Öğretmen Diyarı

YÖK SURİYELİLERLE İLGİLİ ARAŞTIRMALARI YASAKLADI

Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu`nun `YÖK Suriyelilerle İlgili Araştırmaları Yasaklayarak Bilim Özgürlüğüne Büyük Bir Darbe İndirmiştir!` başlıklı açıklama metnidir.

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı Nisan ayının sonunda tüm üniversitelere bir yazı göndererek, Suriyelilerle ilgili saha çalışması yapılmasını İçişleri Bakanlığı`nın onayına bağladığını bildirmiştir. YÖK, söz konusu yasağın gerekçesini ise saha çalışmalarında bulunan akademisyenlerin geçici koruma sağlanan Suriyeliler hakkında kişisel verileri içeren bilgi topladığı ve arşiv oluşturulduğu "duyumuna" dayandırmaktadır.

 

Öncelikle belirtmek isteriz ki getirilen söz konusu "onay" zorunluluğu, akademik faaliyetlere dolayısıyla da akademik özgürlüğe vurulmuş büyük bir darbedir. Toplumsal, siyasal, kültürel ve ekonomik sorunları özgürce araştırmak ve elde ettiği bilgiyi toplumla özgürce paylaşmak üniversitelerin, dolayısıyla akademisyenlerin temel görevidir. Elbette bu görev, evrensel hukuk normlarına aykırılık teşkil etmemelidir. Ancak YÖK`ün ilgili yazısından da anlaşılacağı üzere YÖK, bir "duyum" üzerinden tüm akademiye "yasak" getirmekte bir an bile tereddüt etmemiştir. MİT eliyle çetelere silah taşıyanların, polis nezaretinde bilimsel bilgi üretme arzusuna geçit vermeyeceğiz!

 

Ayrıca belirtmek gerekir ki bu yasakçı tavırla birlikte, YÖK`ün 12 Eylül`ün genlerini taşıyan bir kurum olduğu gerçeği de bir kez daha gün yüzüne çıkmıştır! Aksi halde "duyumlarla" "akademik özgürlüğü" ortadan kaldıran YÖK`ün, hakkında çok güçlü intihal iddiası bulunan İzzet Özgenç`i bünyesine kabul etmesini açıklamak mümkün olmayacaktır!

 

Üniversiteleri sadece AKP`nin ve sermaye çevrelerinin ihtiyaç duyduğu bilgiyi üreten kurumlara dönüştürmek isteyenlere karşı bir kez daha ifade etmek isteriz ki bilimsel bilgi ve hakikat arayışı, yaratmaya çalıştığınız itaat kültürüne direnmeye devam edecektir!

Eğitim Sen olarak belirtmek isteriz ki, söz konusu yasağı yargıya taşıyacağımızdan, akademik özgürlükleri sonuna kadar koruyacağımızdan ve üniversitelerimiz insan, toplum ve doğa yararına bilgi üreten kurumlara dönüşüne kadar mücadelemizi sürdüreceğimizden kimsenin şüphesi olmamalıdır.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim