Öğretmen Diyarı

Bakanın Zor Sınavı

 Elbette her makamın bir sıkıntısı vardır. Ama hiç bir makamın yanlışlığı MEB gibi göze batmaz. Maliye de zarar edersin düzeltirsin çok dikkat çekmez.. Örnekleri arttırabilirim ama onun yerine geçen gün bir sohbette geçen diyalogu anlatmak istiyorum.. Veli içeri giriyor okul müdürüne 1. sınıfa kayıt olacak çocuğu olduğunu ve bu okulun kayıt bölgesinde olduğunu izah ettikten sonra okulu gezip gezemeyeceğini ve sınıf mevcutlarını soruyor. Okul müdürü gerekli açıklamayı yaptıktan sonra sınıf mevcutlarının 1 sınıflar için 35 civarında olduğun söyleyince veli memnun ve moralli bir şekilde ayrılıyor. Neresi ilginç diyebilirsiniz ilginç olan İstanbul'sa göç lalan bir ilçede bir mahalle okulu.. Sanırım devlet ilk ve orta okullarda sınıf mevcutlarını istenilen düzey olmasa da istenilen düzeye yaklaştırdı. Ama asıl sorun Liselerde, başka bir örnek vermek istiyorum . İstanbul'un merkezi bir hatta en büyüklerinde biri diyebileceğimiz meslek lisesinde lise 1 ler yani 9. sınıflarda sınıf mevcudu ortalamaları 70 civarındadır. Bu sorun katlanarak büyümekte ve şu anda en güncel mesele olmaktadır. Yalnız kar topu gibi büyümekteydi şimdi önümüze düştü. Elbette çözüm yoları tartışılır.

                Önerilerim;

1.            Sonradan Anadolu Lisesi olan liseler ikili eğitime geçerek öğleden sonra düz lise olmalıdır.

2.            Her ne kadar İmam Hatip Liselerine halkımız tarafından teveccüh gösterilmişse de bu liselere göndermek istemeyenler mağdur edilmemelidir.

3.            Sınıf kalabalıklığı had safhada olan bölgeler dikkatlice tahlil edilmelidir. Göç alan bölgelerin merkezindeki liseler Anadolu Lisesi statüsüne geçtiği için eğitim öğretimden kopacak öğrenci sayısı fazlalaşacaktır.

4.            Meslek liselerinde 9. sınıf kültür dersleri kaldırılarak ya da azaltılarak ortaokul notları ile öğrenciler direkt bölümlerine geçerek bölümlerinde okuyabilirler.  Şöyle örnek verecek olursak 8. sınıfı bitiren öğrenci dönemin sonunda e-okul üzerinden meslek liselerinin gitmek istediği bölümlerini tercih eder ve diploma notuna göre bölüme geçer hem öğrencinin 1 senesi heba olmamış olur hem de meslek liseleri 9. sınıfı için ayırmış olduğu derslikleri daha verimli değerlendirir.     

5.            Okul öğretmenleri dönüşümden mağdur olmayacak şekilde planlama yapılmalıdır.

6.            Okul idarecileri norm fazlalıkları ve eksiklikleri dikkate alınarak atamalar ivedilikle sonlandırılmalıdır.

7.            Her ne kadar tartışılsa da Yönetici Atama Yönetmeliği ile atamalar yapılacağı gözükmektedir. Yönetmelikte mağduriyet oluşmayacak şekilde eksiklikler tamamlanmalıdır. Örneğin Özür grubundan il içi ve  il dışı tayinden, branş-alan- değişikliğinden dolayı idarecilikten ayrılmış olanlara Yeniden Atama hakkı verilmedir.

8.            Alan değişikliği -mahkeme kararını beklemeye gerek yoktu- tekrar açılmalı ve geçen sene Sınıf Öğretmenliği'nden başka branşlara geçen öğretmenlere dönüş hakkı verilmelidir.

Ezcümle Her ne kadar MEB'in bir sorun yumağı olduğu düşünülse de yapılan çalışmalarda bir düzen bir çalışma olduğu gözleniyor. Elbette başarıyı başarı olarak gören olduğu gibi bu "bakanı da beceriksiz gibi gösterebiliriz" düşüncesinde olanlarda hiç azımsanacak kadar az değildir, unutulmamalıdır..  Yapıcı eleştiriler dikkatlice tahlil edilmelidir.

Şaban Adıgüzel

Eğitimci Yazar

Anahtar Kelimeler:
bakanın zor sınavı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol