Öğretmen Diyarı

AŞIRI KORUMACI AİLELER ÇOCUKLARININ GELİŞİMİNİ NASIL ETKİLİYOR?
 Çocuklarımız şüphesiz sahip olduğumuz en değerli, en özel varlıklarımız. “En” değerli olan varlıklarımızı doğal olarak korumak ve zarar görebilecekleri durumlardan sakınmak isteriz. Ancak korumak eyleminin çoğu ailede çocukları adına sınırlarının fazlasıyla zorlandığı örneklerle çok daha yoğun karşılaştığımız bir dönemdeyiz. 
Peki, Baskıcı ve Aşırı Korumacı Aile Tutumu Çocuğu Nasıl Etkiliyor?
Öncesinde anne babasız/yardımsız hiçbir adım atamayan çocuğunuz bağımsız başarması gereken bir durumla karşılaştığında çok kötü ve yetersiz hissedecektir; çünkü yardımsız olmak kabiliyetsiz olduğunu düşünmesine sebep olacaktır. Çocuğun kendini yetersiz hissetmesini tetikleyen en önemli durumlardan birisi de yaşıtlarının aynı görevle başa çıkabiliyor olması; hatta anne ve babaları tarafından teşvik edilip destekleniyor olmalarıdır.

Çocuğunuzun Tecrübe Kazanmasına İzin Verin
Yanlış ya da doğru tecrübe edinmeyen çocuk, doğru yapmayı da öğrenemez. Aşırı korumacı davranarak özgüvenini körelttiğiniz çocuğunuz, kendisini her zaman her yerde gereksiz durumlarda dahi koruması gerektiğini düşünerek çevresine karşı güvensizlik problemi yaşayacaktır.  Çocuğunuza tek başına hareket edebileceği, bağımsız kararlar vermesi gereken fırsatlar tanıyın.

Aşırı korumacı ebeveyn yaklaşımınız değişmediği sürece bu durum, çocuğunuzun ileride karşılaşabileceği daha büyük problemlerin sinyali olarak görülebilir. Yaşına göre yeterli düzeyde özgür çocuklar yetiştirmek, aynı zamanda kendisini nerede koruyacağını bilen çocuklar yetiştirmek demektir.

Aşırı korunan çocuk kendi başına sorumluluğunu alabileceği, almayı öğrenebileceği durum ve eylemlerden ailesi tarafından mahrum bırakılmakta. Yoğun olarak uygulanan önlemler, engeller, sınırlamalar ve şartlar, çocuğun bağımsız düşünüp davranmasına ket vuracak olan aşırı korumacı anne ve babaların bilerek ya da bilmeyerek en sık kullandıkları düşünsel baskı araçları arasında yer alıyor.
Kontrolü Bırakmazsanız, Sorumluluk Almasını Engellersiniz
Kendi hayatının kontrolünde anne ve babasının da kendisi kadar söz sahibi olduğunu fark eden çocuk, hem akademik hem de sosyal anlamda her zaman ebeveynini mutlu etmek için ekstra bir çaba sarf edecektir. Bunu yapmaya çalışan gençlerde ve çocuklarda yetersizlik temelli yıkıcı psikolojik süreçler yaşaması kaçınılmazdır.

Aşırı korumacı davranarak yapması gereken ya da kendi düşünmesi gereken hiçbir şeyi çocuğunuz adına (ilk seferde model olmak haricinde) gerçekleştirmeyiniz. Bunu her tekrarladığınızda çocuğunuz kendisini daha yetersiz hissedecek, yahut her zaman sorumluluk almaktan kaçınıp sonucu anne ve babasından bekleyen her konuda tembel bir bireye dönüşecektir.

Kısa Bağlantı : http://clss.link/28T1uqS

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim