Öğretmen Diyarı

Anaokulu Seçiminde Neler Önemli?


Artık 3 yaş ve sonrası kreş/okul eğitimi başlıyor. Tabi ki daha erken yada daha geç gönderenler de oluyordur şartlar doğrultusunda.

Ama sonuçta küçücük bebelerimizi ilk kez okula göndereceğiz. Hepimiz için ne kadar zor bir durum. Çevremde konuştuğum annelerin ortak noktası şu; gözleri görmediği için ne yaptığını, çocuklarının başlarına kötü bir şey geleceğinden korkuluyor.

Bu sene Derin'de okula başlayacak. Geçen sene 2 haftalık maceramız olmuştu ama onu saymıyorum çünkü devamı gelmemişti ve çok küçüktü. Bu sene 3,5 yaşında olacak Eylülde başladığında. Şimdiye kadar anane baktığı için içim rahattı.

Okulun faydalı olacağını bildiğim için yazdırdım. Ama bu yaşa bile küçük deyip bir sürü laf söylendi:) Haliyle eskiden okul öncesi mi vardı bizim zamanımızda :) Olsa da 6 yaş olunca gidilirdi. Biz sokaklarda büyüdük oyunlar oynayarak. Ama devir öyle değil ki.

Yapılan araştırmaya göre evde anne yada bakıcı ile büyüyen çocuklar ile okula giden çocukların gelişimlerinin aynı olmayacaktır.  Okul ortamı çocukların farklı beceriler kazanarak sosyalleşmesini sağlamaktadır.

 

Şimdi gelelim okul kısmına. Yaş küçük olduğundan araştırırken nelere dikkat ettik. Onlardan bahsedeceğim. Öncelikle biz kızımızı özel bir okula yazdırdık. Evet fiyatlar malesef biraz yüksek. Ama mahalle arası kreşlerde de fiyatlar aynı. Bir de ilave bir sürü para isteniyor sene boyu. Bizim okulumuzda tek bir para ödemesi yapıyoruz. ( Yani şimdilik öyle söylendi, sene içerisinde göreceğiz:) )

Devlet okullarındaki sistemi araştırdım. Sadece oyun grubu gözüyle bakılıyor çocuklara. Öğretmen ' çocuğunuz tuvaletini kendisi yapabilirse gelsin, ben tekim yaptıramam' diyor. Evet bizzat bana söylendi. Tamam kendisi yapıyor da çocuğum, o yaştaki bir çocuğu nasıl tek başına tuvalete gönderirsin. Ya ayağı kaysa vs.. Bundan dolayı biz seçimimizi özelden yaptık. Tabi yüzme kursu, dans dersleri, ingilizcesi, sporu vs.. de etkili oldu.

Neyse konudan çok çıkmayayım.

Anaokulu seçiminde dikkat etmemiz gereken önemli noktalar neler?

- Anne baba olarak son dakika araştırma yapmak yerine, daha erken okul araştırmasına başlanmalı.
- Ev ve okul arası mesafe çok önemli. Daha minnak olan kuzuları okula göndereceğiz. Yakın olmasına dikkat etmekte fayda var.
- Okulun ve sınıfların mevcudu kaç kişilik bakılmalı
- Çocuklar için kullanılan boya malzemeleri hangi marka? Kullanılan markaların sağlık raporları var mı?
- Yemek ve uyku saatleri nasıl? Uyku ortamları nasıl?
- Güvenlik durumu nasıl? (okul araştırması yaparken bahçede havuzu olan ve sınıf kapıları havuza açık olan kreşler vardı. Herhangi bir koruma koyulmamıştı. Öğretmenler dikkat ediyor denilmişti)
- Tuvalet eğitimi gibi eğitimlerde sizin beklentilerinizi karşılıyor mu?
- Veli olarak nasıl karşılandığınız ve öğretmenlerle o anda kurduğunuz diyalog sizi mutlu ettimi? Beklentilerinizi karşıladı mı?
- Çocuğun gelişimini takip edecek pedagog/psikolog var mı okulda?
- Ve tabiki bütçe. Size ne kadar uygunluğu ?


Biz bunlara dikkat ettik. Umarım sizin içinde yararlı olur.

Okula başladığında da farklı sorunlarımız olacaktır tabiki. O zaman da onları paylaşırım :)

 

sosyal-anne.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
burcu d 2 yıl önce

merhabalar
biz ikizlerimizi ana okuluna göndermek istiyoruz isinide aynı sınıfa göndermek doğrumudur acaba. http://www.subayevlerianaokulu.com diye bir okul bulduk bir bakabilirmisiniz