Öğretmen Diyarı

Sınavı bitir 100 salavat getir

Son zamanlarda Milli Eğitim'de yaşanan olaylar bitmek bilmiyor.


Tarsus'ta Pakize Bayraktar Ortaokulu'nda 5. 6. 7. ve 8. Sınıf öğrencileri arasında “Kutlu Doğum Haftası” etkinlikleri kapsamında din sorularından oluşan, yazılı sınav olarak düzenlenen bilgi yarışmasında, kağıdın son bölümünde öğrencilerden sınavdan sonra 100 kere salavat okumalarının istenmesi dikkat çekti.


Konuyla ilgili açıklama yapan okul idaresi, sınavda yarışmada salavat okunmasının istendiğinden haberi olmadığını ancak bu tarz yarışmaların hoşuna gittiğini belirtirken, Eğitim Sen, seçmeli olarak getirilen bazı derslerin  okul idarecileri tarafından zorunlu olarak verileceğinin örneği olan bu duruma tepki gösterdi.


Yapılanın bir sınav değil, bilgi yarışması olduğunu belirten Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Yavuz Toprak, "Eğer bu bir sınav olsaydı sakıncalı olabilirdi. Okulumuzda seçmeli ders olarak Hz. Muhammed’in hayatı var. Biz de bir yarışma düzenlemek istedik ve yaptık." dedi.


Evrensel'den Burak Şefkat'in haberine göre, Eğitim Sen Tarsus Şube Başkanı Yasemin Yücel, konu hakkında Evrensel' konuştu.


Yücel, “Bu uygulamalarla okullarımız fiili olarak imam hatip okullarına dönüşmüştür. Aynı okulda eğitim öğrenim gören farklı mezhep ve inanç gruplarına mensup öğrencilere yönelik bu dayatmacı tutum kabul edilebilir gibi değil. Okullardaki bu tür yarışmalara müftülerin de katılması ve bu uygulamaların giderek yaygınlaşması, okulların ne yazık ki bilim öğreten kurumlar olmaktan uzaklaştığını göstermektedir” dedi.

Yücel, bu uygulamanın, seçmeli olarak gözüken derslerin aslında zorunlu olarak uygulandığını gösterdiğini ifade etti.

 

 

Kaynak: www.sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol