Öğretmen Diyarı

Yunan öğretmenler: Meslektaşlarımızın yanında olacağız
Yunanistan'daki Öğretmenler Sendikası Yönetim Kurulu, yayımladığı bildiriyle Eğitim Sen’in yanında olduğunu duyurdu.

Yönetim kurulu adına Başkan Matina Grafou ve Sekreter Dina Reppa imzasıyla yayımlanan bildiride 11 bin 200 eğitim emekçisinin işten atılması “Erdoğan devletinin ve baskıcı mekanizmalarının başlattığı bir temizlik harekatı” şeklinde değerlendirildi. Hükümetin baskılarının; karşı çıkan, hak, adalet, barış ve demokrasi için mücadele eden, ırkçılığa karşı çıkarak, halklar arasında eşitlik talep eden, inanç özgürlüğünü savunan ve cins ayrımına karşı tutum alan kesimlere ve emekçilere yönelik olarak gündeme getirildiği belirtilen bildiride, “Binlerce eğitim emekçisinin işine son verilmesi faşist bir uygulamadır ve ‘ulusal tehlike’ adı altında emekçilerin ve Kürt ve Türk halkının demokratik hak ve özgürlükler için verdiği mücadeleye gözdağı vermeye yöneliktir” denildi.

Hükümetin gülünç suçlamalarla istediklerini terörist ilan ettiği belirtilen bildiride şu ifadeler yer aldı: “Eğitimcilerin öğrencilerini kır gezisine çıkarmasını bile PKK’ye katılım için hazırlık suçlamasına dönüştürebilmektedirler. Çocuklara okuma yazmayı öğreten, dil, din, ırk, cins ayrımına karşı eğitim veren, bombaların patladığı ve ortalığın kan gölüne döndüğü anlarda bile öğrencilerinin yanından ayrılmayan meslektaşlarımızın işine son verilmesinin gerçek nedeni Sultanlık yapmak isteyen  Erdoğan’ın belirlediği politikalara karşı çıkmalarıdır. Barış, demokrasi ve özgürlük için mücadele etmeleridir.”

“İşten atmalara, baskılara ve yasaklara karşı çıkan ve demokratik hak ve özgürlükler için mücadele eden Eğitim Sen üyesi meslektaşlarımızla, Türkiye halklarıyla, işçi sınıfı ve halk hareketiyle, bu doğrultuda mücadele eden tüm kitle kuruluşlarıyla dayanışma içinde olduğumuzu açıklıyoruz” denilen bildiri şu şekilde devam etti: “Başta eğitim alanında olmak üzere Yunan emekçi sendikaları ile Türkiye’den emekçi sendikaları arasında eskiden beridir dostluk ve dayanışma alanında yakın iş birliği, bulunmaktadır. Şubat 2015 tarihinde Yunan eğitim emekçileri Türkiye’ye giderek Eğitim Sen Urfa Şubesi ile birlikte Kobanê’den gelen ilticacıların kaldığı kamplarda incelemelerde bulundu. Hemen arkasından Yunanistan’da “Kobanê için bir okul” kampanyası açıldı ve ülkemize davet edilen Eğitim Sen yöneticileri ile birlikte etkinlikler düzenlendi. Bütün emekçileri ve eğitim emekçilerini, dayanışma bildirilerini imzalamaya ve başlatacağımız dayanışma etkinliklerine katılmaya, tüm eğitimci sendika şubelerini ve kamu emekçileri sendikaları konfederasyonunu (ADEDY) bu doğrultuda yönetim kurulu kararı almaya çağırıyoruz. Meslektaşlarımıza sonuna kadar mücadelelerinin yanında olacağımız ve hiçbir dayanışmadan kaçınmayacağımız sözünü veriyoruz.”

Öte yandan gazetemize açıklama yapan Dina Reppa, Türkiyeli eğitim emekçileriyle dinamik bir biçimde dayanışma gösterilmesi çağrısı yaptıklarını belirterek imza kampanyası başlattıklarını vurguladı. Reppa ayrıca önümüzdeki günlerde eğitim emekçileri olarak Türkiye Konsolosluğu önünde gösteri düzenleyeceklerini ve konuya ilişkin uluslararası düzeyde girişimlerde bulunacaklarını da belirtti.

Kaynak. (Atina/EVRENSEL)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim