Öğretmen Diyarı

ANNE BABA'LAR MUTLAKA OKUYUN! ÇOCUK YETİŞTİRME ÜZERİNE Doğan Cüceloğlu'ndan MÜKEMMEL BİR YAZI
 Evde ders çalıştırma, annenin babanın baskısı konusunda ben bayağı kafa yordum, üzerinde çalıştım. Geldiğim noktayı şöyle özetleyeceğim: Anne baba ve çocuk arasındaki ilişkiyi şu üç başlık altında toplayabilirim.

1. İlgisiz umursamaz tutum
Çocuğun dersleriyle hiç ilgilenmemek ve onu tamamıyla serbest bırakmak. Bu tavır hiç iyi sonuç vermez. Bu tavrın çocuğa verdiği bir mesaj var; sen önemsizsin, değersizsin, ilgilenmeye, emek vermeye değmezsin. Böyle bir ilişki içinde çocuk sağlıklı gelişemez. Ne okulda başarılı olur, ne meslekte, ne de ileride kurduğu aile hayatında. Ben değersizim duygusunda, özgüveni düşük bir insan yetişir.

2. Aşırı ilgi, baskıcı, denetleyici tutum
Dersler de dahil çocuğun bütün hayatını denetlemeye, yönetmeye yönelik tutum da olumlu sonuç vermez. İlgisiz, umursamaz tutum kadar kötü olmasa denetleyici tutum çocuğun kendine güveninin gelişmesini engeller, dış odaklı, dıştan yönetilen bir insan halinde yetişir. Çocukla etkileşim içinde ona, "Sen bilmezsin.", "Bana sormadan bir şey yapma.", "Ben sana güvenmiyorum sen de kendine güvenme," mesajları verilir. Bu tür mesajlar da, söylediğim gibi çocuğun dış odaklı, dıştan yönetilen bir insan halinde yetişmesine yol açar.

3. Rehberlik tutumu
Bu tutum içinde çocuğun içinde yetiştiği ortamdaki değerlerin biz bilinci değerleri olmasına özel gösterilir ve onunla etkileşimde ona koçluk, rehberlik yapmaya özel gösterilir. Bu tutum içinde çocukla sohbet içinde olunca çocuk şu mesajları alır: Sen önemlisin, sen değerlisin, sana güveniyorum, sen emek vermeye değersin. Kendine güvenli, özgüveni yüksek, kendini yönetmeye önem veren bir insan yetişir.


Doğan Cüceloğlu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim