Öğretmen Diyarı

Top Sakalla Derse Giren Öğretmenin Cezası İptal Edildi

Sendikalar yaklaşık 2 yıldır kılık kıyafet yönetmeliğini protesto etmekte ve üyelerinin bu konuda yönetmeliğe uymamaya çağırmaktalar. Eyleme katılan öğretmenlerden bazıları ise okullarında konuyla ilgili sıkıntı yaşamakta. İşte bu konuda ceza alan sonra da cezası iptal olan bir öğretmenin haberi

Topsakal Bırakarak Derse Giren Öğretmene Verilen Uyarı Cezası İptal Edildi !

Malatya’da sınıf öğretmeni olarak görev yapan bir personelin, sınıfa kravatsız ve top sakallı olarak girmesi sebebiyle verilen disiplin cezası iptal edildi.

 

Olayda, Malatya ili, Battalgazi ilçesi, Barbaros ilkokulunda sınıf öğretmeni olarak görev yapan davacı, üyesi olduğu sendikanın çağrısına uyarak “sınıfa gömleksiz, kravatsız (kazak giymiş olarak) ve top sakallı” girmesi sebebiyle 657 sayılı Kanun’un 125/A-g maddesi uyarınca ‘uyarma’ cezasıyla cezalandırılmıştı.

 

Davacıyı temsilen Eğitim-Sen tarafından açılan davada mahkeme, verilen uyarma cezasının iptali yoluna gitmeye gerekçe olarak, personelin cezaya sebep olan eyleminin sendikal faaliyet kapsamında kılık kıyafet zorunluluğunu protesto etmek amaçlı olmasını gösterdi. Mahkeme konuyla ilgili kararında şu ifadelere yer verdi:

 

“Bu durumda, sendika üyesi olan ve aynı zamanda Malatya ili, Battalgazi ilçesi, Barbaros ilkokulunda öğretmen olarak görev yapan davacı hakkında isnat edilen ve üyesi olduğu sendika tarafından alınan kararlara uyarak gerçekleştirdiği anlaşılan eylemin, sendikal faaliyet kapsamında olduğunun anlaşılması karşısında ve anılan hakkın da yukarıda sözü edilen AIHS’nin 11. maddesi ile güvence altına alındığı göz önünde bulundurulduğunda, dava konusu işlemde hukuka uygunluk bulunmamaktadır.”

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol