Öğretmen Diyarı

Soruşturmalar okul müdürlerine emanet!
 BURAK KILIÇ
Meclis’e sunulan Milli Eğitim Bakanlığı’nın teşkilat ve kanunlarında değişiklik öngören kanun tasarısıyla Türkiye genelindeki 2700 eğitim müfettişi görevden alınacak. Müfettişlerin içinden mülakatla seçilen 500 tanesi Ankara’ya çekilecek.

YANDAŞ MÜDÜRLER Mİ SORUŞTURACAK?

Taciz vakalarının patladığı bir dönemde soruşturmaları akamete uğratacağı endişesi doğuran düzenleme eğitimcilerden sert tepki görürken Türk Eğitim Sen İstanbul Şube Başkanı Hanefi Bostan çarpıcı bir iddiada bulundu. Bostan, okullardaki soruşturmaların okul müdürlerine verileceğini söyledi. Bostan, “MEB, soruşturma ve incelemeleri mülakatla atadığı okul müdürlerine vermeyi hedefliyor” dedi.

DENETİM YAPILMAYAN KURUM ÇÖKER

Türk Eğitim Sen İstanbul Şube Başkanı Hanefi Bostan: Maarif müfettişliği, yaklaşık 200 yıllık geçmişi olan bir kariyer mesleği. Ancak bu düzenlemeyle mesleğin yok edilmesi planlanıyor. Maarif müfettişliğinin kaldırılması, okullardaki denetimin kaldırılması anlamına geliyor. Denetimi yapılmayan kurumların çökmesi an meselesidir. Bunu anlayacak kafa ve deneyim nerede?

YOLSUZLUK ARTABİLİR

Meclis’teki kanun tasarısı müfettişlik mesleğinin bitişi anlamına geliyor. Edinilen bilgiye göre, bakanlık soruşturmaları okul müdürlerine vererek taciz ve tecavüz vakalarını kamuoyunun dikkatinden kaçırmayı hedefliyor. Meclis’ten geçecek torba kanunla müfettişler tasfiye edilecek. Ardından yapılacak düzenlemeyle okul müdürlerine soruşturma/inceleme ek görevi verilecek. Müfettişlerin yokluğundan doğan boşluğu müdürler tamamlamış olacak. Ancak uzmanlara göre, hali hazırda hesap verme makamındaki müdürlerin soruşturmalarda görev alması, birçok usulsüzlük ve yolsuzluğa sebep olabilir. Zira, bir müdür kendi kendini objektif biçimde denetleyemez.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim