Öğretmen Diyarı

ANNEE IŞIĞI KAPATMA KORKUYORUMMM! GECE KORKULARI HANGİ NEDENLERLE YAŞANIR ?
1-SOYUT KAVRAMLARIN ÖĞRENİLMESİ: 
Çocuklarda 4-5 yaşından itibaren soyut düşünme yetenekleri gelişmeye başlar.Karanlık,bilinmezlik,korku,kötülük gibi daha önce hiç kullanmadıkları terimler sözcük dağarcıklarında yer almaya,bilinmezlere ve görünmeyenlere karşı büyük bir merak başlar.
Çocuklar bu yaşlarda ölüm,hayalet,din,cinsellik,savaş,vb.konularla daha fazla ilgilenirler.Okuldaki arkadaşlarıyla,komşu çocuklarıyla,kardeşleriyle sohbetlerinin konuları da soyut kavramlar ağırlıklı olmaya başlar.
Gündüz,fazlasıyla bu tür konulardan bahseden çocuklar,gece olunca gün içinde konuştukları tuhaf ve korkunç şeylerin etkisi altında kalarak bunları uykudan önce hayal etmeye başlarlar. Bazen odadaki ışık oyunlarını hayalete benzetirler.Bazen de odadaki en ufak bir sesi farklı algılayıp korkarlar.
2-TELEVİZYON PROGRAMLARI :
Çocuklarımızın seyrettiği çizgi filmlerin hepsinin pedagojiye uygun olmadığı bilinen bir gerçek..Çocuklarımızı: “Nasıl olsa çocuk programı seyrediyor.” diye televizyon karşısında yalnız bırakmak ise yapacağımız en büyük hata… Buna bir de akşam kuşaklarında ,çocukların uyanık olduğu zamanlarda yayınlanan şiddet ve dehşet içeren programlar veya haberler eklenince,televizyon çocuklarımız için bir bilişim ve eğitim aracı olmaktan çıkıp adeta bir korku makinesi haline dönüşüyor.Yapmanız gereken şey ise açıkça ortada:Çocuklara yetişkin denetiminde televizyon seyrettirmek…
3-ANNE BABADAN AYRILMA KORKUSU:
Anne babasından gün boyunca ayrı kalan çocuk,gece korkularını anne baba ile hasret gidermek için bir bahane olarak kullanabilir. 
Bu çocuklar,uyku zamanı geldiğinde anne veya babası olmadan uyuyamazlar ya da uyumamak için ellerinden geleni yaparlar.
Kavga,hastalık,ani boşanma gibi aileyi ve çocuğu olumsuz etkileyen faktörler de çocuğun ailesine yönelik endişelerini arttırmakta ve çocuklarda gece korkularına neden olmaktadır.
4-GÜNDÜZ YAŞANAN KÖTÜ OLAYLAR:
Çocuğun gün içinde okulda veya evde yaşadığı olumsuz olaylar,çocuklarda gece korkularına neden olur.
5-FİZİKSEL ORTAM VE SAĞLIK KOŞULLARI :
Çocuğunuzun uyuduğu odanın fazla soğuk ya da sıcak olması,çocuğun çok aç ya da çok yok uyuması,ateşli hastalıklar gibi durumlar da çocuğun uyuyamamasına ya da gece korkularına neden olabilir.
6-ANİ OLAYLAR:
Deprem,gök gürültüsü,gece yarısı eşyalardan birinin aniden devrilmesi gibi çocuğun ani ve korkuyla uyanmasına neden olan olaylar, çocuklarda gece korkularına neden olur.
7-KARANLIKLA CEZALANDIRMA:
Yetişkinlerin ceza yöntemi olarak çocuğa karanlık oda hapsi vermesi,gece korkularının başlıca nedenidir.
GECE KORKULARINI ÖNLEMENİN 7 YOLU
1-KAYNAĞINI ARAŞTIRIN:Yukarıdaki nedenlerden hangisi ya da hangilerinden dolayı çocuğunuzun gece korkuları olduğunu tespit edin. Bunu yapabilmek için çocuğunuzla konuşun. Çocuğunuz sizinle konuşmayı reddediyor ya da açılamıyorsa pedagog ya da psikolog yardımı alın.
2-FİZİKSEL ORTAMI DÜZENLEYİN:Eğer çocuğunuz,odasının lambasından çıkan ir gölgeyi hayalinde farklı bir şekilde yorumlayıp korkuyorsa odanın ışık düzenini değiştirin.Onu rahatlatmak için odasına veya hole ufak bir gece lambası koyabilirsiniz.Odanın sıcaklık derecesinin rahat uyumak için yeterli ısıda olmasına özen gösterin.Ayrıca,çocuğu yemekten hemen sonra yatırmamaya ya da çok açken uyutmamaya özen gösterin.Ilık ballı süt,rahatlatıcı meyve çayları da çocuğunuzun rahatça uyumasını kolaylaştıran içeceklerdir. 
Çocuğunuzla birlikte ufak bir alışveriş yaparak onun seçeceği nevresim takımları,gece lambası alabilirsiniz.Böylece çocuğun uyku odasını düzenlemesi ve benimsemesine yardımcı olursunuz.
3-YATMADAN ÖNCE ÇOCUĞUNUZLA NEŞELİ VE HUZURLU VAKİT GEÇİRİN:
Çocuğunuzla dinleyebileceğiniz hafif bir müzik,okuyacağınız bir masal ya da tatlı bir sohbet,çocuğunuzun rahatlamasını ve uykuya huzurlu bir şekilde dalmasını sağlar.
4-TELEVİZYON İZLEME SÜRESİNE VE İZLEDİĞİ PROGRAMLARA KISITLAMALAR KOYUN:
Özellikle aile fertlerinin bir arada olduğu saatlerde izlenen programlarda seçici olun. Çocukların,denetiminiz altındaki programları ,sizin belirlediğiniz izleme süresi içinde izlemelerini sağlayın. Çocuğunuzun izlediği çocuk programları ve çizgi filmleri de denetlemeyi unutmayın!
5-ÇOCUĞUNUZUN YANINDA ASLA TARTIŞMAYIN.!
Çocuklar,anne babalarının en ufak tartışmalarını dahi gözlerinde büyütüp sorun yapar. Kavgadan sonra eşler arasında barış yaşansa bile,çocuklar: “Acaba annem babam boşanacak mı?” kaygılarını içlerinde taşıyıp huzursuz olabilirler.
Küçük ya da büyük hiçbir tartışmayı çocukların gözü önünde yapmayın. Böyle bir durumda çocuk,ayrılmamanız için yanınızda yatmak ve bir elçi görevi üstlenmeyi vazife edinecektir.
6-ÇOCUĞUNUZU KENDİ YATAĞINIZA ALMAYIN!
Çocuğunuz korkuyor diye onu yatağınıza almak,yapacağınız hatalı davranışlardan biridir..Çocuk bir süre sonra bunu kullanacak ve sürekli sizinle yatmak isteyecektir.Çocuğunuzun uykudan önceki rahatlama dilimini,yatağının ucunda hikaye okuyarak,birlikte şarkı dinleyerek veya sohbet ederek geçirin. Uyuduktan sonra yanından ayrılın ve çocuğunuzun yatağında da uyumayın.
7-SOYUT KAVRAMLARLA İLGİLİ DOĞRU BİLGİLER VERİN:
Çocuğunuzun ölüm,savaş,din,cinsellik gibi soyut konularda doğru ve yeteri kadar bilgiyi edinmesini,yanlış düşüncelere varmamasını istiyorsanız zaman zaman çocuklarınızla bu konularla ilgili sohbet edin.Hortlak,yaratık gibi hayali kahramanların gerçekte olmadığı konusunda çocuklarınızı bilgilendirin.Çocuğunuza gerçekleri,yaşına uygun bir dille anlattığınız takdirde çocuğunuz da kulaktan dolma bilgilere inanmamayı,korkmamayı öğrenecektir.
PEDAGOG AYŞEN OY

Kaynak: Ailede Mutluluk ve Çocuk Eğitimi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim