Öğretmen Diyarı

ANNELER VE OĞULLARI ARASINDAKİ İLİŞKİLER EVLİLİKLERİ NASIL ETKİLİYOR?

Annelerin erkek çocuklarına karşı “benim tek dayanağım”, “yaşama sebebim” tarzındaki yaklaşımları, bu çocukların ileride kuracakları ilişkileri olumsuz yönde etkiler. 


Hiçbir erkek çocuğu annesinin ona yüklediği sorumluluğu taşıyamaz, annesini kurtaramaz ve bu nedenle içinde bir yetersizlik duygusu taşır. Bu çocuklar büyüdüklerinde içlerinde taşıdıkları yetersizlik duygusunu yenebilmek için, ilişki yaşadıkları kadınları mutlu etmek uğruna ellerinden geleni yaparlar. Kadının mutluluğunu bütünüyle kendi sorumlulukları olarak görürler. 


Annelerin sırtını yasladığı, umut olarak gördükleri bu çocuklar büyüyüp de ciddi ilişkiler içine girdiklerinde hayatlarına giren kadınların mutsuzluğu istekleri, talepleri ya da en ufak bir şikayetleri karşısında öfkelenirler. Kadın ne kadar mutluysa kendilerini o kadar güçlü hissederler. İnsanların doğal sebeplerden durgunlaşabileceği, hüzünlenebileceği, ağlayabileceği, farklı hissedebileceği gerçeğini kabul etmezler, hayatlarındaki kadınlara bu hakkı vermezler. 


“Ben senin mutluluğun için bu kadar çok çabalıyorsam sen de mutlu olmak zorundasın” mesajını kadına vererek kadın üzerinde büyük bir baskı oluştururlar. Bu tür erkeklerle ilişkiye giren kadınların durumu gerçekten zordur. Çünkü eşleri gerçekten çok çabalamaktadır. Bir şey söyleyecek olsalar kendilerini tatminsiz, nankör, açgözlü gibi hissederler. Buradaki sorun şudur : “Erkek gerçekten çok çabalamaktadır. Ama bunu kadının duygularını, isteklerini hiçe sayarak yapmaktadır”. 


Kadına vermektedir ama kadın aslında ne istemektedir? Verdikleri kadının ihtiyacı olan şeyler midir? Kadına sormaz ve dinlemez. Çünkü talep ve ihtiyaç içindeki kadın bu erkeklere çocukluk yıllarındaki yetersizliklerini hatırlatır ve korkutucu gelir. 


İşte tüm bu sebeplerle erkek çocuk yetiştiren annelere büyük sorumluluk düşüyor. Oğullarınıza sırtınızı dayamayın. Onlarla rollerinizi değişmeyin. “Her şeyi senin için yapıyorum”, “senin için bu evliliğe katlanıyorum”, “hayattaki tek dayanağım sensin”, “sen benim her şeyimsin” gibi cümlelerin çocukların omuzlarına altından kalkamayacakları yükler yüklediğini unutmayın. 


Tülay KÖK

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol