Öğretmen Diyarı

5 farklı ülkede çocuklarda yüzme eğitimi nasıl veriliyor ?


 

Uzunca bir süre hayatımıza eşlik edecek sıcaklara merhaba dememize az bir süre kaldı. Bu da demek oluyor ki kendimizi her fırsatta serin suların kollarına bırakacağız.


Eğer bu sene ilk kez deniz deneyimi çocuğu olanlar varsa bu içeriğimiz onlar için ipucu niteliğinde.


5 farklı ülke insanının çocuklarına nasıl yüzme öğrettiğinden bahsedeceğiz.


Ruslar çocuklarına nasıl yüzme öğrettiğinden başlayalım.


Ruslar çocuklarını yüzme kursuna yollasın ya da yollamasın su ile tanışmalarına kendileri eşlik ediyorlar. Yüzmenin ilk gününde çocuk anne ve babasıyla yüzüyor. Eğer arzu ederlerse kolluk, can simidi gibi aksesuarlar kullanarak ilk günü ders niteliğinde geçiriyorlar. Tabii çocuk bütün gün ebeveyninin kollarında yüzmüyor. Kendi kendine çırpınmasına müsaade ediliyor. Bu kurs 2. gün sona eriyor. Artık çocuk yüzmeyi öğrendi. İstediği gibi hoplayıp zıplayabilir, havuza ya da denize atlayabilir ebeveynleri için hiçbir mahsuru yok.


Peki ya Amerikalılar çocuklarına yüzme konusunda nasıl bir eğitim veriyorlar?


Amerikalı bir çocuk gerçekten boğulma tehlikesi geçirene kadar ebeveynleri tarafından bir müdahale görmez. Yüzme bilmese de suya balıklama atlamasında onlara göre bir sorun yoktur. Çırpına çırpına nasıl olsa öğrenecektir. Zaten küçücük yaştan itibaren ya okullarında ya da evlerinin bahçesindeki havuzlarda yüzme ile tanışıyorlar bu yüzden kendilerine güvenleri de oldukça yerinde. Ee bir de aileleri yüzme ile ilgili tüm donanımı hazırlıyor. Öğrenmemesi için bir sebep yok.


Sırada Almanlar var.


Almanlar yapı olarak sahip oldukları disiplini çocuklarının yüzme eğitiminde de gösteriyorlar. Öncelikler yüzme dersleri teorik olarak veriliyor ve hiçbir imkandan kaçınılmıyor. He gerekiyorsa yapmaya hazırlar. Çocukları yüzme öğrenirken onları sürekli uyarmadan sadece göz ucu ile kontrol ederek risk almıyorlar. Çocuk yüzmeyi öğrenene kadar ailesi onun başarabileceğine dair tüm özgüveni aktarmakta son derece başarılı davranıyorlar.


Fransızlar ise çocuklarına işte bu şekilde yüzme öğretiyorlar.


Fransız çocukları denizin özgür kahramanlarıdır. Çünkü ailesi onları havuza denize bırakıverir kendileri ise güneşin tadını çıkarmakla ilgilenir. Çocuk boğulma tehlikesi geçirirse imdatlarına cankurtaranlar yetişir. Oldukça relax bir tarzı benimseyen Fransızların çocukları yüzme konusuyla fazlaca ilgilidirler.


Gelelim biz Türklere…


Evham konusunda üstümüze yok öncelikle bunu kabullenmemiz gerekiyor. Su ve çocuk demek bizim için su yutma ardından Allah korusun boğulma tehlikesi ile karşı karşıya gelmesi anlamını taşır. Nerede yüzdüğünün pek bir önemi yok, evin bahçesinde çocuğun bileğine gelecek kadar su ile doldurulmuş bir havuz bile olsa tedbiri elden bırakmamak lazım. Her ihtimale karşı biz yine kollukları takalım, gözüne su kaçmasın diye gözlükleri takalım bir de can simidini taktık mı bu iş tamam. Şimdi gözlem zamanı yüzme vakti dolana kadar en ufak bir hoplama da zıplama da müdahale etmek için beklemeye hazırız.


mamidedi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim