Öğretmen Diyarı

Başarılı olamayan öğrenci başarısız değildir

Eğitim, öğrencilerin eğitim yaşamları süresince elde edeceği başarılar ancak düzenli çalışmayla sağlanabilir. Düzenli çalışma öğretisi de ilkokul çağında verilen bir bilgidir ve bu çağlarda derslerine gerektiği gibi eğilemeyen öğrenciler neredeyse tüm hayatları boyunca başarısız olmaktadırlar. Burada ilkokul öğretmenlerine ve ayrıca da ebeveynlere büyük görevler düşmektedir.

Bazı öğrenciler için matematik ve fen dersleri birer kabus gibidir. Aslında bu dersler birer kabus değillerdir ve tek neden dersleri anlayamamaktır. İnsan, doğası gereği anlayamadığı konulardan uzak durmayı tercih eder. Bu derslere duyulan olumsuz tavrın nedenlerinden diğeri de problem çözme yeteneğidir. Problem çözme konusunda bir çocuk kendine güven duymuyorsa problem çözmekten kaçacak ve dersten uzaklaşmış olacaktır. Ancak iyi bir eğitimci öğrencilerini derse çekmeyi bilmelidir.

Üzerinde durulduğunda kazanılmayacak öğrenci yoktur. Öğrenciye derse çekmeye çalışılmalı ve gerekiyorsa oyunla öğretilmelidir. Bir de sayısal derslerdeki başarısızlığın nedeni kalıtsal olabilir. Bu konuda zeka kuramcılarının yaptığı bir araştırmaya dikkatinizi çekmek istiyorum. Her insan farklı zeka alanlarına sahiptir. Bu yönden bakıldığında öğrencileri zeka alanlarına göre sınıflandırarak değerlendirmemiz gerektiği sonucuna ortaya çıkar. Mesela bir öğrencinin sosyal zekası oldukça gelişmişken, aynı öğrenciden sayısal zekasının da aynı oranda gelişmiş olmasını beklemek hata olur. Ayrıca toplumda yerleşmiş olan bir kanı vardır ki, bu da sayısal derslerin zor olduğu ile ilgilidir. Bu düşüncelerle okul hayatına başlayan çocuk ister istemez bu derslerden uzaklaşacaktır. Diğer yandan da bir öğrenciye derslerinin nasıl olduğu sorulmadan önce “matematik dersin kaç” denilmektedir. Diğer dersler neredeyse hiç sorulmaz ve eğer çocuğun bu derste aldığı notlar düşükse, başarısız olarak damgalanır.

Aslında çocuk belki de kendine güvenmiyordur ve bu derslerden korkuyordur, ya da sosyal zekası matematik zekasına göre daha iyi gelişmiştir. Çocuğa “başarısız” damgası vurmak onu bu tür derslerden daha da uzaklaştıracaktır. Oysa tam tersine, daha sevecen yaklaşmalı ve yeni çalışma teknikleri öğretilmeye çalışılmalıdır. Ayrıca sosyal zekası gelişmiş olan bir çocuk, sosyal alanda başarıyı yakalayıp mesleğini bu doğrultuda seçebilir. Kaldı ki tüm meslekler matematik ve fen dersleri ile alakalı değildir.

Fen ve matematik derslerindeki başarısızlığın diğer bir nedeni de çevresel faktörlerdir. Öğretmenin dersi iyi anlatamaması veya dersin üzerinde yeterince duramaması, öğrencinin çalışma ortamının koşullara uygun olmaması, ekonomik durumlarının kötü olması ve eğitim olanaklarından yeterince yararlanamaması, öğrencinin düzenli beslenememesi, uykusunu alamaması, sınıf ortamının başarılı olmaya engel olması gibi pek çok neden sayılabilir.

 

Peki bu konuda ne yapılabilir? Bu konudaki çözüm yollarının başında aile gelmektedir. Öncelikle aile bu konuda iyice bilinçlendirilmeli ve öğrenciye başarabileceği fikri kabul ettirilmelidir. Öğrencide ders çalışma disiplini geliştirilmelidir. Düzenli çalışması sağlanarak bu başarısızlık ortadan kaldırılabilir. Ayrıca matematik ve fen derslerindeki başarıyı kapsayan mesleklerin dışında da meslekler ve iş imkanları olduğu unutulmamalıdır. Sosyal alanda da pek çok meslek dalı öğrencileri beklemektedir. Çocuğunuz hangi zekaya sahipse o alanda eğitilmeli. Belki de çocuğunuz güzel sanatlara resme, müziğe eğilimlidir. İleriki yaşamında belki de bu meslekleri seçecek ve iyi bir sanatçı olacaktır. Sayısal derslerde başarıyı yakalayamayan çocukların “tembel” olarak değerlendirilmesi yanlış bir tutumdur. Çünkü bu çocuklar başarısız değil doğru yönlendirilmemiş çocuklardır.

 

Kaynak: http://cakstesti.com/basarili-olamayan-ogrenci-basarisiz-degildir.html

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol