Öğretmen Diyarı

AİLE İÇİNDE OLUŞAN GRUPLAŞMA EĞİLİMİ NEDİR?

BU GRUPLAŞMALAR UZUN SÜRERSE AİLE İLETİŞİMİNE ZARAR VERİR.
Aile içi gruplaşmanın sürekli değişmesi gerektiğini söyleyen Pedagog Sevil Yavuz, anne-oğul ve baba-kız arasındaki gruplaşmayı anlattı… İnsanoğlu sosyal bir varlıktır ve varlığından bugüne kadar toplumsal gruplar içinde yaşamıştır. Bir gruba ait olma ihtiyacı her toplumsal yapının içinde küçük alt gruplar doğurmuştur. Toplumlarda olduğu gibi aile içinde de gruplaşma mevcuttur. Buna evdeki koalisyonlar diyoruz.

KIZ ÇOCUĞU BABAYA, ERKEK ÇOCUĞU ANNEYE

Bazen anne-oğul, baba-oğul koalisyonunu, bazen de anne-kız, baba-kız koalisyon görmekteyiz. Frued’e göre üç dört yaşlarda kız çocukların babaya ilgili artar, erkek çocukların ise anneye ilgisi arar ve bu ilkokul döneminde sonra erer. Bu dönemde baba-kız, anne-oğul koalisyonlarını görebiliriz. Daha sonra ergenlikle birlikte kız çocukları daha rahat dertleştikleri anneleri ile koalisyona geçer, erkek çocukları ise babalarıyla koalisyona geçer. Bazen kardeşler arasında da gruplaşma olabilir.

AİLE İÇİ GRUPLAŞMANIN SÜREKLİ DEĞİŞMESİ GEREK

Burada gruplaşma ne derece katı ve uzun süreli olduğu önemlidir. Dönemsel dönemsel kısa süreli gruplaşmalar yani birbirini savunma, küçük sırlar olabilir. Ama bu koalisyonlar hiç değişmiyor hep anne kız koalisyonu oluyor ve baba dışarda bırakılıyor, sürekli her şey babadan gizleniyorsa bu durum aile dinamiğine zarar verir. Bu gruplaşmanın sürekli olarak değişmesi gerekir. Bir konuda anne kız birbirini savunur, işbirliği yaparsa, bir konuda baba kız kendini savunmalı, işbirliği yapmalıdır. Bu gruplaşmalar uzun sürerse aile iletişimine zarar verir. Ailenin birliğini ve beraberliğini bozar.

Sevil Yavuz Pedagog & Klinik Psikolog, Akademisyen, Yazar

Yazının tamamı: http://www.hurriyetaile.com/sizin-icin/psikoloji/aile-icinde-olusan-gruplasma-egilimi-nedir_20173.html?utm_source=hurriyet&utm_medium=sosyal&utm_campaign=sosyal-10-20173?utm_source=copy-paste&utm_medium=copy-paste&utm_campaign=copy-paste-with-url

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol