Öğretmen Diyarı

Annenin sana söylemediği 5 duygusal şey

Annenin sana söylemediği 5 duygusal şey, Hayatın ne getireceği, hangi zaman neye sinirleneceğimiz ya da neye mutlu olabileceğimiz maalesef çok karışık. Yeri geliyor annemize bile kızıyoruz, bizler için en değerli varlığa. Böylesine bir yanlışın için düşmemek için onun bizlere nasıl değer verdiğini düşünmeliyiz zamanında, ve halen verdiğini. Annelerimizin bize söyleyemediği şeyler illa ki oldu ve bunları sadece bizleri kırmamak, üzmemek için söylemedi. Oysa biz? En küçük bir sorunda bile artık sinirlenebilecek bir toplum haline geldik.

1. Senin için çok ağladı.
Annen hamile olduğunu öğrenince ağladı. Seni doğurunca ağladı. Seni ilk defa elinde tutunca ağladı. Sevinçten ağladı. Korkudan ağladı. Endişeden ağladı. Seni çok seviyordu ve onun içinde ağladı. Sen farkında değildin belki ama senin sevincini ve acını hisseti ve paylaştı.

2. En son kek parçasını kendisi istedi aslında.

Ama senin büyük gözlerini ve küçük dilini görünce keki kendisi yiyemedi. Çünkü biliyordu sana keki verseydi daha da mutlu olacaktı. Son kalan pasta dilimini de sana verdi.


3. Aslında canını acıttın.

Acıttı, sen onun saçını çektiğin zaman, acıttı, keskin tırnaklarına onun yüzünü çizdiğin zaman. Acıttı, anne sütünü verirken ısırdığın zaman. Ve yine acıttı, karnındayken ona tekme attığında ve o kaburgalarını kırdığın zaman. Acıttı, dokuz aydır sen onun karnını çatlattığın zaman. Acıttı, İlk önce bu dünyaya geldiğinde ona bir ağrı verdiğin zaman.

4. Senin için korkuyordu

Doğduğun andan itibaren her şeyi yaptı seni korumak için. Annen hayır demek istiyordu komşuya sana göz kulak olmak istediğinde. Çünkü seni koruyabilecek tek insan o olmalıydı. Sen ilk adımını attığında onun kalbi hopladı. Geceleri seni bekledi çünkü senin sağ salim eve geldiğinden emin olmak istiyordu ve sabahları seni erken kaldırırdı çünkü okula geç kalmaman için. Senin ayağın büküldüğünde ve düştüğünde her zaman yanı başındaydı. Senin ateşin varken ya da kâbus görürken ordaydı ve sana yardım ediyordu. Senin sağlıklın için o her zaman yanındaydı.


5. O mükemmel olmadığını biliyor.

O en çok kendisini suçlar. O kendi eksikliklerini bilir ve onun için kendisini nefret eder. Hata yapmak istemez çünkü o dünyada en iyi anne olmak ister – Ama hata yapmak normaldır ve bir çok kez hata yapmıştır. Ama hataların yüzünden hala kendisini affetmek için çalışıyor. Zamanı geri alabilseydi bazı şeyleri başka türlü yapardı, ama zamanı geri alamıyor. Bunun için ona nazili davran çünkü her şeyi senin için yaptı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol