Öğretmen Diyarı

Bebekler Kış Aylarında Nasıl Giydirilmeli

Havaların soğuması demek, birçok hastalığın ortaya çıkması demektir. Bebek gelişimi tamamlanmadığı için bağışıklık sistemleri zayıf olan bebeklerin kış aylarında çok dikkatli bir şekilde giydirilmesi gerekmektedir. Bebekler aşırı sıcak ve aşırı soğuk havaları sevmezler. Vücut sıcaklıklarını korumak için yün kıyafetler yerine pamuklu kıyafetleri tercih etmeniz gerekmektedir.

 

Ev içerisinde sıcaklık yeterli miktarda olacağından bu ortamda kıyafetlerini ayarlamanız çok daha kolay olacaktır. Ancak dışarı çıkılacağı zaman özellikle araba ile bir yere gidiyor iseniz bebeği çok kalın giydirmeniz gereksizdir. Kalın giydirmek yerine günlük giydirdiğiniz kıyafetlerin üzerine soğuğu geçirmeyecek giysiler giydirmeniz gerekir. Ayrıca bunun dışında el, ayak gibi bölgeleri soğuktan korumak amacı ile ayakkabı, şapka, eldiven, patik gibi kıyafetleri de bebeğin giyiminde tercih etmeniz gerekmektedir.

 

Kış aylarında bebeklerin vücut ısıları iyi ayarlanmadığı takdirde terleme oluşmaya başlayacaktır. Bebeğin terlediğini fark ettiğiniz zaman terinin üzerinde kurumasına asla izin vermeyin. Bu bebeğinizin hasta olmasına sebebiyet verecektir. Bunun yerine terli kıyafetlerini vakit kaybetmeden değiştirin. Eğer bebeğiniz üşüyorsa kalın bir kat daha giydirmek yerine ince bir kat kıyafeti daha bebeğinizin üzerine giydirin.

Bebekler Kış Aylarında Nasıl Giydirilmeli

Özellikle gece uyurken üstlerini açma ihtimaline karşın çıtçıtlı badi mutlak giydirin ve bel kısmını korumaya alınız. Daha sonra üzerine yorgan örtüsünü kenarlarını yatak ucuna doğru sıkıştırın. Böylelikle kolayca açılmayacak ve bebeğinizde geceleri soğukta yatmak zorunda kalmayacaktır.  Eğer mümkün ise çarşafın üzerine bir battaniye sererek bebeğinizin daha sıcak bir ortamda yatmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle sobalı evler ve geceleri doğalgaz yanmayan evlerde bu çok ideal bir yöntem olabilir. Bu önlemler karşısında hem sizin içiniz rahat edecek hem de bebeğiniz iyi bir uyku çekecektir. Sık sık hastalanmayacak ve doğru giyinme yöntemleri ile vücut ısısını koruyacaktır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim