Öğretmen Diyarı

16 ülkeden 22 ilkokul

Ülkenin yapısı, gelenekleri ve tarihinin mimarisini de etkilediği bilinen bir gerçek. Okulların mimarisi nasıl olmalıdır sorusuna gelince ortaya çıkan en önemli cevap ise amaca uygunluk, dayanıklılık, güvenlik ve özgür bir şekilde hareket etmeye imkân sunması. İç mekanların tasarımında en önemli noktalar, sınıfların yeterli seviyede ışık alması, doğal ışık kaynaklarının mümkün olduğunca kullanılması ve uyarıcı bir ortam hazırlanmasıdır.

Yapılan çalışmalar okul tasarımının, öğrenci performansını arttırıp, eğitim ve öğretimde daha yaratıcı bir yaklaşım sağladığını gösteriyor.

Bakalım dünyanın dört bir yanından seçtiğimiz bu okullar sizlere neler hissettirecek…

 

Bakalım dünyanın dört bir yanından seçtiğimiz bu okullar sizlere neler hissettirecek…

FİNLANDİYA

\"dunyadan

Finlandiya’da bulunan bu okul,  tüm Fin okulları gibi mimarisi ile dikkat çekiyor. Ülkedeki yüksek eğitim kalitesi ve mimariye yapılan yatırımlar arasında birebir bağlantı olduğu sıklıkla dile getiriliyor.

BANGLADEŞ

\"dunyadan

Dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan Bangladeş’te bulunan bu ilkokulun öğrencileri akranlarına göre oldukça şanslı. Kerpiç okulun koridoru tıpkı balkon gibi tasarlanmış, çocuklar teneffüslerini burada geçirirken sıcaktan da korunmuş oluyorlar.

İSPANYA

\"dunyadan

İspanya’da bulunan bu renkli okul zemin katta bahçesi ve üst kattaki kortlarıyla oldukça ilgi çekici değil mi? Bu mekan anlayışı bize teneffüslerin de en az ders saatleri kadar önemli olduğunu gösteriyor.

İNGİLTERE

\"dunyadan

Londra’da bulunan okulun bahçesine uçurtma şeklinde bir derslik inşa edilmiş, eğitim yer ve sınıf dinlemiyor…

RUANDA

\"dunyadan

Ruanda’da bulunan bu ilkokul Hollandalı bir yardım kuruluşu tarafından yapılmış. Masa ve sıraları size de tanıdık geliyor, değil mi?

HOLLANDA

\"dunyadan

Hollanda’da mantar şeklinde dizayn edilmiş bu okulun mimarisi Afrikalı halkların daire şeklindeki evlerinin çevresinde toplanmalarından esinlenerek yapılmış.

İSVİÇRE

\"dunyadan

İsviçre’de bir yamaçta, ormanın içinde olan bu okul doğayla iç içe bir eğitim ve eğlence ortamı sunuyor.

İSPANYA

İspanya’da bulunan bu ilkokulun mimarisi ise kentleşme, okul ve dışardaki hayat arasında paralellik kurarken, ülkede epey tartışmaya neden olmuş.

TÜRKİYE

\"bumed\"

Türkiye’deki bu okul ise kentin eski değerlerine sahip çıkıyor. Eski ahşap okul yenilenirken yangına karşı özel önlemler alınmış.

HOLLANDA

\"dunyadan

Hollanda’da bulunan bu ilkokul  tek katlı binası ve büyük bahçe alanı ile çocukları kendine çekiyor.

TÜRKİYE

\"11-TURKIYE\"

İstanbul’da bulunan okul yaratıcı ve sorgulayıcı bireyler yetiştirmeyi amaçlıyor ve eğitim ortamının duvarlarla sınırlandırılamayacağını öngören bakış açısıyla geniş avluyu öğrenme alanının bir parçası olarak değerlendiriyor.

KENYA

\"dunyadan

Kenya’da bulunan bu ilkokul, Almanya-Kenya işbirliği ile kurulmuş ve çocuklara ücretsiz eğitim vermeyi amaçlıyor.

A.B.D.

\"dunyadan

Okullar sadece dersliklerden ibaret değil elbette. Amerika’nın Cleveland eyaletinde bulunan bu okula ait kütüphanede çocuklar keyifle vakit geçirebiliyor, beyazın sadeliği ile…

A.B.D.

\"dunyadan

Hatta derslikler bir dört duvarla sınırlanmak zorunda değil. Amerika’nın Maryland eyaletinde bulunan bu okulda, sanat sınıfı açık koridorda bulunuyor. Sandalyeler bile sanat çalışması gibi değil mi?

İNGİLTERE

\"dunyadan

Sınıflar da bildiğimiz sınıflar gibi olmak zorunda değil. Londra’da bulunan bu ilkokulda sınıfların renkli ve çocukların hareket edebileceği alanların geniş olmasına özen gösterilmiş.

UGANDA

\"dunyadan

Uganda’da bulunan bu ilkokulda, duvarlara sayılar ve harfler asılarak çocuklar için uyarıcı bir ortam hazırlanmış.

HİNDİSTAN

\"dunyadan

Hindistan’da kız çocuklarının eğitime katılım oranı oldukça düşük. Bu yüzden kadın öğretmenlerin istihdamıyla bu oranı artırmayı amaçlıyorlar. Bu okulda 11-12 yaşındaki çocuklar okula alınıyor  ve 11 aylık süreçte 5. sınıf seviyesine ulaşarak mezun oluyorlar. Öğrencilerin %95’i de ortaokula da devam ediyor.

TÜRKİYE

\"dunyadan

Adana’nın Karaisalı köyünde bulunan bu ilkokulun sınıfları Çukurova Üniversitesinde bulunan öğrencilerin katkılarıyla düzenleniyor.

BANGLADEŞ

\"dunyadan

Bangladeş’te bulunan bu okul yöresel malzemeler-bambu, saman- kullanılarak inşa edilmiş ve yörede bulunan çocukların donanımlı bir eğitim alması amaçlanıyor.

FRANSA

\"dunyadan

Fransa’da bulunan bu ilkokulda; grup çalışması ve işbirliği, dürüstlük ve sorumluluk bilincini çocuklara verecek şekilde eğitim programları hazırlanıyor.

TAYLAND

\"dunyadan

Tayland’da bulunan ve 2 dilde eğitim veren bu okulun bahçesinde organik meyveler ve pirinç yetiştiriliyor ve çocuklar bu sürece etkin olarak katılıyor.

ARNAVUTLUK

\"dunyadan

Arnavutluk’ta bulunan bu okul anaokulu, ilkokul ve ortaokuldan oluşuyor ve iç mimarisi açık renkler ve gün ışığını alacak şekilde tasarlanmış.

AVUSTURALYA

\"dunyadan

 

Avustralya’da kısıtlı bir bütçe ile inşa edilen bu okulun çatısı çocuklar için alanı. Su damlacıkları şeklinde olan pencereleri güneş ışığından maksimum şekilde faydalanma imkanı sunuyor.

AVUSTURALYA

\"dunyadan

Avustralya’da bulunan başka bir okulda ise geometrik şekiller kullanılarak uyarıcı bir ortam  oluşturulmuş. Siz de duvarlardaki ağaçları farkettiniz mi?

FRANSA

\"dunyadan

Paris’te bulunana bu okulda çocukları yaratıcı düşünmeye sevk etmesi için  gökkuşağının renkleri kullanılmış. Bu bahçede oynamak isteyenler elime mum diksin…

Derleyen: Özlem Öztürk

 

Haber Kaynağı: http://www.egitimpedia.com/okul/16-ulkeden-22-ilkokul

Anahtar Kelimeler:
ülkeden ilkokul

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim