Öğretmen Diyarı

ANASINIFLARI RENGARENK OLMAK ZORUNDA MI?Yeni yapılan bir araştırma bu tür sınıfların öğrenmeyi teşvik mi ettiği yoksa aslında öğrenirken dikkat mi dağıttığı konusunda yeni bilgiler sunuyor. Renkli ve bol dekorlu duvarların çocuklar üzerindeki etkisini ölçen bu araştırma, bu alanda yapılan ilk araştırmalardan birisi. Sonuçlarına gelince: Anaokulu öğrencileri, yoğun bir şekilde dekore edilmiş sınıflarda eğitim gördüklerinde daha fazla dikkatleri dağılıyor, bakışları yaptıkları işlerden daha çok etrafta geziniyor.

Çalışmayı gerçekleştiren Carnegie Mellon Üniversite’sindeki araştırmacılar, gününün bir çoğunu tek bir odada geçiren anaokulu öğrencilerinin daha sade bir ortamda eğitim görmeleri gerektiği gibi kesin bir sonuca ulaşmadılar belki ancak sınıf dekorasyonu konusunda bazı standartların belirlenmesi gerektiği konusunda eğitimciler üzerine ciddi bir baskı yarattılar.

“Bizim kontrolümüzde olmayan ve akademik sonuçları etkileyen öyle çok faktör var ki” diyor araştırmacılardan Carnegie Mellon Üniversitesi Psikoloji Profesörü Anna V. Fischer. “Sınıfların görsel ortamı, öğretmenlerin kontrolü altındadır. Bu konuda öğretmenler, deneysel olarak kanıtlanmış kuralların yokluğunda elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorlar” diye ekliyor Fischer.
Sade sınıflarda daha az dikkat dağılıyor

Yapılan çalışma kapsamında 24 anaokulu öğrencisi iki farklı sınıf ortamında ders yapmış: Biri süssüz ve oldukça sade bir sınıf, diğeri ise posterler ve haritalar gibi ticari materyallerin yanı sıra çocukların yaptığı sanatsal işlerle süslenmiş bir sınıf. Çocuklar önce yüzleri öğretmene bakacak şekilde yarım daire şeklinde oturarak, kendilerine sesli kitap okuyan öğretmenlerini dinlemişler. 2 hafta boyunca beş ila yedi dakika süreyle güneş sistemi ve böcekler konulu fen dersi yapmışlar. Her dersten sonra çocuklara çoktan seçmeli resim testleri yapılmış. Dersler videoya çekilerek, çocukların bakışlarının ne sıklıkta etrafta dolaştığı ölçülmüş.

Sade ve süssüz sınıfta, hareketli ve yerinde duramayan yaştaki çocukların dikkatlerini başkaları ve hatta kendileri tarafından dağılmasında azalma eğilimi görülmüş. Dekore edilmiş sınıfta ise çocukların dikkatini çekme konusunda, etraftaki görsellerin öğretmenle yarıştığı gözlenmiş. Dekore edilmiş sınıflarda çocuklar, sade sınıflara oranla daha fazla ellerindeki işlerden uzak zaman geçirmişler. Test sonuçları da daha düşük çıkmış...
facebook.com/
okuloncesivebiz

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim