Öğretmen Diyarı

YANDAŞ SENDİKAYLA YAPAMADIKLARINI, VALİ VE KAYMAKAMLARLA YAPIYORLAR

Demokrasiyi, temel hak ve özgürlükleri, adaleti rafa kaldıran AKP, hayatın her alanını sıkıyönetim teknikleriyle yönetmeye devam ediyor. Kendisinden olmayan, kendisi gibi düşünmeyen herkesi susturmanın ve yıldırmanın yollarını arayan bir yönetim aklının biz eğitim ve bilim emekçilerine yönelik tehditleri ise hukuksuz, keyfi ve tamamen siyasi hesaplarla yapılan sürgün, soruşturma ve gözaltı pratikleriyle yaşam buluyor.

Yerellerdeki yöneticiler, parti memuru gibi çalışarak adeta AKP’ye sadakat ve itaat değerlendirmeleri yapıyor ve muhalif gördükleri herkesi cezalandırma yoluna gidiyor. Üstelik bu baskı politikası kimi durumlarda doğrudan yaşam hakkını tehdit eder boyutlara kadar çıkabiliyor. Sokakta yürürken özel harekat polislerinin saldırısına uğrayan, darp edilip kafatasının çatlamasına neden olunan, yaralı  halde askeri bir revirde tutulan ve  gözaltına alınan  Çukurca temsilcimiz Fatih Bulugil’in yaşadıkları içinde bulunduğumuz durumu gözler önüne seriyor.

Yakın dönemde üyelerimize yönelik artan söz konusu baskı politikaları mercek altına alındığında, AKP’nin yürüttüğü cadı avında bugüne kadar yürütülen kadrolaşmanın ve hukuksuzluğun oynadığı rolü görmek kolaylaşıyor.

  • Ağrı’da 5 üyemiz, haklarında hiçbir soruşturma yürütülmeden ve herhangi bir gerekçe sunulmadan sürgün edilmişlerdir. Üyelerimizden Kemal Kürkçü Kayseri’ye, Fecri Aydın Yozgat’a, M. Emin Kaya Osmaniye’ye, Nihat Kaya Trabzon’a ve Asım Güneş de Gümüşhane’ye sürgün edilmiştir.
  • Ağrı Patnos’taki üyemiz Nihat Macit hiçbir gerekçe gösterilmeden Yozgat’a sürgün edilmiştir.
  • Antalya’da okul müdürü olarak görev yapan üyemiz Ayhan Timur, sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle, hiçbir adli soruşturma geçirmeksizin, tamamıyla hukuksuz, keyfi ve siyasi kararlarla, çalıştığı okuldan 150 kilometre uzaklıktaki bir ilçeye sürülmüştür. Ayrıca üyelerimiz Muzaffer Şeker ve Ömür Çoban da hukuksuz biçimde il içi sürgün edilmiştir.
  • Mersin’deki 7 üyemiz, okullarına yeni atanan bir idarecinin mobbing uyguladığını belgeleriyle raporlaştırıp Mersin şubemiz aracılığıyla Teftiş Kurulu’na şikayet ettiği için  7 üyemize henüz savunma ve itiraz süreçleri gerçekleştirmeden çeşitli cezalar verilmiş ve üyelerimiz il içinde sürgün edilmişlerdir.
  • Hatay Valiliği ile İl MEM tarafından başlatılan soruşturmalar sonucunda üyemiz Bülent Berber ve Uğur Bayram, gerekçesiz, hukuksuz biçimde il içindeki başka okullara sürgün edilmiştir.
  • Eskişehir’de basın açıklamasına katıldığı için Vali tarafından görevinden uzaklaştırılan üyemiz Hatice Yüksel hukuksuz biçimde Trabzon’a sürgün edilmiştir.
  • Aydın’da sosyal medya hesabından, Berkin Elvan ile ilgili bir paylaşımda bulunan üyemiz Erhun Yalçın, hakkında adli soruşturma dahi olmadan Erzurum’a sürgün edilmiş ve sonrasında da işten atılmıştır. Bu hukuksuzluğa karşı da sendikamız hukuki mücadelesini sürdürmektedir.

Eğitim Sen olarak belirtmek isteriz ki AKP, yandaşı olan sendikayla yapamadığını, Vali ve yöneticiler eliyle yapmaya çalışarak üyelerimizi, dolayısıyla mücadelemizi sindirmenin, sendikamızı güçsüzleştirmenin yollarını arıyor! Ancak, mücadele azmimizin ve kararlılığımızın ne kadar güçlü ve köklü olduğunu unutuyorlar! Unutulmamalıdır ki dikta rejimleri, yarattığı baskı ve şiddetten güç alarak varlıklarını sürdürebilir. Ancak hiçbir baskı dönemi ilelebet varlığını sürdürememiştir. Yürütülen bu hukuksuzluklara imza atanlardan er ya da geç yargı önünde hesap sorulacağı bilinmelidir. Dolayısıyla Eğitim Sen olarak üyelerimiz ve dolayısıyla sendikamız üzerindeki bu baskı politikalarının derhal son bulmasını istiyoruz.

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim