Öğretmen Diyarı

Bebekler için kitap seçimi nasıl olmalı, bebeklere kitap okumanın püf noktaları

Uzmanlara göre, çocuğu kitapla tanıştırmanın yaşı yok. Henüz bebekken kitapla tanışmak, insanın dil becerilerinin gelişimine büyük katkı sağlıyor. Bebek kitapları bezden, kalın kartondan ya da su geçilmez malzemeden yapılıyor. Kitaplar, bebeklerin bunları ağzına sokabileceği düşünülerek tasarlanıyor. Bazılarında bir tutamak, diş kaşıyıcısı ya da ses çıkaran bir parça da olabiliyor. Böylece kitap bebek için bir tür oyuncağa dönüşüyor.

 

Bebekler, kitaplarıyla oynarlarken birçok eylemde bulunuyorlar. Bu tip kitaplarda bulunan kapakları/kanatları açıp kapıyorlar; tüylü, parlak, kaygan vs. dokulu yüzeyleri elliyor, açıp kapıyorlar. Her kanadın altını açıp bakmak ayrı birer oyun… “Altında / içinde / arkasında ne varmış?” diye soru-cevaplarla tekrarlamalar yapılabiliyor. Bir yandan da –bu kitaplar her ne kadar birkaç sayfadan ibaret olsa da– “sayfa çevirme” alışkanlığı kazanıyorlar; farkında olmadan kitap imgesi zihinlerine yerleşiyor.

Bebekler onlara okunan ilk kitaplarında belli başlı sözcükleri, kafiyeli sesleri duyarlar. İlk kitaplar bebeğin işitme, görme ve dokunma duyularına hitap ediyor. Kendileri de resimlere bakıp, işaret edip, duydukları sesleri taklit ediyorlar. Bu durum, ileride, konuşmaya başladıkları zaman, onların konuşma becerilerini de etkiliyor.

Bebek kitaplarında genelde günlük yaşamda bebeğin sık sık karşılaştığı tanıdık nesnelerin resimleri olduğu için; bu kitaplar sayesinde bebeğin çevre algısı, sözcük bilgisi, sayı sayma becerisi gelişiyor. Renkler, hayvanlar, taşıtlar, meyveler vs. gibi günlük yaşama ilişkin kavramlar/ sözcükleri öğrenmeleri kolaylaşıyor.

Tutma, kavrama becerileri gelişmeye başlayan bebekler için hafif kitaplar seçmek önemli. Rahatça tutabileceği, taşırken zorluk çekmeyeceği, onun el ebadına uygun olan ürünler ideal… Tabii eğer kumaştan yapılmışsa, kolay yıkanabilir özellikte olması da önem taşıyor.

 1. Çocuğunuzun sakin olduğu bir zaman dilimini, örneğin uyku sonrası, karnının tok olduğu bir zamanı seçin.
 2. İyi ışık alan, sessiz ve rahatsız edilmeyeceğiniz bir yer seçin.
 3. Kısa bir kitap seçin.
 4. Ufaklığı, kitabı rahatça görebileceği biçimde, kucağınıza alın.
 5. Kitabı bebeğin takip edebileceği bir tempoda okuyun.
 6. Çocuğunuz henüz konuşamıyorsa bile soru sorun. Nerede? Bu ne? Konuşuyorsa, yanıt vermesini bekleyin.
 7. Resimlerdeki ayrıntıları gösterin. Nesnelerin isimlerini tekrarlayın. Resimler hakkında konuşun. Neler olduğunu anlatın.
 8. Her defasında bir veya iki sayfa okuyun. Sayfa sayısını yavaş yavaş arttırın.
 9. Sözcükleri şarkı söyler gibi okuyun. İşin içine melodi ve çocuğunuzun adının da olduğu kafiyeler katın.
 10. Okumaya onun da katılması için çocuğunuzu teşvik edin. Örneğin hayvan seslerini birlikte çıkarın. Ya da tekrar bölümlerini birlikte tekrarlayın
 11. Çocuğunuz, o sırada okuduğunuz sayfaya ilgi duyduğu sürece, o sayfada kalmaya devam edin.
 12.  Bebeğin kitaba dokunmasına, fiziksel olarak temas kurmasına (ellemesine, tutmasına, çiğnemesine…) izin verin.
 13. Sayfaları çocuğunuzun çevirmesine izin verin.
 14. Bebek mızmızlanmaya, kıpırdanmaya başlarsa, sesinizi biraz yükselterek ve komikleştirerek okumayı deneyin.
 15. Bebek ilgisini tamamen yitirdiyse okumayı bırakın.

  yazının kaynağı:www.birdolapkitap.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol