddia ediyor.

Bugün artık özsaygının yaşamın erken dönemlerinde ortaya çıktığını bildiğimize göre ebeveynler ve öğretmenler bir çocuğun sağlıklı bir benlik duygusu geliştirmesine nasıl yardımcı olabilirler?

Araştırmayı yürüten Cvencek’e göre bir çocuğun başkalarıyla kurduğu sıcak ve destekleyici bağlar muhtemelen en önemli faktörü oluşturuyor.

“Başkaları tarafından sevildiğini hisseden çocuklar, bunu kendilerini sevmek için içselleştiriyor olabilirler. Bulgularımız ilk beş yılın bir yaşamın temelini oluşturmada ne kadar önemli olduğunun altını çiziyor.”

Bu yazı BÜMED MEÇ OKULLARI tarafından desteklenmektedir.

 

Kaynak: http://merakedencocuk.com/2015/11/arastirma-bir-cocugun-yasam-boyu-suren-ozsaygisi-sandigimizdan-daha-erken-olusuyor/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim