Öğretmen Diyarı

Akıllı Defterle Akılsızlığa Yolculuk
“Ders kitapları hazır olmadan eğitim öğretime başlandı” serzenişlerini duymuşsunuzdur. Eğitim programlarının yenilendiği geçmiş yıllarda da benzer itirazlar yükselmişti. Ders kitapları olmadan ders işlenemez algısı buram buram yayılıyor. Oysa ders kitapları öğretmenler için sadece yardımcı bir araçtır. Sözde araç işlevi görmesi gereken kitaplar gün geçtikçe amaç olmaya doğru yol alıyor. Öğretmen kılavuz kitapları çıktığından beri, ders planları genelde umursanmaz oldu. Ders tasarımcısı olması beklenen öğretmenleri kendi elimizle vasıfsız ders işçileri olma yolunda köreltiyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığının her ders için hazırladığı kazanımlarla çerçeve müfredat ortaya çıkıyor. Bu çerçeve doğrultusunda yöntem-teknik belirleyerek ders planlamak öğretmenin becerisine kalıyor. Öğrenme tasarımı yapmak, eğitim fakültelerinde her öğretmen adayı için öğrenme yolculuğunun en önemli adımlarındandır. Bu yetilere sahip öğretmenler kılavuz kitapların ortaya çıkışıyla, planlamadan uzaklaşmaya başladılar. Öğretmenden beklenen öğrenme tasarımı yapma becerisi yok oluyorken öğrenciler için de benzer süreçleri kendi elimizle oluşturuyoruz. Bir gömleğin herkese uymayacağını biliyorsak, aynı şekilde işlenen derslerin de her öğrenci için anlamlı olmayacağını da bilmeliyiz. Farklı dil, farklı anlatım, farklı yöntem ve teknikler bizleri zenginleştirecek derken, kendimizi tek tip kitaplardan sonra öğrenciler için müthiş bir icat gibi sunulan tek tip defterlerle karşı karşıya buluyoruz.

Araştıran, düşünen, sorgulayan öğrenciler yetiştirmek gibi büyük amaçlarımız var. Bu amaçlara ulaşmak istiyorsak bu hedefleri destekleyen becerilere odaklanmamız gerekiyor.  Biz eğitimciler bunun tersini yapıyoruz. Eğitimde pratik gibi görünen bazı atılımlar, özellikle de ticari kaygıyla popülerleştiğinde içinden çıkılmaz bir noktaya doğru yol alıyor. Uygulamayı  ‘akıllı’ olarak adlandırınca da gerçeği değiştiremiyoruz. Ne yazık ki  ‘Akıllı defterlerler’ Türk eğitim sisteminin yeni gözdesi olarak her yerde. “Aman güzel çocuğum, sen yorulma, dirsek çürütme, burda hazır yazılmışı var” rahatlığındayız. Bu defterlerin, beş yaşındaki çocuğuna kendileri yemek yediren, çocuğunun üstünü kendi başına değiştirmesine sabredemeyen veli grubu tarafından sahiplenilmesini doğal karşılamak gerekiyor. Akıllı defterlerle öğrencilere kolaycılığın, emek harcamadan sahip olmanın alt mesajlarını veriyoruz.

Konuya farklı açılardan bakarak değerlendirmeye çalışalım: Akıllı defter kullanan öğrenciler mutlu çünkü saatlerce gereksiz yazı yazmak istemiyorlar. Öğretmenler mutlu, kim yazdı kim yazmadı kontrol etmek istemiyorlar. Veliler mutlu, sınav zamanı çocuğun çalışacağı notları oluyor. Bu defterleri aldıranlar da, alanlar da, kullananlar da mutluysa susmak mı gerekiyor? Eğitim bir bilim ve bu bilimin nesnel olguları olduğunu unutmamalıyız.

Öncelikle derste anlatılanları defterine kim yazdı, kim yazmadı sorumluluğu öğretmenlere ait değildir. Her öğrenci kendi defterinden sorumludur. Öğretmenlerin, ‘aman atlamasın’ diyerek öğrenci defteri kontrol ediyor olması, iyiliksever bir yaklaşım olarak görünebilir. Oysa bu anlamda öğrencileri düşünüyor olmak, kendi sorumluluğunu alamayan öğrenciler yetişmesine neden olacaktır.

“Akıllı defterler sayesinde derste anlatılan ana konu kaçmaz, dersin özü-omurgası defterde olur, bu da iyi bir şeydir” düşüncesi bizi başka bir yanılgıya götürür. Öğretmenin söylediklerini değil öğretmenin söylediklerinden seçtiklerini yazan öğrencilerin dersi özümseyebilecekleri aşikardır. Bu durumda akıllı defterlerde var olan hatırlama basamağındaki kalıp hazır bilgi yerine öğrencinin kendi tümceleri ile defterine notlar alması öğrenme açısından daha değerlidir.

“Akıllı defter sayesinde çocuğu çalıştıracak bilgiler hazır olsun, arkadaşlarından ders notları alma peşine düşülmesin, sınav zamanı nereye bakılacağı bilinsin” anlayışında olan ailer vardır. Bu düşüncede olmak, çocuk adına sorumluluk almak demektir ki bu anlayış ortamında büyüyen çocuklar ileride kendi sorumluklarını almakta zorlanacaktır Defter de, sınav da, okul da çocuğa aittir, anne-babaya değil.

İsimleri ve yayınevleri farklı akıllı defterler her yerde. Biliyorum ki bu yayınların sayısı, popüler rüzgarın etkisiyle, kolaycılığa alışmış olmakla gün geçtikçe daha da artacak. Eğitimde binlerce sorun varken “akıllı defterler” konusunu mu konuşalım diyerek sorunu görmezden gelirsek, gelecekteki kuşağın sorgulama yapmasını beklemekten bugünden vazgeçmiş oluruz.

mujdatataman@gmail.com

https://twitter.com/ataman_mujdat

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim