Öğretmen Diyarı

Benimle Oynar Mısın?

Biz oyun oynardık, eskiden. Bahçede, yolda, evde.. neresi olursa fark etmezdi, oynardık. Çocuktuk, küçüktük, hayatı oyunla öğrenmeye çalışırdık. Oyunsuz günümüz olmazdı. Oyun oynamayan çocuk yoktu, hepimiz bu eylemin içindeydik. Nasıl da gülüp eğlenirdik. Hayatımızın en güzel parçasıydı oyun.  Çocuk mutluluğumuzun sebebiydi.

Şimdi büyüdük. Oyun uzaklarda mı kaldı?

Oyun neydi ki biz onsuz yapamazdık?

Oyun aslında daha bebekken hayatımızın parçası oluyor, merak ediyor, eğleniyor, eyliyoruz. Ancak yetişkinliğe geçerken hayatımızın bu özel parçasını ihmal edip, oyunu sadece çocuklara ait olan, eğlendiren güldüren bir yaşantı biçimi olarak sınırlamaya başlıyoruz sanki.

Hatırlayın sevgili yetişkinler. Çocukken oynadığınız oyunları. Anılar geçer gözlerinizin önünden. Her hatırladığınız oyunda yüzünüzde bir tebessüm olduğunu fark edersiniz. Koştuğunuz, durduğunuz, yorulduğunuz, gözlerinizi kapattığınız, gülüp kahkaha attığınız, belki de ağladığınız, hayatınızın bu değerli parçasını nerede unuttuğunuzu düşünürsünüz. Sahi nerede oyunlarınız? “Oyun  Anıları” diye bir düşünce birliği yok mudur zihninizde? Oyun anılarınızı nereye sakladınız?

Nedir oyun? Oyun bazen bir süreç bazen de bir sonuç olduğu için tanımlamakta zorluk çekebiliriz. Oyun deyince aklımıza genellikle, eğlence, kazanma, rekabet, kaybetme, birinci olan, sonuncu olan, hareket vb. gibi eylemler gelir. Aslında oyun sadece bir eğlence aracı değil, oynayanın duygularının, düşüncelerinin, davranışlarının ve kendi isteklerinin, etkilerinin ortaya çıktığı bir eylemdir. Kim oynarsa oynasın oynayan eğlenir, mutlu olur, oyun sırasında her şey ciddiye alınır. Belli bir amaç vardır. Belli kurallar dahilinde bu amaç uğruna elden ne gelirse yapılır.

Oyun, başta çocuklar olmak üzere herkesin öğrenmesi için bir araçtır. Çocuk, kurduğu bir oyunla, ihtiyaçlarını, amaçlarını, öfkesini, sevgisini, iletmek istediği mesajlarını içeren bir eylem içerisindedir. Hem kendi istekleri hem de çevreden gelen istekler arasında bir denge kurma ve uyum sağlama sürecini yaşar.

Çocuklar oyun oynarken ne kadar mutlu hissedeler değil mi? Kazanç ya da kayıp duygusu yaşasalar bile, aslında her çocuk oyunun her anından keyif alır. Keyif alarak yapılan bu eylemler aslında pek çok yararı da beraberinde getirir. Neler mi? Oyunla;

 • *Duyguların en yalın haliyle ifade edilmesi,
 • *Hem kendini hem çevredeki insanları tanıma,
 • *Yaratıcı gücün ortaya çıkması,
 • *Düşünce duygu ve davranış dengesinin oluşmasına destek,
 • *Kural ve sınırların gerekliliğini fark etme,
 • *Kazanma, rekabet, kayıp duygusunu yaşama ve bu duyguları yönetebilme desteği kazanma,
 • *Düşünce gücünü geliştirme, strateji oluşturma, yeni keşifler yapabilme fırsatı bulma,
 • *Kişisel anlamda verimli, üretken, becerikli, yaratıcı, yeniliğe açık, fırsat bulma, fırsat verme, işbirliği, dayanışma, öz kontrol, grup bilinci geliştirme becerilerini kazanma,
 • *Dikkat toplama, odaklanma, strateji geliştirme becerisi kazanma,
 • *Sabırlı davranma, bekleme, izleme, dinleme, kendisini sözel ve davranışsal ifade etme,
 • *Özgürlük ve bireyleşme hissini yaşama,
 • *Bağımsız hareket etme ve karar verme gücünü geliştirme,
 • *Sorumluluk alma ve sorumluluk verme,
 • *Ait olma duygusunu yaşama

mümkün olur.

Sevgili yetişkinler,

Oyunu, bu denli yararlı bir eylemi,  yaşınız ne olursa olsun, hayatınızdan çıkarmayın. Çocuklarınızın oyunlarını destekleyin ve onların sağlıklı gelişimi için oyuna her zaman ihtiyaçları olduğunu unutmayın.  Çocuklarınızla oyun oynayın ve onların oyunlarına eşlik edin. Onlarla birlikte yeni oyunlar icat edin. Yetişkin olarak, akranlarınızla da oyun oynayın ve keyfini çıkarın.

Unutmayın! Hayatın tüm ciddiyetini oyunla karşılayabilirsiniz. Göreceksiniz kendinizi daha güçlü hissedeceksiniz.

Raşide YILMAZ GÖVEBAKAN / raside.y@hotmail.com

Psikolojik Danışman/ Uzm.Aile Danışmanı
Psychological Counselor/ Professional Family Counselor
 
Anahtar Kelimeler:
benimle oynar mısın

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol