Öğretmen Diyarı

1.SINIF ÖĞRENCİLERİ İÇİN NE TÜR KİTAPLAR TERCİH EDİLMELİ?
20 yıllık öğretmenlik hayatımda bu yıl onuncu kez 1. sınıf öğrencilerini okutuyorum. Bu nasıl olur diye düşünenler olacaktır. Hemen açıklayayım. 4 yıldır birleştirilmiş sınıf okutuyorum. Öncesinde ise 5 kere tayin oldum. Hemen hemen her defasında da 1. Sınıftan başladım.


 
Bir öğrenci için bence en önemli yıl birinci sınıftır. Kitap okuma alışkanlığı ve matematiğin temeli hep bu yılda atılır. 1. Sınıf öğrencileriyle ilgili yaşanan sıkıntılarla ve çözümleri ile ilgili bazı konuları yazmak istiyorum.

Kitap Okumayla İlgili Yapılan Yanlışlar Neler?
Çocuk okumaya başladıktan sonra eline bir kitap verilir ,”hadi bu kitabı oku” denir. Oysaki yeni okumaya başlayan çocukların yüzde doksanı uzun bir metni okuyup anlayacak vasfı, okumaya çıktıktan en az iki ay sonra kazanır.

Çocuk elindeki kitaptan hiçbir şey anlamaz. Bu yüzden de atlayarak, gözleriyle geçiştirerek 20 sayfalık kitabı 15 dakika sonra okudum diye getirir. Ne çabuk okudun dediğinizde de okudum der geçiştirir. Bunu sınıfta her zaman yaşıyoruz.

Kitap okuma saati yapıyoruz. Kitapları dağıtıyoruz, daha 15 dakika geçmeden, çocuk “öğretmenim ben bunu okudum başka alabilir miyim” diye gelir. Oysaki o sürede bitirmesi imkansızdır.
Birinci Sınıf Öğrencisine Kitap Alırken;
Kısa Hikayeli, Sorulu Kitapları Tercih Edin
Öncelikle çok uzun hikayelerden oluşan kitaplar yerine kısa hikayeli kitapları seçmenizde yarar var.

Her sayfanın altında, o sayfayla ilgili soruları olan kitapları tercih edebilirsiniz. Sorulu kitaplar sayesinde çocuk hem okuyor hem okuduğu konuyla ilgili soruları cevaplıyor. Çocuklar böylelikle okuma ve yazma çalışmasını yapmış oluyorlar. Bazı kitapların da sonunda sorular var. Ama yeni okumaya başlayan öğrencilerin hikayeyi sonuna kadar okuyup anlamaları zor. En fazla 3 sayfada bir konunun değerlendirilmesi daha doğru olur.

Eğer elinizdeki kitapta soru yoksa siz de hazırlayabilirsiniz. Değerlendirmeyi yaparken 5N1K (ne, nerede, ne zaman, nasıl, neden ve kim) sorularını kullanabilirsiniz.

Herhangi bir sayfa yazıyı okuduktan sonra sorulan kim, nerede, ne zaman, nasıl, neden ve kim gibi sorular çok faydalı olacaktır. Bu sorulara yazılı cevap vermesi çok daha iyi olur. Ama uygun değilse siz sorup onlara cevaplandırabilirsiniz. O zaman okuduğu metini daha dikkatli okuyacaktır.
Büyük Resimli Kitaplar İlgiyi Dağıtabilir
Bir de bazı kitaplarda kocaman bir resim altında iki satır yazı var. Bunlar da çok uygun değil. Çocuk resimlerle çok ilgileniyor. Resimden ne anlatıldığını zaten anlıyor. Okuduğunu anlamasına gerek kalmıyor. Hemen arka sayfadaki resmi merak edip arkalarına okumadan bakıyor. Bu da okuma alışkanlığı kazanmasına hiç yardımcı olmuyor.

Kitap Okuma Defteri Doğru Seçilmeli
Kitap okuma defterleri var. Onlarda ki soruların bazıları çok mantıksız oluyor. Alırken inceleyerek çocuğun verebileceği cevapları da düşünerek alırsanız daha iyi olur. Bu konuda bir örnek vermek istiyorum.

Bu kitaplarda sorulan sorular ve çocuğun verdiği cevapları şöyle olabiliyor;

Kitabın beğendiğiniz bölümü: Her yeri

Kitabın beğenmediğiniz bölümü: Yok

Kitap hakkında düşüncelerin: Güzel

Kitaba eklemek istediğiniz görüşler: Yok

İnanın çocukların büyük bir bölümü böyle cevap veriyor.

Acele Etmemelisiniz
Kitabı okudum demek için; eline almayıp, gerçekten onun içine girebilmesi için, yavaş yavaş ilerlemeliyiz. Önce bir sayfa anlama, sonra iki sayfa anlama, sonra 3, 4 sayfa anlama şeklinde ilerleyebilirsiniz. Eminim okuduğu kitap ona bir süre sonra keyif verecektir. Aksi taktirde her gün bir kitap okuduğunu söyleyen ama okuduğundan hiçbir şey anlamayan çocuklar yetişir.

Kitap İsimleri Olumlu Mesaj Vermeli
Çocuk kitaplarının isimleri de, olumlu anlamda mesaj veren isimler olmalıdır. Lakap kurmayı, alay etmeyi pekiştiren isimler olmamalıdır.

Kitabın Temasına Ve Diline Dikkat Edilmeli
Alınan kitaplarda olumlu mesaj veren temalar seçilmeli. Konu olumlu davranışı pekiştirecek şekilde planlanmalıdır. Kitapların dilleri; çocukların gelişim seviyesine uygun, sade, anlaşılır olmalıdır. Çocuklara belli kavramları öğretmeyi amaçlayan şekilde düzenlenmiş olmalıdır. Küçük yaştaki çocuklar için cümleler, basit cümle şeklinde olmalı, bileşik ve devrik cümleler olmamalıdır.

Kitabın Resimleri Olumlu Mesajlar İçermeli
Kitapların resimleri; onları korkutucu ve endişelendirici resimler olmamalı, olumlu mesaj veren resimler tercih edilmelidir. Kitap okuma alışkanlığının kazandırıldığı 1. Sınıfta, dilerim binlerce kitap kurdu yetiştirirsiniz.

Yazar: Fatma Ayan


Kaynak: http://blog.classloom.com/tr/1-sinif-ogrencileri-icin-ne-tur-kitaplar-tercih-edilmeli/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim