Öğretmen Diyarı

ATAMA BEKLEYEN BİR ÖĞRETMENİN ANNESİNİN AĞZINDAN HİKAYESİ

 'Ben bir kız çocuğu annesiyim hayalleri olan ,onların peşinden koşan. 5 senelik mutlu bir evlilikten sonra dünyaya geldi kızım. El bebek gül bebek büyüttük onu.hatta o kadar çok sevdik ki başka bir çocuk yapmayı bile düşünmedik.


Kızım güzel bir çocukluk döneminden sonra okula başladı. Anne ve babasından sonra ilk ilgiyi şefkati öğretmeninden gördü ve ilkokul hayatını öğretmenine aşık olarak geçirdi.

Bir gün ders çalışırken kafasını kaldırdı ve’’anne ben öğretmen olacağım’’dedi. Hiç şaşırmamıştım beklediğim bir cümleydi. Bu kadar öğretmenine bağlı,ona hayran bir çocuktan beklenmeyecek  bir cümle değildi. Ortaokulu ve liseyi dereceyle bitirdi öğretmen olma hayalinden hiçbir
 zaman vazgeçmeyerek. Ama gelin görün ki üniversite sınavından 1 ay önce geçirdiği trafik kazası ailemizin kabusu oldu.

Kızım 20 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra belinden aşağısı felç olarak hastaneden ayrıldık.uzun bir süre yürüyemeyeceğini anladığı an hiç gözümün önünden gitmiyor.bir anda gözlerindeki yaşama sevinci söndü.hayalleri yerle bir oldu. O sene üniversite sınavına giremedi.

Biz annesi babası olarak her zaman yanında olduk, psikolojik destek verdik.doktorun verdiği fizik tedaviye her gün hiç aksatmadan gittik.

Kızımın bir bebek gibi tekrar yürümeyi öğrenmesini an be an izledik.günden güne ilgimiz desteğimiz ile kızımın tekrar hayata bağlanmasını sağladık.hayallerinden vazgeçmemesi için aile olarak elimizden geleni yaptık.tek hayali olan öğretmen olma isteğini sonuna kadar destekledik.üniversiteyi kazandığı günü hatırlıyorum da bütün aile internetin başındaydık.ekranda türk dili ve edebiyatı bölümünü kazandığını öğrendiğimizde babası ‘’al işte kızını da kendine benzettin.sen evde edebiyat yapıyorsun.kızın da okulda edebiyat yapacak’’dediğinde katıla katıla gülmüştük.

 

          Ailece tekrar eski günlerimize geri döndük. Kızımın öğretmen olma hayallerini hayata geçirebilmesi için önümüzde bir fırsat vardı artık.uzun yıllardır oturduğumuz ilden kızımın üniversiteyi kazandığı ile taşındık.düzenimizi sırf kızımız için yeni bir yerde kurduk.ben anne olarak her gün kızımı tekerlekli sandalye ile okula götürüp getirmeye başladım.hatta kızımın arkadaşları ve hocaları, kızımın rahatı için sınıfının zemin kata taşınmasına bile ön ayak oldular.allaha şükür ki üniversitenin son yıllarında kızım gördüğü tedavinin etkisiyle  yürüyerek tek başına okula gitmeye başladı.kızım bu sevgi ve ilgi içerisinde tüm engellerini unutarak çalıştı ve bölümünü ikincilikle bitirdi.bu kadar zor bir hayat içerisinde kzım büyük bir engeli aşmıştı öğretmen olma yolunda. Ailece mutluluğumuzu anlatmaya kelimeler yetmez desem inanır mısınız?         

Ama sonrası daha  zormuş. Biz kızım üniversiteyi bitirdiğinde hemen hayallerine kavuşacak diye beklerken önümüze kpss denilen bir sınav çıktı.biz kızımızın başarılı olacağından o kadar emindik ki ama olmadı olmadı olmadı.her geçen sene kızımın gözlerinin içindeki ışık söndü aynı felç olduktan sonra yaşadığımız gibi.onun mutsuzluğu bizi de kahretti elimizden bir şey gelmeyeceğini bilerek.mutsuzluk bulaşıcı derler.kızımın mutsuzluğu tüm ailemize sirayet etti ve mutsuz günler günleri kovaladı.şimdi bizi  mutlu edecek  tek cümle var:’’şubatta 40 bin öğretmen alımı yapacağız.
’’Yetkililerden, tüm atama bekleyen öğretmenler  ve aileleri gibi bu açıklamayı bekliyoruz.bir hayal mi bilmiyorum ama  hayaller gerçek olmak için vardır...       

Ne dersiniz kıssadan hisse bu hikaye,350 bin atama bekleyen öğretmenin bulunduğu, bütçeden en büyük payın eğitime ayrıldığı güzel ve güçlü türkiye m  de gerçek olabilir mi?ben cevabı biliyorum.ya siz?    

 İnsan hayatı tek ve biriciktir.ama hemen hemen aynı şeyleri yaşıyorsanız empati kurmak o kadar kolay olur.ne dersiniz yetkililer bu empatiyi kurabilecek mi?

Tüm atama bekleyen öğretmenler şubatta 40 bin öğretmen alımı müjdesini alabilecek mı?cevabı bilmiyorum.ya siz?  '

mebpersonel.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim