Öğretmen Diyarı

Beslenme çantasının olmazsa olmazları

Okul çağı, çocukların gelişimlerinin en yüksek düzeyde seyrettiği bir dönem. Bu nedenle hem besleyici değeri yüksek hem de severek tüketebilecekleri gıdalarla beslenmeleri önemli.
“Çocuğunuzu, okula uygun özelliklerde ve uygun besinlerle doldurulmuş bir beslenme çantası ile yollamanız çocuğunuzun sağlıklı bir büyüme ve gelişme sağlayabilmesi için önemli bir anahtardır” diyen Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, sağlıklı bir beslenme çantası hazırlamanın en kolay yolunun içine bütün besin gruplarından bir çeşit yerleştirmekten geçtiğini söylüyor. Aydın, beslenme çantasında bulunması gereken besinleri ise şöyle sıralıyor.

Süt Sütün mönüde bulunmadığı günlerde küçük paket yoğurtlar veya kutu ayranlar beslenme çantasında mutlaka yer almalı.
Et ve et ürünleri Beslenme çantalarında en sık yer alan et ürünü yumurta. Yumurtanın çocuğunuza yararlı olmasını istiyorsanız, yumurtasını 10 dakika haşlamalısınız. 
Tahıl grupları Beslenme çantasında en sık yer alan tahıl ürünü ekmek. Ekmeğin dışında, çocuğun mönüden sıkılıp dışarıda satılan besinlere yönelmemesi için bir dilim kek, bir-iki parça börek de çantasına konulabilir.
Sebze ve meyve Sandviçin içine domates, salata veya tatlı yeşilbiber dilimleri eklemek ya da patatesli börek yerine sebzeli böreği tercih etmek, çocuklar için daha uygun olacaktır. Beslenme çantasında her gün bir meyve bulunmalı.
Sağlıklı içecek İçeceği yanında olmayan çocuk, asitli ve şekerli içeceklere yönelecektir. Bunun yerine, kutu ayran, kutu meyve suları veya kutu sütlerin beslenme çantasında yer alması daha sağlıklı seçim.
Su Yeterli su tüketimini sağlamak ve sağlığa uygunsuz suları tüketmesini engellemek için, beslenme çantasına su koymak, güzel bir çözüm.

Kaynak: meydangazetesi.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol