Öğretmen Diyarı

2015 toplu görüşmelerinde memurlar hangi kazanımları elde etti. Masada bırakılan kazanımlar ne oldu?
 Masaya Damga Vurmak

Zafer nidaları atıyorlar. Memur-Sen kazanımlarıyla toplu görüşmeye damga vurdu! Filan… Bırakın bunları geçiniz efendiler. Al gülüm ver gülüm. Siz başka ne iş yaparsınız ki…

2015 toplu görüşmeleri bitti. Masada memur temsilcileri vardı. Hükumetle görüştürler. Memur sendikalarından gelen talepleri duyunca tam umutlanacaktık ki bir de ne görelim. Meğerse masada tiyatro-sirk ekibi varmış. Bu tiyatro-sirk ekibi, hükumetin % 4+4 teklifinden sonra önceden yazılmış senaryosunu oynamaya başladı. Durup dururken masada ayağa kalktı. Yetkili federasyon başkanı Ali YALÇIN, beş on saniye ne yapacağını tartıp, ne kızı vereyim ne dünürü küstüreyim hesabıyla, nasıl kırmadan söyleyeceğini mi düşünüyor bilinmez, “hükumet kanadından gelen bu teklifi geliştirmeye açık bir teklif olarak görüyoruz. Hükumetin bu teklifi cumanın feyzinden de hareket ederek, masaya tekrar getirmesini bekliyoruz. ”  gibi sözlerle -bu olmadı biz cumaya gidiyoruz diyerek- masayı bırakıp gitmişti. Ardından bakan da madem öyle ben de gidiyorum, diyerek ayrıldı. Bunca memurun hakkını savunmak varken neden masayı terk ettiniz? Anlayamadık.

Masada Çakılı Kalmak

Masada kalan Kamu-Sen ve KESK’in talepleri bile dinlenmedi. İtirazları bakan tarafından kulak arkası edildi. İtirazlara kulak vermeyen Bakan Faruk ÇELİK, bu iki sendikaya üye olmuş 681,932 memurunu yok saydı. Memur-Sen, masada memurun haklarını savunmak için kalan Kamu-Sen ve KESK başkanlarına “masada çakılı kaldılar!” gibi yakışıksız ifadeler kullandı.

Şimdi soruyorum geliştirmeye açık bir teklif dediğiniz hükumetin verdiğini % 4; “Cuma”nın feyzinden sonra % 5 oldu. O gün Cuma namazını nerede ve nasıl kıldınız ki bu feyz sadece 1 puanlık bir artış sağladı? İki gün sonra fikriniz nasıl değişti? Cumanın bereketinden hanginiz tam anlamıyla faydalanamadı? Memurların bu feyz rekabetinde günahı neydi?

Masaya toplamda %33 zam talebiyle gelip %5 alınca neyin tarihi zaferini kutluyorsunuz? Bunu bana da bir anlatın. 3600 ek gösterge masaya geldi mi? 4C’liye kadro masaya geldi mi? Seyyanen zam masaya geldi mi?  Adil olmayan yönetici atama yönetmeliği masaya geldi mi? Vergi dilimi masaya geldi mi? Daha da önemlisi size “Cuma”dan feyz almanızı sağlayacak vekil imama kadro masaya geldi mi?

Bakanlık müsteşarının maaşı 899,31 TL artarken memurun 204 liralık maaş artışı zafer midir? Siz masaya otururken 2,212 TL maaş alan bir memur 795 Dolar alabiliyordu. Bugün 756 Dolar alabiliyor. Aradaki 114 Liralık kayıp masaya geldi mi? Sizden önceki yetkili konfederasyon başkanının jet hızıyla imzalayıp milletvekili olduğu toplu görüşme sebebiyle memurun yaşadığı maaş kaybı masaya geldi mi? Ek zam talebi masaya geldi mi?

Nöbet Eyleminin Üzerine Yatmaya Çalışan Memur-Sen

Nöbet ücretini söke söke aldık! Uff amma okkalı laf! Neyi söke söke aldın Sayın Eğitim Bir-Senli yetkili? Nöbet eylemi kararını siz mi aldınız? Sizin atadığınız idareciler; “Ek ücret ödenene kadar eylem!” diyen Eğitim-İş ve Türk Eğitim-Sen üyelerine sırf bu yüzden tehditler savurmadı mı? Tutanaklar hazırlamadı mı? Öğretmenlere zorluklar çıkarmadı mı? Soruşturmalar açmadı mı? Cezalar vermedi mi? Nöbet tutmayan öğretmenleri fişlemedi mi? Eylem yapan öğretmenlere haftada bir yerine iki nöbet yazmadı mı? Bari bu konuda söke söke aldık demeyin! 6 saat nöbet ücreti talep edip yarısına razı oldunuz. Neyi söktünüz?

Şimdi anladın mı Sayın Ali YALÇIN, Kamu-Sen Başkanı İsmail KONCUK’un masada neden çakılı kaldığını? O, masada hakları savunmak için çakılı kaldı. Vekil imama kadro için masada çakılı kaldı. 4C’lilerin 4B’lilerin kadroya alınması için masada çakılı kaldı. Ek zam, 3600 ek gösterge, vergi dilimi, 2. İl dışı, vekil ebe vs. yani sendikacılık için masada durdu. Ve dimdik durdu. Eğilmedi, bükülmedi.

Biraz da siz bunu yapabilseydiniz %33 zam talep edip 3/1’ine imza atmazdınız?

 

 

TANITIM:

2015 toplu görüşmelerinde memurlar hangi kazanımları elde etti. Masada bırakılan kazanımlar ne oldu? 4B’liye kadro alınabildi mi? Gerçekte kazanan memur mu? Memur-Sen toplu görüşme masasına damga vurdu mu? Yaşananların gerçek yüzünü sitemiz yazarı Hasan ÖNDER kaleme aldı.


ÖĞRETMEN DİYARI ÖZEL HABERİDİR

Aktif link belirtmeden ve izinsiz haberi kullanan siteler hakkında gerekli yasal işlem takibi yapılacaktır.

 

 

 

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim