Öğretmen Diyarı

BEN ÖĞRETMEN OLSAYDIM !

 

    Öğretmenlik ve Öğretmenler hakkında bayağı bilgim olduğunu düşünüyorum.Babam emekli Dz.Astsubayı. Askeriyede  uzun yıllar kaptanlık eğitimi vermiş.Abim  İstanbul’da Fen bilgisi öğretmeni, benim  de 3.okulum . Yaşıma rağmen bir çok öğretmenle tanıştım,onlarla aynı ortamlarda bulundum,bir çok sorunları hakkında bilgi sahibiyim. 

    Öğretmenlik benim gözümde sorunlarla dolu bir yumak.Sorun ve çözümü belli ama çözmek isteyen var mı?Bunda samimiler mi?Çözmek isteyenlere karşı düşünceler nelerdir ?Bunların net cevabı yok .Sorunları yıllardır değişmeyen öğretmenden verim beklemek bence hayalcilikten öteye gidemez. Emeğini alamayan insan mutlu ,dolayısı ile de başarılı olamaz.Yine de Atatürk’ün öğretmenleri özveri ile çabalıyorlar.  

    Öğretmenleri mutlu etmekten daha kolay olacak ki, dershanelerin mutluluğu öğretmenlere tercih edilmiştir.Benim bu konudaki çözümüm ise,veliler dershanelere verdiğinin yarısını okullarına verip öğretmenlerine destek olsa ,başarı mutlaka artacaktır.Gönülden inanıyorum  ki değerli öğretmenlerimiz bizi uçuracaktır.

     Ben öğretmen olsaydım ne yapmak isterdim,neleri yapabilirdim? 

    Önceliğim arkadaşlarımı ve öğrencilerimi çok sevmek,iyi bir iletişim kurmak olurdu.Sorunları tespit eder, yapılabilecekleri öncelik sırasına koyar, yönetim ve velilerle uygulamaya koyardım.

    Öğrencilerimin eğitim ve öğrenim seviyelerini belirler,mümkün olan en yüksek seviyeye çekmek için gayret gösterirdim.Onlara hedef koymalarını ve bu hedefe varmaları için öğretmen,öğrenci,veli üçlüsü olarak beraber çalışmayı,herkesin üzerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmesi  gerektiğini öğretirdim.

    Çok sağlıklı ve çalışkan olmalarını,mutlaka spor yapmalarını isterdim.İyi ahlaklı insan olarak yetişmelerini,yalandan mutlaka uzak durmalarını, dürüstlükten ayrılmamalarını,sevgi ve saygıyı  yaşam biçimi haline getirmelerini  mutlaka öğretirdim.Ceza ve mükafatın hayatın bir parçası olduğunu,daima bu iki kavramla karşılaşıp uygulamaya sokacaklarını,önemli olanın bunu adaletle uygulamak olduğunu anlatır ve kendi uygulamalarımla örnek olurdum.

    Öğrencilerime,velilerin okulumuzun sorunları ile ilgilenmelerinin aslında çocukları ile ilgilenmek olduğunu söyler,okula her yıl bir spor ayakkabısına verilen miktarın bağışlanması durumunda okulun duvarlarının da onlar gibi gülümseyebileceğini,mutlu olacağını öğretirdim.Belki kendileri veli olduğunda uygularlar diye bu aşıyı yapardım. 

    Öğrencilerimden mezun olduktan sonra da irtibatı kesmememizi rica ederdim.Ben onları çok merak ederim.Eserlerimin ne durumda olduğunu bilmek hakkım değil mi?

     Eeee ne dersiniz? Ben öğretmen olayım mı?Ailem ol,ol kutsal meslektir diyor.   

             Dicle EŞBAHOĞLU

               8/B  -  864

Anahtar Kelimeler:
öğretmen olsaydım

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim