Öğretmen Diyarı

Benmerkezci Çocuğun Özgüveni Olduğunu Kim Söyledi?

Aileder Başkanı Fatih Kılıçarslan: “Çocuğun özgüvenli olması yönünde halen birçok ailenin çabası olduğunu düşünmüyorum. Aileler çocuğunu değerlendirilirken halen en önemli kriter derslerinde başarılı olması, ebeveynlerinin sözünden çıkmaması…”

Özgüvenli yetişmeleri için sürekli en iyi, en başarılı ve “biricik” olduğu söylenen çocukların benmerkezci ve topluma saygısız bireyler olmaması için özgüven ve değerler dengesi nasıl sağlanmalı?


Ebeveynlerin çocuklarına sürekli en iyi, en başarılı ve “biricik” olduklarını vurgulamalarının nedeni, telafi mekanizması yani “kendi eksik duygularını çocukları üzerinden tamamlama çabası” olarak değerlendirilebilir.


Bu durum, çocukluğunda yeterince başarılı olamamış ebeveynin, çocuğunu en iyi ve başarılı göstererek eksik duygusunu telafi etme arayışının bir sonucudur.


Ebeveynler bu şekilde çocuğuna sürekli müdahale etmekle çocuğun kendi olma, kendini tanıma çabasını da zorlaştırmaktadır. Müdahaleci tutumlarıyla çocukta stres faktörü olmaktadır.


Sürekli ebeveynleri tarafından onay görmüş çocuk kendisini hayatın merkezinde algılayarak sürekli ilgi ve dikkat çekme çabasında kalacaktır. Böylece de narsistik eğilimleri güçlenecektir. Ben merkezli, tutumlar sergileyecektir.


Özgüven ve değerler dengesi çocuğunun bağımsızlaşma sürecinde ebeveynlerin sağlıklı yaklaşımlarıyla gerçekleşebilir. Ebeveynler çocuklarıyla “bağımlı” ilişki kurma, kendi uzvu gibi davranma, sahiplenme duygusuyla hareket etmek yerine çocuğun farklı bir birey olduğunu hissettirmeli.


 Yaşına uygun olarak sorumluluklar almasını, bağımsız hareket edebilmesini ve aileyle birlikte karar sürecine aktif katılımını desteklemelidir.


 Çocuk hayatın sorumluluğunu aldıkça, sonuçlarını gördükçe kendi değerlerini, hayat kriterlerini oluşturacak ve kendi ayakları üzerinde hayatına yön verecektir.


Böylece bağımsızlaşan çocuk, yaşanmış hayatın sonuçlarından çıkardığı derslerle kişiliğini ve karakterini oluşturacak, kendini tanıma ve anlama yolculuğunda mesafe kazanacaktır.


Çocukların “özgüvenli” olmasından aileler neyi anlıyor? Çocuklarının özgüvenli olmasını isterken ailelerin karakter gelişimi konusunda düştüğü en temel hatalar neler?


Çocuğun özgüvenli olması yönünde halen birçok ailenin çabası olduğunu düşünmüyorum. Ebeveynler'de çocuklarını yetiştirirken pedagojik formasyon eğitimi almaları bilinçli anne ve babalık için önemlidir.


 Aileler çocuğunu değerlendirilirken halen en önemli kriter derslerinde başarılı olması, ebeveynlerinin sözünden çıkmamasıdır. Kendi farklılığını ortaya koyma çabasındaki çocuk halen aileler için kaygı, endişe hatta tehdit oluşturmaktadır.


Dolayısıyla “özgüven” aileler tarafından yeterince doğru anlaşılamamıştır. Ebeveynlerin en temel hatası çocuklarının farklılık çabalarını, kimlik arayışını korkuyla, endişeyle karşılamaları ve kendi olumsuz duygularını çocuklarına baskı olarak yansıtmalarıdır.


Fatih Kılıçarslan/ Sosyal Hizmet Uzmanı/ Aileder Yönetim Kurulu Başkanı

 

ailehaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim