Öğretmen Diyarı

Aşırı başarı beklentiniz spordan soğutmasın!

Egzersiz ve spor çocuğun bedensel, zihinsel gelişimine katkı yaparak okul ve sosyal hayatta pek çok kazanç sağlıyor.

Uzmanlar, çocukların yetenekleri doğrultusunda kendi yapmak istediği spora yönlendirilmesinin gerekliliğini vurguluyor.

Yaz günlerinin yaşandığı günümüzde uzmanlar, çocukların hareketsiz yaşam tarzını benimsemesinin sağlığı tehdit eden en önemli risk faktörlerinden biri olduğuna dikkat çekiyor.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Fizyoterapi Programı Öğretim Görevlisi Hatice Ayan, çocukların yaz tatillerindeki zamanlarının egzersiz ve spor alışkanlığının kazandırılması için önemli bir fırsat olduğuna dikkat çekerek, “Yaz tatiliyle birlikte çocukların hem boş vakitlerini verimli bir şekilde geçirmeleri hem de eğlenmeleri ve egzersiz alışkanlığı kazanmaları için spora yönlendirilmeliler. Egzersiz ve spor çocuğun bedensel, zihinsel gelişimine katkı yaparak okul ve sosyal hayatta pek çok kazanç sağlar” dedi.

‘BİLİNÇLİ SPOR’

Çocukların spor sayesinde kendi yaşıtlarıyla iletişim kurarak sosyalleştiğini aktaran Ayan, çocukların stratejik düşünme yeteneği, özgüven ve liderlik gibi özellikler kazandığını söyledi. Ayan, “Çocukların hangi spor dalına ne zaman başlanması gerektiği konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Çocukluklar yetişkinlere kıyasla spor yaralanmalarına daha yatkındır. Özellikle çocukların hızlı büyüme periyodunda, kaslarının daha gergin olması nedeniyle tendonların kemiğe yapıştığı yerlerde, büyüme plaklarının açık olması nedeniyle de eklem kıkırdaklarında yaralanma riski yüksektir. Bu nedenle spor yaralanmalarından korunmak için spor öncesi ısınma ve esneme hareketleri öğretilmelidir. Yapılan spora uygun ayakkabı seçilmeli ve spor yapılan zeminin uygunluğuna dikkat edilmelidir” diye konuştu.

‘DENGELİ SPOR DALI ÖNEMLİ’

Tek taraf ağırlıklı yapılan spor dallarında çalışmaların o tarafın kas, kemik yapısının diğer tarafa göre aşırı gelişmesine neden olacağını vurgulayan Ayan, bu durumun ilerleyen yaşlarda çocuğun vücut üst bölümünde duruş bozukluğuna ve skolyoza neden olabileceğini ifade etti.

‘AŞIRI BAŞARI BEKLENTİNİZ OLMASIN’

Çocukların yetenekleri doğrultusunda kendi yapmak istediği spora yönlendirilmesinin gerektiğinin altını çizen Ayan, anne babalardaki aşırı başarı isteği nedeniyle çocuktan kendi kapasitesinin üstünde bir beklentisinin onların hem fiziksel hem de psikolojik zorlanmalara neden olabileceğine işaret etti.

 

sozcu.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol