Öğretmen Diyarı

24 Yıllık Öğretmenin Gözünden El Yazısı İle Eğitim Faydalı mı Faydasız mı ?
 24 yıllık sınıf öğretmeniyim. Defalarca birinci sınıf okuttum. Her iki yazıyla da çalıştım öğrencilerimle. O nedenle karşılaştırma yapabilirim. El yazısı çocuklarda estetik bilinci oluşturuyor. Sanıldığı gibi zor değil. Çocuklara ve velilere zor gelen eve verilen sayfalar dolusu ödev, sınıfta durmaksızın yazı yazdırılması. Çocuklar oyun çağında. Bu nedenle oyunların içine katılarak verilse çalışmalar hem zevkli hem kalıcı olur.

Örneğin okul bahçesinde ellerine tutuşturulan bir tebeşirle yerde yazı çalışması yapmak gibi. Kısacası öğretme yönteminde sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Şu anda yurt dışında yaşıyorum. Burada da öğretmen olarak 4 yıl çalıştım. Birinci sınıftan itibaren hem el yazısı hem tükenmez kalem ile eğitim öğretime başlanıyor. Şimdiye kadar tek bir şikayet duymadım. Çünkü bıktıran ödevler, yarışan anne babalar, bir an önce okusun yazsın diyen öğretmenler yok.


Okuma yazma bir süreçtir ve her çocuk aynı anda öğrenemeyebilir. Tabii eğitim sistemi de buna göre düzenlenmiştir. Çocukların at yarışında gibi koşturup, bir an önce herşeyi öğrenip sonra da yarışacağı sınavlar da yok. Milyonlarca öğrencimiz var.Kendi Milli Eğitim politikamızı oluşturamadığımız sürece hep sıkıntı yaşarız. Başkasının elbisesini giyersek sürekli üzerimize uyması için değişiklik yapmak zorunda kalırız.

Ayla Yüce
24 Yıllık Sınıf Öğretmeni

ÖĞRETMEN DİYARI ÖZEL HABERİDİR

Aktif link belirtmeden ve izinsiz haberi kullanan siteler hakkında gerekli yasal işlem takibi yapılacaktır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim