Öğretmen Diyarı

2014 yılında eğitimde neler konuşulacak?

 

2013 yılı son yazı başlığımız, “2013 Yılında eğitimde neler konuşuldu?” idi. 2014 yılının ilk yazı başlığını da yukarıda okudunuz. Eğitimde işler hemen öyle bir yönetmelikle, bir kanunla akşamdan sabaha değişivermiyor. Buyrun 2014 yılı eğitim gündemine.


Dershaneler kapanacak. Yıllardır temcit pilavı gibi ısıtılıp ısıtılıp önümüze konan “dershaneler” konusuna 2013 yılındaki öteleme ile yine 2014 yılında da çareler aranacak. Siz ne dersiniz, 2014 yılında dershaneler kapanacak mı? Cevabını hep birlikte yaşayarak göreceğiz.


Liselere geçiş nasıl olacak? SBS’nin kaldırılması ve yerine TEOG’un getirilmesi 2013 yılında en çok konuştuğumuz konuların başında geliyordu. 2014 yaz aylarında öğrenciler, veliler ve okul idarecileri bunun ilk uygulaması olarak ortaokuldan liseye geçişleri ilk kez uygulayacaklar. Tabi bundan önce bir de TEOG merkezi sınavlarının 2. dönem uygulanacak imtihanları da var. Liselere geçiş sınavları 2014 yılında da eğitim gündeminde önemli yer işgal edeceğe benziyor. Ortaokulların diğer sınıflarında da merkezi sınavların uygulanıp uygulanmayacağı da sanırım önümüzdeki günlerde kesinlik kazanacak.


Öğretmen ve okul yöneticisi atamaları. 2013 yılı gündeminden hiç düşmeyen MEB’deki atamalar, 2014 yılında da hızını kesmeden gündemin ilk sıralarında yer amaya devam edecek. 2013 yılında 4+4+4 sisteminden kaynaklanan zorunlu ve isteğe bağlı okul yöneticisi yer değiştirmeleri 2013 yılının son günü olan 31 Aralık 2013 tarihine kadar devam etti. İstanbul MEM okul yöneticilerinin zorunlu yer değiştirme sonuçlarını 2013 yılının son günü açıkladı. 2014 yılı Şubat ayında öğretmen atamaları ile başlangıç yapılacak. Ardından boş kalan yöneticiler için en kısa sürede müdür, müdür yardımcılığı sınavı açılacak. Ayrıca daha önce yöneticilik yapmış MEB personeline tekrar yönetici olarak atanma hakkı gündeme gelebilir. Şube müdürlüğü sınavı sonuçlarına göre, mülakat ve ardından atamalar yapılacak. Mayıs ayında isteğe bağlı yer değiştirmeler başlayacak. Rotasyona tabi yöneticilerin atamaları bu yıl inşallah zamanında yapılır. MEB’de tüm öğretmen ve yönetici atamalarının bu yıl belirlenen takvime göre zamanında yapılması dileklerimizle bu başlığı kapatalım.


YGS 2014’te son kez yapılıyor. Liselere yerleştirmede nasıl ki sistem değişmiş ise; 2014’te de son kez yapıldığı söylenen YGS ile üniversitelere geçiş sınavı olan YGS’de de köklü değişiklikler yapılacak. Liselerde de ortaokullarda olduğu gibi merkezi sınavlar uygulanacak. Bu yılın en çok konuşulacak konularının başında bu konunun geleceğini söylersek herhalde yanılmış olmayız. Sistem değişiklikleri dershanelerin kendiliğinden kapanmasına zemin hazırlar mı, bunu da zamanla göreceğiz.


Öğrencim 1. sınıfı veya 5. sınıfı hangi okulda okuyacak? 2013 yılı okulların açıldığı Eylül ayında bu konuda bir hayli karmaşa yaşanmıştı. 2014 yılı okulların açılacağı tarihte ise bu konuda çok da sorun ve kargaşa yaşanacağını düşünmüyoruz. Fakat öğrenci ve veliler bu soru üzerinde bir hayli telaşlanacaklardır. Fakat telaşlanmaya hiç gerek yok. Çünkü bu yıl 4+4+4 eğitim sisteminde nerede ise okulların tamamına yakını ilkokul, ortaokul ve lise olarak dönüştürüldüğü için sorun kendiliğinden hallolacak. Veliler öğrencilerinin adrese dayalı olarak ikametlerine en yakın ilkokul ve ortaokula e-okul sisteminden otomatik olarak kaydedildiklerini, TC kimlik numaralarını girerek Temmuz 2014 tarihinden itibaren sorgulayabilecekler.


Sevgili okur, görüyorsunuz ki 2014 yılında eğitim gündeminde konuşacağımız konular da 2013 yılı eğitim gündeminden pek farklı görünmüyor. Fakat görünen o ki eğitim işleri biz eskilerin “Bizim zamanımızda böyle miydi?” nostaljik yaklaşımlarının aksine günden güne daha özgür, daha verimli bir şekle dönüşmekte. Bu tespitime karşı çıkan benim kuşağımdan çok kişinin çıkacağını biliyorum. Fakat ben yine de eğitimin daha ileri taşındığı fikrimi beyan etmekte sakınca görmüyorum.


2014 yılı ve sonrasının eğitim öğretim başta olmak üzere tüm hayat standartlarımızda iyileşmeye vesile olması dileklerimle, hepinize mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler diliyorum. (01.01.2014)


EKREM AYTAR

 

kamudanhaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim