Öğretmen Diyarı

Açık Havada Oyun Oynayan Bir Çocuğun El İzindeki Mikroplar
 Tasha Sturm bir mikrobiyoloji laboratuvarı teknisyeni ve aynı zamanda 8 yaşında bir oğlan çocuğu annesi. Bir gün oğlu açık havada oyun oynadıktan sonra eve geldiğinde, annesi ondan elini bir Petri tabağına (hücre kültür kabı) bastırmasını istedi. Petri tabağı, mikrobiyal kültürlerin büyümesi için mükemmel olan besleyici bir jel oluşturur. Birkaç gün içinde farklı türlerde bakteri ve mantar gelişmeye başladı.

İlk bakışta insana tehlikeli bir şey gibi görünse de aslında ellerimizde ve derimizde bakteri olmasının oldukça normal bir şey olduğunu unutmamak lazım. Üstelik belli miktarlarda bakterilere maruz kalmak, bağışıklık sistemimizin ve sindirim sistemimizin sağlıklı kalmasını sağlıyor.

İşte bu yüzden çocuklarımızı açık havaya ve doğaya götürmemiz ve kirlenmelerine izin vermemiz çok önemli. Aynı şey biz yetişkinler için de geçerli. Böylece hem yaşamlarımızı, hem de bağışıklık sistemlerimizi çok daha fazla zenginleştirebiliriz.
1226355-1000-1460354716-germs-gross

Kaynak: http://brightside.me/inspiration-health/a-mom-asked-her-son-to-press-his-hand-onto-a-petri-dish-after-playing-outside-136305/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim