Öğretmen Diyarı

Aday Öğretmene Nöbet Verilemez

Nöbet görevini idareciler uygulamalı eğitimde yani okuldaki görevlerine dayanarak veriyorlar.Uygulamalı eğitim,Öğretmenlerin adaylık  sürecinin bir parçası olup hazırlayıcı eğitim döneminde verilen öğretmenlik  ile ilgili teorik bilgileri ve kazandırılan becerilerin okullarda pratik olarak uygulanmasıdır.Yani öğretmenlik mesleğine dair bilgilerin okuldaki stajı olarak nitelendirilebilinir.

 

Aday öğretmenler okuldaki stajlarında bireysel olarak görev alamazlar ve bu yüzden rehber öğretmen eşliğine verilir kısacası mesleği öğrensin diye ve teorik bilgileri rehber öğretmen eşliğinde uygulamaları için rehber öğretmen atanır aday öğretmene.Buna göre eğitimleri değerlendirilir.

 

220 saatlik (en az) okuldaki uygulamalı eğitim sırasında bütün okullarda aday öğretmenlere bireysel nöbet yazıldığı hatta haftada iki gün bile nöbet yazıldığını biliyoruz fakat bu doğru bir uygulama mı,tabiî ki de hayır.Bakın MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Aday Memurların Yetiştirilmesine ilişkin Yönetmeliğin  Uygulamalı Eğitimle İlgili İlke ve Yöntemlerin belirlendiği 24. madde de neler yazıyor;


“”MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

ADAY MEMURLARIN YETİŞTİRİLMELERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK


BEŞİNCİ BÖLÜM


Uygulamalı Eğitim


Uygulamalı Eğitimle İlgili İlke ve Yöntemler


Madde 24-


2) Bağımsız nöbet görevi üstlenemezler, ancak nöbetçi öğretmenin yanında, çalışma programını aksatmamak şartı ile yardımcı olarak nöbet görevi yaparlar ve nöbet sırasında öğretmeni olmayan sınıfların derslerine girerler.


3) Rehber öğretmen nezaretinde derse girer, müstakil ders veremezler.”””

 

 Yukarıdaki maddelerden yola çıkarak aday öğretmene nöbet verilemeyeceğini,eğer nöbet verilecekse nöbet bölgesinde bir başka nöbetçi öğretmenin yanında yardımcı görevli olarak verilebileceği anlaşılıyor.Bir yandan da 3. Fıkra  ve 2. Fıkranın birbiri ile çeliştiğini de kolaylıkla görebiliyoruz.Hem bireysel olarak derse giremeyeceklerini sadece rehber öğretmen eşliğinde derse gireceğini belirtirken 2. Fıkrada ise nöbet sırasında öğretmeni olmayan derse gireceklerinin altını çiziyor.Aslında yönetmelikte kendisi ile çelişen hususlar varken nasıl uygulayabiliriz diyebilir idareci arkadaşlar fakat şunu belirtmeliyim ki nöbet konusu net bir ifade ile dile getirilmiş ve aday öğretmenin ancak bir başka asaletini almış bir başka öğretmenin yanında nöbetçi öğretmen olarak görevlendirileceği söylenmiş.Buradaki amaç nöbet görevinin de yine bir başka tecrübeli öğretmen tarafından benimsetilmesi ve öğretilmesidir.


  Aday öğretmen,bu şekilde usule aykırı şekilde verilen nöbetden dolayı sorumlu değildir ve nöbeti esnasında herhangi bir sorun çıktığı zaman aday öğretmen değil idareciler sorumludur hatta bu hatadan dolayı ayrıca bir soruşturma geçirirler.Ayrıca adaylık eğitim sonunda amirler tarafından verilen değerlendirme puanları sonucunda aday öğretmene 60’ın altında verilirse böyle bir hatadan dolayı idare zan altında kalır ve başarısız puan verdiklerinden dolayı işlemlerini belgelendirmek zorunda kalırlar.Nöbet konusunu ise hiçbir mevzuata dayandıramayacakları için çok zor durumda kalırlar.Yani aday olduklarını söyleyip verdikleri nöbette keyfi davarananların da olduğunu düşündüğümüzde “ sarı zarf veririm” tehditi atan idareciler 2 kere düşünsün çünkü adaylara nöbetin nasıl tutulmasını öğretmeden nöbet tutturulmaya çalışıldığı için ibre bir anda size çevrilebilir,o yüzden bence nöbet tutan adaya yükleneceğinize işinize yardımcı oldukları için teşekkür etmelisiniz.


  İşin Özü Aday öğretmenlere bireysel olarak nöbet görevi verilemez ve eğer usule aykırı nöbet görevi verilmiş ise idare adaylara başarısız puan(60 puan altı) veremezler adaylık sürelerinin uzamasına sebebiyet veremezler aksi takdirde zan altında kalıp soruşturma geçirebilirler.

 

Sedat DEGER/Eğitimci Yazar

https://twitter.com/sedatdeger09

http://mebpersonel.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol