Öğretmen Diyarı

Aptal Kutusu!
 RTÜK tarafından “Türkiye’de Çocukların Medya Kullanma Alışkanlıkları Araştırması” adı altında 2013’te yapılan bir araştırmada, 6-18 yaş arası çocukların %78’inin en az “ara sıra” televizyon seyrettiği belirlenmiştir. Araştırma konusu çocukların toplam %59.9’u televizyonu “boş vakitlerini doldurmak için” ve “eğlenmek için” izlediğini belirtmiştir.

Televizyon izlemenin çocuklar üzerindeki zararları gayet iyi bilinmekte. Hareketsiz geçirilen bir zaman aralığı olmasından dolayı obezite gibi sağlık sorunlarına yol açmasının yanında, bebek ve çocuk zihinsel gelişimini de önemli ölçüde etkileyen bir cihaz televizyon. Özellikle reklamlarda görülen ve çocukların yoğun olarak izlediği pek çok çizgi filmde de sunulan, “tüketim”, “şiddet” gibi sübliminal mesajlar da çocuklarımızın bilinç altını olumsuz yönde etkilemekte.

Amerikan fotoğraf sanatçısı Donna Stevens’ın “Aptal Kutusu” (Idiot Box) adlı yeni fotoğraf sergisinde televizyonun çocuklarımız üzerindeki etkisi yoğun bir biçimde görülmekte. Karanlık bir odada televizyon karşısında yalnız başına bırakılan çocukların, farkında olmadıkları bir kamera ile fotoğraflandıkları bu sergideki her fotoğraf, televizyonun etkisini daha da gözler önüne seriyor. Ürkütücü derecede boş ifadelerle televizyona bakakalmış bu ufaklıklar, biraz da teknolojinin hayatımızdaki yerini sorgulamamızı sağlıyor. Dilerseniz sizi bu fotoğraflar ile başbaşa bırakalım:

aptal kutusu 2
aptal kutusu 3
aptal kutusu 4
aptal kutusu 5
aptal kutusu 6

Kaynak: featureshoot

Araştırma verileri RTÜK’ün bu araştırmasından derlenmiştir.


Anahtar Kelimeler:
aptal kutusu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim