Öğretmen Diyarı

Bilek ve Parmak Kasları Zayıf Çocuklar Yazmada Zorlanıyor

Türkiye Müfettişler Derneği Başkanı ve Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Müfettişi Doğan Ceylan, açıklamasında, bu durumda olan çocukların anne ve babaları başta olmak üzere, bazen öğretmenlerde de endişenin ortaya çıktığını dile getirdi. 

Ceylan, çocuklardaki bu sıkıntının parmak boğumları arasındaki kasların, bilek kaslarının zayıf olmasından kaynaklandığını ifade etti. Kız çocuklarında bu sıkıntının daha çok görüldüğüne işaret eden Ceylan, başta anne ve babalar olmak üzere öğretmenlerin endişe duymamalarını istedi. Çocuklarda küçük kasların gelişiminin önemli olduğunu anlatan Ceylan, şu bilgileri verdi: 

5-6 yaşındaki çocuklar kalemi yeni tutmaya başladıkları için kaleme hakim olma, onu istediği gibi kullanma noktasında sıkıntı yaşayabilir. Çocuklar, kaslarının gelişmemesinden dolayı yaşadıkları bu sıkıntının çözümü anne ve babaların alacağı tedbirlerle ortadan kaldırmak mümkün. 3 yaş ve sonrasında çocuklara daha çok oyuncaklar alınarak onun parmaklarını ve bileklerini daha kolay hareket ettirmeleri sağlanabilir. Elde sıkılabilecek lastik toplar alınabilir. Çocukların oyuncaklarını merak ederek tornavida kullanarak içlerini açmasına ise aileler müsaade etmelidir. Gerekirse anne ve babaları bunu çocuklarıyla birlikte yapmalıdır. Tornavida tutarak, vidaları açmaya çalışan çocuk, parmaklarındaki küçük kasları, bileklerini tornavidaya hakim olmak için hareket ettirmesiyle gelişmesini sağlayacaktır. Öğretmenler okulda, parmakları masaya vurmak suretiyle yağmur taneleri sesini çıkartmak için çocukların parmaklarını hareketini artırabilir. Yavaş hızlı şeklinde çocukların parmaklarını daha çok hareket ettirebilirler. Oyuncakların içinin açılması, çocukların oyuncakların içini incelemesi ise onun merak duygularından kaynaklanıyor. Merakla birlikte oyuncak içini keşfetmeye çalışan çocuğun zeka gelişimi de önemli ölçüde etkilenir. Anne veya baba, çocuğu ile birlikte hareket ederek, oyuncak içindeki parçaların ne olduğunu anlatması ise daha çok yarar sağlayabilir. Kalem hakimiyeti olan çocukla olmayan çocuk arasında çok önemli bir fark olmadığını dile getiren Doğan Ceylan, zeka noktasında bir problem yaşanmasa bile kalemi tutamayan, istediği gibi yazı yazamayan çocuklarda özgüven kaybı oluşacağına dikkat çekti. 

Ceylan, çocuğun kafasında yapmak istediğini kalemle deftere yansıtamamasından dolayı arkadaş arasında olumsuz etkilenebileceğini hatırlatarak, Aslında yılsonunda baktığımız da çocukların çok güzel yazı yazdığını görüyoruz. Ancak kimi erken kimi geç yazdığından dolayı arkadaş arasında özgüven kaybı oluşabilir. Ama bu bir sorun değildir. Anne ve baba başta olmak üzere öğretmenlerin dikkatiyle bu problem rahatlıkla çözülebilir. dedi. 

İlköğretim Müfettişi Doğan Ceylan, küçük yaştan itibaren anne ve babaların mutlaka çocukların eline kalem vermesini, yemek yerken çatal kaşık tutmasını öğretmeye çalışmanın, eline makas vererek gazete veya farklı kağıtlar kesmesinin, oyuncaklarıyla oynamasının ve oyuncaklarını kurcalamasının, el parmaklarını çalıştıracak oyunlar oynamasının çocuğun küçük kaslarının gelişiminin yanı sıra zeka gelişimini olumlu etkileyeceğini bilmelerini istedi.

 

Kaynak: www.www.haberler.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol