Öğretmen Diyarı

Aileleri güçlü kılan 14 önemli gelenek

İşte her aileyi güçlü kılan 14 önemli gelenek.


Çekirdek ailenizde beraberce katılacağınız etkinliklerin yanında, çocukları uykuya yatırma gibi gelenekler bulunması da büyük önem taşıyor.


ailegelenekHem toplumda, hem de onun mikro yansıması olan ailedeki geleneklerin hepsinin bir amacı vardır. Genellikle yardım almak ve yardım etmek hislerini pekiştiren bu gelenekler sayesinde, aile üyeleri kendilerini yalnız değil, güçlü hisseder. Bu da her türlü travmayla, kötü olayla ve zorlukla baş etmelerinde, aile üyelerine yardımcı olur.


Psikolojik olarak sosyal desteğiniz ne kadar güçlüyse, başınıza gelecek olan olaylara dayanma gücünüz de o kadar fazladır. Bu yüzden de aile içinde bazı küçük geleneklerin yerleşmesi ve bunların mümkün olduğunca devam ettirilmesi çok önemli. Zira bu gelenekler sayesinde hem anne-baba, hem de çocuklar, kendilerini çok daha güçlü hissedecek ve hayatta yaşadıkları zorluklarla da daha kolay baş edebileceklerdir.


 AİLENİN BİRLİKTE SOFRAYA OTURMASI


Ailenin mümkün olan her akşam beraberce sofraya oturması, o gün yaptıklarını, günlerinin iyi ve kötü geçen yönlerini paylaşması, birliktelik hissini pekiştirir.


Akşamları bir araya gelmek ve sohbet etmek


Çocuklara uyumadan masal anlatmak


BİRLİKTE TATİLE ÇIKMAK


AİLECE BAYRAM ZİYARETLERİNE GİTMEK


CENAZE TÖRENİNE, DUAYA KATILMAK


Yaşı küçük bir çocuğunuz varsa, belki de “ölüm” konusundan bahsetmek travmatik bir etkiye sahip olabilir. Ancak çocuğunuz ergenlik öncesi ya da ergenlik çağındaysa, doğru bir zaman olabilir. Cenaze ve dualarda aile üyelerin birbirine nasıl destek olduğunu gören çocuk, yarın başına bir şey geldiğinde onun da arkasında başkalarının olacağını görür ve kendisini daha güçlü hisseder.


DOĞUM ZİYARETİNDE BULUNMAK


Düğün, sünnet, nişan vb. geniş aile etkinliklerine hep beraber katılmak


1.sınıfa başlayan çocuğu okula götürmek, çocuğun okul gösterilerine ailece katılmak


Pek çok çocuk okula başlamaktan ve ailesinden ayrı kalmaktan korkar. Bu yüzden 1. Sınıftan itibaren, okulun ilk gününde çocuğunuzun yanında olmak, ona verdiğiniz desteğin bir göstergesi olacaktır. Aynı zamanda, iki eliniz kanda, aklınız o günkü toplantıda bile olsa, çocuğunuzun yer aldığı tüm okul gösterilerine katılmanız da önemli bir gelenek.


AİLEDE DOĞUM GÜNLERİNİ BİRLİKTE KUTLAMAK


YENİ YILI BİRLİKTE KARŞILAMAK


Çocuğunuza hediyeler almak, o geceyi hep beraber geçirmek, bazı oyunlar oynamak gibi yan etkinlikler sayesinde, yeni yılı birlikte karşılamak önemli bir aile etkinliğine dönüşebilir.


Çocukları uykuya yatırma seremonisine önem vermek


Her akşam dişlerin mutlaka fırçalanması, sonrasında pijamaların giyinilmesi, akabinde çocukların birer birer yataklarına yatırılıp üstlerinin örtülmesi gibi küçük hareketler, oldukça önemli.


HAFTA SONU BERABER KAHVALTI ETMEK, GEZMEYE ÇIKMAK


Anne babanın çocuklukta dinlediği hikâyeleri, oynadığı oyunları çocuklarına öğretmesi


RADİKAL

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim