Öğretmen Diyarı

BEBEĞIN ZIHINSEL GELIŞIMINI ARTTIRAN FAALIYETLER

Çocuğunuzun ilerleyen yaşları kadar, 0-4 yaş arası süresi de zihinsel gelişimi bakımından çok önemlidir. Bebeğinizle güzel vakit geçirirken aynı zamanda onun bir şeyler öğrenmesini sağlamak ve zihinsel gelişimine katkıda bulunan aktivitelere ağırlık vermek, çocuğunuz açısından dikkat edilmesi gereken bir etkinliktir.
Bilimsel çalışmalar bir çocuğun beyninin 4 yaşına kadar elde ettiği gelişimin zeka seviyesine direk etki ettiğini göstermiştir. 4 yaşından sonra zeka gelişiminde büyük bir değişiklik görülmemektedir.

Bebeğin zihinsel gelişimini arttıran faaliyetler
Bebeğin ilk 2 yıllık gelişimi çok önemlidir. Bu dönemde günde birkaç saat bebeğinizle oynayarak ve konuşmaya teşvik ederek onun zeka gelişiminde önemli bir yol kat edebilirsiniz. Doğduktan sonraki ilk 2 yıl içerisinde dil gelişimi için çaba sarf edilen çocuklarda yaşıtlarına göre zeka seviyesinin daha yüksek olduğu bilimsel çalışmalarda görülmüştür.
Sağlıklı yiyeceklerle besleyin. Zihinsel gelişimde, alınan besin miktarı ve değeri yakından ilişkilidir. Çocukluk döneminde mineral ve protein yönünden zengin yiyeceklerin beyin gelişimine katkısı yüksektir.
Doğduğu andan itibaren, bebeğinizle sürekli göz teması kurarak, onunla karşılıklı sohbet edin.
Bebeğinizin beşiğinin veya oyun oynadığı yerin yanına kırılmaz aynalar yerleştirin. Bu sayede bebeğinizin, kendi hareketlerini incelemesini ve takip etmesini sağlarsınız. Bu durumda bebeğiniz, kendi görüntüsüne baktığını anlamayacak, fakat hareket halindeki yansımasının gülümsemesiyle iyi vakit geçirecektir.
Engelleyici olmayın. Yapmak istediği, ilgisini çeken konularda teşvik edici ve destekleyici olun.
Dil gelişiminin ikinci evresi olarak ta düşünebileceğimiz okumaya hazırlık dönemi. 3-4 yaşlarında çocuğunuza dilini doğru kullanmaya yönelik kısa süreli öğretilerde bulunmalısınız. Bunun okul çağında okuma ve yazmaya katıkısı olmaktadır.
Çocuk gelişimi ve eğitimi konusunda sürekli ilerlemeye çalışın. Güvendiğiniz yayın evlerinin kitaplarından ve pedegoglardan sağlıklı çocuk yetiştirme konusunda yeni bilgiler edinerek, iyi bir ebeveyn olabilmek adına kendinizi sürekli tazeleyin.
Bebeğinizin baktiği zaman dikkatini çekeceği ve çıkardığı seslerle eğlenebileceği güvenli, gelişimine katkı sağlayan oyuncaklar satın alın. Piyasada oldukça gelişen oyuncak sektörünü takip ederek, onun zihinsel gelişimine katkısı olabilecek ürünleri bulma konusunda adımlar atın. Örneğin, değişik seslere sahip müzik aletlerini kullanarak, sebep-sonuç ilişkisini kavramasına yardımcı olmak gibi.
Bebeğinize ağzına güvenle sokabileceği, dezenfekte edebileceğiniz, farklı dokulara sahip özel üretim cisimler satın alın. Bu sayede onun dokunma duyusunu kullanması için temel oluşturmuş olursunuz.

 

Kaynak: kadinlaragore.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim