Öğretmen Diyarı

AİLEDEKİ YERİNİZ GELECEĞİNİZİ BELİRLİYOR

Ailenin gözbebeği olan çocuk mutlaka ebeveynlerin fazla üzerine düşmediği diğerleri ile aynı hislerle büyümeyecektir. Ancak çocuğun ailedeki yeri kadar çiftin ilişkilerinin hangi evresinde dünyaya geldiği de önemlidir. Uzmanlara göre ailenin yaptığı en büyük hata ise, büyük çocuğu yetişkin yerine koyarak bazı kararları ona bırakmaktır. Erken yaşta olgunlaşmaya zorlanan çocuklar, belki iş hayatında başarılı olabiliyor ama çocukluğundan kalan bazı sevgi eksiklikleri yüzünden duygusal açıdan kimseye güvenmeyen şüpheci insanlar olup çıkıyorlar.

              Çocuklar arası düzeni ve adaleti sağlamak için belirli bir reçete olmadığını belirten uzmanlar en doğru davranışın çocukların her birini kendi karakterleri, ritimleri, güçleri ve zayıflıkları doğrultusunda ve her çocuğa büyümek ve gelişmek için ihtiyacı olanı sağlamak olduğunu söylüyorlar. 

BÜYÜK ÇOCUK OLMAK

              Avantajı:O ?dünyanın merkezidir?

              İlk çocuk olmak ailenin ilk ?göz ağrısı ? olmak demektir ve ilk çocukların hep aile için özel bir yeri vardır. Dünyanın merkezi olarak görülür, tek çocuk gibi üzerine titrenerek yetiştirilir.

              Başka kardeşleri olsa bile onun yeri hep özeldir. Ailesinin onun için büyük hayalleri ve umutları vardır. Onların güvenleri ve umutlarıyla kendine olan güveni gelişir. Kardeşlerin gelişiyle sorumluluk duygusunu öğrenir. Bu  da  başarılı bir sosyal hayat için gereklidir. Sorumluluktan kaçmayan,dominant ve güçlü bir insan olur.

              Riski: Esnek değildir

              Madalyonun diğer yüzü ise farklı olabilir. Senelerce ailesinin ve üzerine titremesiyle yetişen çocuk , bir anda dıştan güçlü ama içi oldukça hassas  bir insan haline gelebilir. Ailesinin itici gücüyle ilerleyen çocuk kendi gücünü ve değerini fark etmeyebilir. Başarılarını kendi çalışmasına ve inancına borçludur ama biraz esneklik ve yaratıcılıktan yoksun olabilir. Duygusal açıdan da diğerlerinin ihtiyaçlarına ve isteklerine kulakları tıkalı bir yetişkin haline gelebilir. 

İKİ ÇOCUKLU BİR AİLEDE KÜÇÜK ÇOCUK OLMAK

              Avantajı: Özgür yetişir.

              Eğer büyük çocuktan farklı bir cinsiyette ise, bu onun için büyük bir avantaj olacaktır. Büyük çocuk tecrübesiz ailenin tüm eğitim ve disiplin metotlarının kobayı olmuş ve küçük için yolları açmıştır. Büyüğünden çok daha rahat, özgür ve sakin yetiştirilir. Başarıları belki biraz daha az şaşaalıdır ama ailesinin baskılarından uzak ve kişiseldir.

              Riski: Büyüğün gölgesi olabilir.

              Eğer ailenin büyük çocuğa olan ilgi ve sevgisi fark edilir derecede farklı ise ve iki çocuk aynı cinsiyette ise, küçük kendini büyük kardeşinin gölgesi olarak hissedebilir. Bütün durumlarda kendini ağabeyi ya da ablasıyla karşılaştıracak ve her koşulda ilgiyi kendi üzerine çekmeye çalışacaktır. Bu, büyük çocuktan daha mükemmel olmaya çalışarak veya hatta üstüne hata yaparak ve ailesini üzerek olacaktır.    

ORTANCA ÇOCUK

              Avantajı: Kolay adapte olabilme özelliği.

              Özsellikle diğerleri ile arasında cinsiyet ayırımı yoksa, aile içindeki yeri onu ?arada kalmış bir çocukluk? gibi zor bir role alıştırmıştır. Bu da onda çok gelişmiş kolay adapte olabilme özelliği geliştirmesini sağlar. O, iş hayatında herkes terk ettiğinde hala çalışmaya devam edenlerdendir, aile içindeki karmaşık yeri ona hayatta kalabilme kapasitesi vermiştir. Ayrıca problem çözme, gerginlikleri yok etme gibi özellikleri vardır. Duygusal açıdan, diyaloga açık, tartışmalara hazır, karşısındakini dinlemeyi bilen bir insandır.

              Riski: Özgüven eksikliği.

              Adaptasyon kapasitesi büyük bir özgüven eksikliği ile ikiye katlanır. Çekicilikten yoksun olduğunu ve kimsenin hoşuna gidemeyeceğini düşünür. Genelde herkes onun çok hoş olduğunu düşünür ama o hiçbir zaman karşısındakinin sevgisinden emin olamaz. İş hayatında her zaman onu ön plana çıkarmayan işler seçer. İş konusunda fazla fikrini beyan etmez. Bu, fikri olmadığından değil, kimsenin onu dinlemeyeceğini düşündüğündendir. Şeffaf bir hayat sürer, kimseye karışmaz. Aşk hayatında kolay yönlendirilebilir ve kurban olabilir. Duygusal başarısızlıklarda suçu kendisinde bulur.

KALABALIK AİLEDE EN KÜÇÜK ÇOCUK

              Avantajı: Dingin ebeveynler.

              Genellikle diğer çocuklar gibi stres altında büyütülmez çünkü ebeveynler çok daha tecrübeli ve olgundurlar. Çoğunlukla büyük kardeşler tarafından korunur ve kollanır. Potansiyeline ve etkisine güvenen bir kişidir. Kendini dinlemeyi ve dinlettirmeyi bilir. Büyük bir korunma ve güven altında büyümekten ve kendi hayatını kurmaktan korkmaz. 

              Riski: Fazla bağımlılık.

              Ailede en küçük olmak bazen hep küçük olarak görülmeyi de beraberinde getirir. Ailenin fazla koruyucu davranması bazen çocuğun gerçeklerden uzaklaşmasına neden olur. İş hayatında ve duygusal ilişkilerde her şeyi hep karşıdan bekleyebilir ve hiçbir şey için çaba sarf etmeyi bilmez. Eğer ebeveynlerin ?sevgili çocuğu? haline gelirse, büyüklerin tepkisini üzerine çekebilir ve o zaman da onlardan fazla sevgi ve ilgi göremez. Bu durumda kendi köşesine çekilmiş, tek başına bir çocuk haline gelebilir.

TEK ÇOCUK OLMAK

              İlk ve son doğan çocuk olarak, tek çocuklar ailenin gözü üzerinde olarak büyür. Bu büyük ilgi, onun biraz narsist, kendine fazla güvenen ve değer veren bir kişi olarak yetişmesine neden olur. Maddi ve manevi tüm ilgi onun üzerinde yoğunlaşmıştır. O, kendini her şeyin merkezi olarak görür ve hep öyle kalmak ister. Tek çocukların en büyük eksiklikleri onların gerçekle yüzleşecek ve ilerlemelerini sağlayacak güçten yoksun olmalarıdır. Çünkü onlar ailenin gözünde hep bir numaradırlar. Kendi fikirlerini empoze etmek için veya istediklerini elde etmek için hiç çaba sarf etmemişlerdir. Duygusal olarak, hiç çaba sarf etmeden karşılıksız olarak sevilmeyi isterler, biraz narsist, biraz da despot bir aşk anlayışları vardır. İş hayatında, her şey yolunda gittiği zaman mutludurlar ama engeller karşısında güçlerini yitirirler.

 

mehmethekim.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim