Öğretmen Diyarı

Ben Onun Annesiyim! Sen ise Öğretmeni

Neden mi bunu yapıyorum ;

 

Belki veli beklentilerinden belki de bir yarış sistemine dönüşen eğitim politikamızdan kaynaklanan bir sebeple okulların, veliden annelik-babalık yapmaktan çok bir manada evde ikinci öğretim yapan öğretmenlere dönüşmelerini istemeleri.

 

Katıldığım toplantılarda;

 

“Biz okul olarak şunları şunları yapıyoruz ama çocuğunuzun şu sonuca ulaşmasını istiyorsanız, siz de evde bunları yapmalısınız.” Şeklinde söylemlere yıllardır tanık oluyorum.

 

En son küçük oğlumun öğretmeni;

 

“ Oğlunuz için hedeflerim şu yönde, başarabileceğine inanıyorum. Siz de destekler ve şunları yaparsanız, başarılı olacağına eminim. “ dediğinde yine yeniden anlatmayı denedim.

 

“ Öğretmen hanım, sizi anlıyorum. Çocuğumla ilgili beklentilerinize ve planlarınıza bu kadar inanmanızı takdir ediyorum. Ancak ben evde oğluma sadece annelik yaparım. Siz onun öğretmenisiniz, ben annesiyim ve öyle kalmak istiyorum.” dedim. Ne demeye çalıştığımı anlamadı bir süre.

 

“ Bakın ben çocuklarının eğitimsel başarıları yanında psikolojik sağlığını da önemseyen bir anneyim. Eğer sizin benden beklediklerinizi yapmaya kalkarsam, çocuğumun yaşamında ki en temel ihtiyaçlarından olan anne ilgisi, sevgisi ve şefkati gibi duyguları okul başarısı ve disiplinini sağlamak için zedeleyebilirim.” Şeklinde sözlerle anlatmaya çalıştım kendimi.

 

Çocuğunuzun ödev yapıp yapmadığını kontrol etmeyi, yapmadıysa başında nöbet tutarak yaptırmayı, yaptığı ödevleri denetleyip yapamadıklarını yeniden yaptırmayı ve tüm bunlar bittikten sonra yetmezmiş gibi bir de üstüne test çözdürmeyi sağlamak…

 

Nasıl geldi okurken size bilemem ama bana berbat geliyor. Tüm bunları öğretmenin yapması ve okulda takip edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Okul başarısını elde etmenin evde mini bir dershane kurmaya bağlı olmadığına, annenin-babanın ikinci öğretimcilere dönüştürülmemesi gerektiğine, okul da eğitim-öğretim gören bir çocuğun evde ona anne-babalık yapan yani onun duygusal ihtiyaçlarını da fark eden ve gideren ebeveynleri ile birlikte olmasının onun için en iyisi olduğuna , evin çocuk için güven ve sevgi dolu bir ortam olarak tutulması gerektiğine inanıyorum. 

Lütfen düşünün ; sınavlar da elde etmesi gereken sonucu sağlamak için ev de çocuğunuzla yaşadığınız tartışmaların, size ve çocuğunuza ne kazandırdığını ve neleri alıp götürdüğünü…

 

Öğretmenlerin sadece okulda değil aynı zamanda öğrencilerin evde de ders çalışmalarını sağlayacak bir motivasyon modeli geliştirmeleri gerekiyor. Ben buna ilham vermek diyorum. İşte bunu sağlayan öğretmenleri gördüğümde diyorum ki, çocuklarımız emin ellerde…

 

 

Sizse; ona tam olarak anne-baba olduğunuz da, minik hayatının büyümesi ve gelişmesi sürecinde tam farkındalıkla ve ilgiyle bazen yanında, bazen kollarınızın arasında, bazen arkasında bazen uzaktan izleyerek hiç etrafında olmadığınız da ama her zaman sevgi ve güvenle kalbinde olduğunuz da onun minik yaşamında okul başarısıyla birlikte ne çiçekler açacak ne güneşler doğacak ve hayat onun dünyasında sizin tanıklığınızla ne mucizeler yaratacak…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim