Öğretmen Diyarı

1. SINIFA BAŞLAYACAK ÖĞRENCİLER İÇİN YAZ DÖNEMİ AKTİVİTELERİ
 Okula en önemli hazırlık; psikolojik hazırlık. Sonra çocuğun öz bakım, iletişim ve bedensel becerileri geliyor. Sınıf Öğretmeni Pelin Aktaş Usta, çocuğu ilkokula yeni başlayacak ailelere, okula hazırlık sürecini kolaylaştıracak yaz dönemi önerileri hazırladı.
Çocuğunuza Neleri Öğretmelisiniz?
1. Öğretmen, diğer öğrencileri bırakıp sizin çocuğunuzu tuvalete götürmeyecek. Üstünü düzeltip poposunu silmeyecek. Çocuğunuzun hem evde hem de dışarıda gideceğiniz her yerde tek başına hijyen ve tuvalet becerisini ve malzemelerini bilmesi gerekir.

2. Çocuğunuza önceden harfleri ve sesleri öğretmeye çalışmayın. Hatalı öğrenileni düzeltmek bizim için çok daha zor. Üstelik harf yönteminde “s” harfine “se” diyerek öğreten veli çocuğuna iyilik yapmış olmuyor. Bitişik eğik yazı yani elyazısı öğrenecekleri için çocuklara boşuna yüklenmeyin.

3. Çocuğunuza kendinin ve ailesindekilerin ad ve soyadını, mümkünse telefon ve iş yerinin adını da öğretin.

4. Anasınıfı düzeyinde; içinde bulmaca, labirent, eşleştirme, farkları bulma gibi alıştırmaların olduğu kitaplardan edinin ve her gün mutlaka birkaç etkinliği ödev yapar gibi yaptırın.

5. Çocukların elyazısında çok zorlandıkları malum. El kasları gelişmeyen çocukların yazıları asla istenildiği kadar güzel olmuyor, silip yaptıkça çocukların şevki kırılıyor ve okuldan soğuyorlar. Aksine başarılı yazan çocuklar daha fazlası için çok güzel motive oluyor. Bu yüzden çocukların el kaslarını mutlaka güçlendirmesi gerekir. Kız çocukları ilgilendikleri oyun türleri nedeniyle el kaslarını çok daha iyi kullanırlar. Temel olarak, parmak döndürme, bilek döndürme, parmak açma kapama, dirsek oynatma içeren her türlü aktivite yazma sürecine katkı sağlar.

Eldeki ince motor kaslarını geliştiren oyun ve materyaller neler?

Oyun ya da gerçek hamurlar, toprak, kum, çamur gibi yoğurma malzemeleri,
Gereksiz kağıtları gazeteleri buruşturma, yırtma, makasla kesme yapıştırma etkinlikleri,
“Buraya bir kuş konmuş, bu yakalamış…” gibi el oyunları, karanlıkta fenerden gölge çıkarma oyunları,
Anne hamur işi yaparken yumurta sürme, fındık batırma, susam ekleme, krem şantiyi sürmek gibi pek çok ince iş,
Küçük parçalı lego gibi sök tak oyuncaklar,
Her türlü boya ile resim (kuru boya, pastel, parmak boya, guaj boya, cam boyası…vb.)
Kurşun kalem ile resim çizme, silgi ile silme (kalemi hatalı tutan çocuklar için silindir yerine üçgen gövdeli kalem ve kuru boyalar çok işe yarıyor her markanın üçgen kalemi var.)
Küçük misket ya da toplar ile oyunlar,
Her kalınlıkta ip ve kurdeleyi bağlama sökme,
Islak bez sıkma, yüzeyleri silme,
6. Çocuğunuza kendi başına giyinmeyi öğretin. Kıyafetlerini çıkarıp düzeltme, atkı bere eldiven takma, montunu ve ayakkabısını giyme fermuarını takıp çekme… Çocuğunuz bağlayamıyorsa ipli ayakkabı almayın.

7. Çocuğunuza tekerlemeler, şaşırtmacalar ve bilmeceler öğretin. Bunları söylemesi için teşvik edin. Bildiği şarkıları yüksek sesle ve anlaşılır şekilde söyletin. Konuşurken boğuk, sesleri yutarak ya da tükürüklü konuşmaması için uyarın.

8. Matematik her yerde! 10 ve 20 içinde ileri geri saydırın, çevresindeki varlıkları saydırın, basit toplama ve çıkarma işlemleri sorun.

9. Kitap okuyun, resimli kitaplar alın, ona resimleri anlattırın. Kendiniz de okuyun ki örnek olun.

10. İyi öğretmen bulma telaşı tüm velilerde var, tüm öğretmenlerde de iyi veli temennisi olduğunu unutmayın.

Kısa Bağlantı : http://clss.link/1XF38RT

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim