Öğretmen Diyarı

18 Yaşındaki Kız ve Dikiş Makinesi, Kızların Eğitimine Güç Veriyor

Mary Grace Henry, gelirini Uganda ve Kenya’da kızların okula gitmesi için kullandığı 16 binden fazla saç aksesuvarı sattı. Şimdiye kadarki en özverili doğum gününü düşünün. Mary Grace Henry doğum günü hediyesi olarak bir dikiş makinesi istediğinde 12 yaşındaydı. Ardından dikiş makinesini ters çevirilebilen, iki tarafı da kullanılabilen saç bantları yapmak için kullandı ve elde ettiği karı, Uganda ve Kenya’da kız çocukların okula gitmesine yardım eden bir fona gönderdi. Şimdi 18 yaşında, Notre Dame Üniversitesi’nin çaylak bir öğrencisi olan Henry, özellikle çocuk evliliği, taciz ve kız sünneti riski altında bulunan Sahra Altı Afrikası’ndaki kızların ilkokul ve ortaokul eğitimi alabilmesine destek olmak amacıyla son altı yıldır faaliyet gösteren Gidişatı Tersine Çevir’i (Reverse teh Course) kurdu. Kurulduğundan bu yana organizasyon 16 binden fazla saç aksesuvarı ürünü sattı, 66 kıza sponsor oldu. 154 yıllık değerindeki ders kitapları, üniformalar ve yatılı okul maliyetini de kapsayan eğitim giderlerini ödüyor. Henry için, kızların hayatında “gidişatı tersine çevirme” yeteneği ve yoksulluk çemberini kırabilmek onların eğitimine destek olmakla başlıyor. Dünya Bankası’nın tahminine göre dünya genelinde 31 milyon kız okula gitmiyor. Gelişen ülkelerdeki kızların üçte biri ayrıca 18 yaşından önce evleniyor ve 20 yaşından önce anne oluyor. UNICEF’e göre, ortaokul eğitimiyle Sahra Altı Afrikası, Güney ve Batı Asya’daki çocuk evlilikleri yüzde 64 oranında düşürülebilir. Biz de Henriy ile bir dikiş makinesi, saç aksesuvarları ve basit bir misyonun dünyanın diğer tarafındakilere yardım etmek için nasıl bir etki yaptığını konuştuk.

Sizi Gidişatı Tersine Çevir’i başlatmak için motive eden neydi? Mary Grace Henry:  Gidişatı Tersine Çevir’e başlamak için beni motive eden ev ve okul çevremin bir kombinasyonuydu. Evde, annem asla “Günün nasıl geçti?” tipinde bir insan olmadı. Bunun yerine Popüler Bilim dergisini koyar ve “Daha iyisini nasıl yapabilirsin?” ya da “Bu nasıl çalışıyor?” diye sorardı. İnovatif ruh benim ev hayatımın atmosferiydi ve okulda gerçek bir toplum hizmetine aktif odaklanma vardı. Gidişatı Tersine Çevir, bu ikisinin etkilerinin bir ürünüdür. Stella-Teddy-2014-1 Desteklediğiniz kızlardan birisiyle tanışma fırsatınız oldu mu? Bu nasıl bir deneyimdi? Henry:  2011’den bu yana Afrika’ya üç kez gittim ve öğrencilerin çoğuyla en az bir kez görüştüm. Yeni öğrencileri ilk kez ziyaret ettiğimde, onlara birçok soru soru sorarım ve onları dikkatlice dinlerim. Yüz yüze oldukları zorlukları ve bireysel olarak hayatlarında neler olup bittiğini anlamak istiyorum. Bu önemli çünkü Nairobi Kibera’nın gecekondu mahallelerinde ve Kenya’da desteklediğimiz kızlar, Kenya’nın Mara bölgesindeki Masai öğrencilerinden çok daha farklı sorunlara sahip. Her gün karşılaştıkları sorunlara karşın tanık olduğum neşe ve huzurdan her zaman etkileniyorum. Öğrencilerimiz hayatlarını daha iyiye doğru değiştirmek için çelik gibi bir kararlılığa sahip. Her ziyaretimde, öğrendiğim üzüntüden çok gördüğüm neşenin daha fazla farkında oluyorum. Bu kızlar kendilerine acınmasını istemiyor. Bir şans istiyorlar. Eğitim de onların daha iyi yaşamlara kavuşmaları için en iyi ve –gerçek- şansları.

Satışlarınızdan elde ettiğiniz karla destekleyeceğiniz organizasyonları ya da okulları nasıl seçtiniz?

IRS (Internal Revenue Service – (ABD) Gelir İdaresi) onaylı kar amacı gütmeyen organizasyonlarla çalışıyorum. Kriterlerimden biri oradaki sorunları anlayan, yerel lehçeleri konuşan ve güçlü toplum ilişkilerine sahip yerli personelinin olması ve toplum içinde saygı duyulmaları. Bu insanlar bizim gerçekten perspektifimizi, analiz ve tavsiyelerimizi vermek için itimat ettiğimiz kişiler.

Şimdiye kadar böyle inanılmaz bir etki yaptınız, Gidişatı Tersine Çevir için gelecekteki umutlarınız neler?

Henry: İş açısından perakendeci bir ortakla çalışıp bir ürün yapmayı isterim. Böylece organizasyonu finanse etmeyi garanti altına alırken daha geniş kitlelere ulaşabilir ve daha büyük etkiye yapabilirim. İki idealim var ve kızların evrensel kalitede eğitimi misyonuna inanan doğru bir perakendeci ortağı bulmayı ümit ediyorum. Fon tarafına gelince, benim en yakın hedefim 100 kızı desteklemek. İkinci amacım kızlar için kurduğumuz girişimcilik programınını geliştirmek. Birkaç iş var, üniversite mezunları için bile ve ben kesinlikle inanıyorum ki finansal okuryazarlık ile girişimcilik becerilerini desteklemek bizim öğrencilerimiz için çok değerli araçlar olacaktır.

Bir fark yaratmak isteyenlere tavsiyeniz var mı?

Henry: Benim tavsiyem sadece başlamak olacaktır: korkmayın ya da “ya şöyle olursa…” diye düşünmeyin. Bunun yerine hedefinize ulaşın ve gün gün yapın. Eğer birinin bir ideali varsa ona sıkıca tutunsun ve tutkusunu izlesin.

Kaynak: http://www.takepart.com/article/2015/08/04/reverse-the-course-girls-africa

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim