Öğretmen Diyarı

Başarı öğretmen kalitesiyle yükselir

ÖĞRENCİ başarısı, hem ulusal hem uluslararası sınav sonuçları da örneklenerek en çok tartıştığımız konulardan birini oluşturuyor. Bu sütunlarda defalarca başarısızlığın sadece öğrencilerin üzerine yıkılarak açıklanabilecek bir konu olmadığını vurgularım.
Başarıda öğretmenin katkısının ne kadar büyük olduğu tartışılmaz. McKinsey tarafından yapılan araştırma bu katkıyı da ölçüyor. Bu çalışma okul ortamının ve öğretmenin niteliğinin öğrencinin yüzde 50'lik başarı dilimine girmesi üzerindeki etkisini ölçmek için yapılıyor. Sonuçlar şöyle:
Eğer okul da öğretmen de ortalama ise öğrencinin başarısı yüzde 50'lerde kalıyor. Öğretmenin de okulun da niteliği kötüyse başarı yüzde 3'e düşüyor.
Okul çok başarılı öğretmen niteliksizse bu kez öğrenci başarısı yüzde 37'lerde kalıyor.
Eğer okul ortamı çok başarılı öğretmen de çok nitelikliyse bu kez çocuğun başarısı yüzde 96'lara çıkıyor.
Okulun imkânları kötü ama öğretmenler başarılıysa çocuğun başarısı yüzde 63 oluyor.
Başta bu çalışma olmak üzere eğitimin kalitesini artırmak için yapılan araştırmalar öğretmenin öğrenci başarısında büyük etkisi olduğunu gösteriyor.
Uluslararası verilere göre Türkiye'deki öğrencilerin yüzde 69'u alt sosyo ekonomik gruptan geliyor. Başarıyla çocuğun içinde bulunduğu aile ve okul iklimi gibi koşullar arasında paralellik olduğu bir gerçek. Ancak tüm bu olumsuz koşulları telafi edebilecek tek şey nitelikli öğretmen.
Yukarıdaki araştırma okul ortamı ne kadar kötü olursa olsun, nitelikli bir öğretmenin çocuğun başarısını yüzde 63'lere kadar çıkarabildiğini gösteriyor.
Türkiye de sorunların en büyüklerinden birini öğretmenin niteliği oluşturuyor. Açığın olduğu yerlerde boşluk ücretli öğretmenlerle dolduruluyor. Geçtiğimiz günlerde katıldığım bir toplantıda Şırnak'taki öğretmenlerin ancak yüzde 16'sının kendi branşlarındaki derslere girdikleri dile getirildi. Geri kalan yüzde 84'ü branşı olmadığı halde başta İngilizce, matematik, fen olmak üzere çeşitli dersleri veriyor ya da dersler boş geçiyor.
Böyle bir ortamda yetişen öğrenciden başarı beklemek de hayal oluyor.
Başarı yükselsin istiyorsak öğretmenlerin niteliğini artıracak ve onların iyi yetişmesini sağlayacak yatırım yapmak zorundayız.
Ücretli öğretmenlerin de branşı dışında derse girmesini önlemek gerek.

 

Habertürk

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim