Öğretmen Diyarı

Bilgisayar Evin Neresinde Durmalı?


Ankara Üniversitesi, "Çocuklarımızın çevrimiçi güvenliğini nasıl sağlarız?" başlıklı bilgilendirme broşürü hazırladı. Broşürde, "İnterneti yasaklamayın, süre kısıtlaması getirin" ve "Girdiği siteleri ziyaret edin" gibi uyarılarda bulunuldu.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Sosyal Pediatri Bilim Dalı Çocuk Koruma Birimi ile Çocuk ve Bilgi Güvenliği Derneği'nin birlikte hazırladığı broşürde ailelere önemli tavsiyeler verildi. "Çocuklarımızın çevrimiçi güvenliğini nasıl sağlarız?" başlıklı broşürde aileler için öncelikle 'Kurallarınız olsun' mesajı yer aldı. "İnterneti kullanmasını yasaklamayın, kullanım süresine sınır getirin" uyarısıyla başlayan broşürde, söz konusu bilgilerin aileler tarafından tanıdıkları herkese anlatılması istendi.

PROGRAMLARLA DENETLEYİN

Broşürdeki bilgilerin, bütün anne-babaların ve bakıcıların bilmesi gerektiğine işaret edilirken, çocuğun internetteki gezilerinin denetlenmesinin önemine değinildi. Bilgisayarda çocuğu izleyen ve filtreleyen programların olması gerektiği vurgulandı.

YAPILMASI GEREKENLER

Sosyal Pediatri Bilim Dalı'ndan Prof. Dr. Betül Ulukol, çocuğun internet ortamında güvenle dolaşması için ailelerin yapması gereken başlıkları şöyle sıraladı: -      

   Girdiği siteleri ziyaret edin, uygunsuz ve sakıncalı yerlere giriyorsa bir süre yasak koyun. -        

 Çocuğunuzla bilgisayar başında birlikte zaman geçirin. -          Bir anlaşma yapın ve bu kurallar çerçevesinde davranmazsa internet kullanımını yasaklayacağınızı açıkça belirtin.

ÇOCUĞUNUZU SUÇLAMAYIN -  

       Çocuğunuz size internetten birilerinin onu rahatsız ettiğini söylerse kesinlikle çocuğunuzu suçlamayın, dinleyin ve araştırın. -          İnternette kendisine ait bilgileri başkaları ile paylaşmanın bir yabancıya evinin kapısını açmak demek olduğunu, kişisel kimlik bilgilerini kimseyle paylaşmamasını gerektiğini anlatın. -      

   Çocuğunuza siz örnek olun. KONULACAK KURALLAR -      

   Her gün çevrimiçi olma süresini belirleyin. -    

     Ödevler bitinceye kadar internette gezinmeyi ve anlık iletileri kısıtlayın. -    

     Sohbet odalarına ve erişkin içerikli sitelere girmemesini sağlayın. -        

 Bilgisayarı, salon gibi evin tüm aile bireylerine açık bir alanına yerleştirin. -    

     İnternet üzerinden ulaştığı bilgilerin tümünün doğru olmadığını, bilgileri sorgulaması gerektiğini, güvenli bilgilere hangi sayfalardan ulaşabileceğini anlatın.

Kaynak: - See more at: http://www.zamanecocuk.com/aile/haber/bilgisayar-evin-neresinde-durmali/849/#sthash.7OHIMMOu.dpuf

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim