Öğretmen Diyarı

Başarının Anahtarı Motivasyon

Uzun tatilin ardından öğrencilerin derslerine odaklanmakta zorlandığını hatırlatan uzmanlar, başarının en önemli anahtarının motivasyon olduğunu hatırlattı. 
Uzun tatil ve ani değişen hava koşullarının öğrencilerin ders çalışma isteklerini köreltmiş olabileceğinin altını çizen Zirve Yayınları Rehberlik Uzmanı Hakan Baysal, ‘Bazı öğrenciler bir konuya ya da karşılaşılan probleme çözüm üretmede istekliyken, bazıları ise, derslerde yeterince istekli olamayabiliyorlar. Karşılaştıkları problemlere çözüm üretmede mücadele etme yerine kaçmayı tercih ettikleri görülüyor.

Bu durum eğitim hayatında eğitimcilerin sıkça karşılaştıkları bir durumdur. İşte öğrenciler arasındaki bu farkın oluşumuna etki eden faktörlerin başında motivasyon gelir.’ dedi.  Motivasyonun bir şey yapmak için harekete geçmek, istekli hale gelmek anlamına geldiğini ifade eden Baykal şöyle devam etti, ‘Her insan farklı düzeylerde ve farklı biçimlerde motive olmaktadır.

Örneğin; bir öğrenci, ailesinin ya da öğretmeninin takdirini kazanmak için ev ödevini ilgi ve istekle yapabilir. Başka bir öğrenci ise daha iyi not almak için çalışabilir. Bir diğer öğrenci de kendi amaçlarına ulaşmak için öğrenmek isteyebilir.

Motivasyon başarılı olmanın gerekli ön şartlardan biridir.’   Motive Olan Öğrenci Başarılıdır  Öğrencilerin genelde ilgi duydukları konuları daha kısa sürede öğrendiklerini hatırlatan Hakan Baykal, ‘Öğrenci, motive olduğu ölçüde başarılı olmaktadır. Motivasyon, okuldaki öğrenci davranışlarının yönünü, kararlılığını ve eğitimi sırasında istenilen amaca ulaşmada hızı belirleyen en önemli güç kaynaklarından biridir. Okulda ve sınıfta gözlenen öğrenme güçlüklerinin ve disiplin olaylarının önemli bir kısmının kaynağı motivasyonla ilgilidir. Araştırmalar, motivasyon ve başarı arası da kuvvetli bir pozitif ilişki olduğunu göstermektedir. Motivasyondaki artış, öğretmen ve öğrencilerin okuldan daha çok haz duymalarına imkân sağlar.” şeklinde konuştu. Öğretmenler de Öğrenciyi Motive Etmelidir Öğrencilerin, merak ettikleri ve ilgi duydukları konuları daha kısa sürede öğrendiğini ifade eden Baykal, ‘Öğrencilerin sınıfta doğrudan aktif rol oynamaları öğretmenin başarması gereken bir davranıştır. Öğrencinin sınıf ortamındaki öğrenme ihtiyaçlarının iyi bilinmesi gerekmektedir. Öğrencinin olumsuz davranışı ve başarısızlığı, onun için oluşturulan öğrenme çevresinin olumsuzluklarıyla yakından ilişkilidir.

Öğrencinin ihtiyaçları bilinirse, daha olumlu bir öğrenme çevresi oluşturulabilir.’ diye konuştu.  

Öğrencileri motive edebilmek için birkaç taktik olduğunu dile getiren Baykal, ‘Uzun bir tatilin ardından derslere konsantre olmak, ders çalışmak öğrenci için zorlayıcı olabilir. Eğer aile, öğretmen ve öğrenci birlikte hareket ederse başarı için ilk adım atılmış olur.’ dedi. Öğrencilerin başarılı olmak için kendi motivasyon kaynaklarını keşfetmesinin önemli olduğunu söyleyen Baykal aile, öğretmen ve öğrencilere motivasyon için şu tavsiyelerde bulundu; ·

        Aileler çocuklarının eğitim hayatlarıyla yakından ilgilenmeli. ·  

      Ebeveyneler çocuklarına verilen ödevlerde yardımcı olmalı. Bu tutum çocukları derslere karşı daha istekli hale getirir. ·  

      Ebeveynler eğitim kurumlarını sık sık ziyaret ederek çocuklarının performansı hakkında öğretmenlerinden bilgi almalı. ·  

      Aileler çocuklarının sosyal aktivitelerde bulunması için teşvik etmeli. ·      

  Öğretmenler öğrencilerini iyi tanımalı, onların kabiliyetlerini iyi bilmeli. ·

        Öğretmenler öğrencileri derse teşvik etmek için zaman zaman ödüllendirmeli. ·         Öğrenci bir işi başarabileceğine inandırılmalı.

Kaynak:http://www.zamanecocuk.com/aile/haber/basarinin-anahtari-motivasyon/956/#sthash.imOD7AhG.dpuf

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim