Öğretmen Diyarı

Şemdinli'de öğretmen alımlarına tepki

Kaynak:YÜKSEKOVAHABER
ŞEMDİNLİ - Şemdinli Eğitim-Sen Şubesi öğretmen alımları hakkında basın açıklaması düzenledi.
 

Eğitim-Sen şubesinde düzenlenen ve görev almak isteyipte görev verilmeyen öğretmenler adına basın açıklamasını mağdur olan öğretmenler adına basın açıklamasını Murat Erbaş okudu.
 
Erbaş, "1999’a kadar üniversiteyi bitiren öğretmen adayları rahat bir şekilde atanırken, o yıldan itibaren KPSS denilen memurluk için alım sınavı getirildi ve bu mezun olan üniversite öğrencilerinin durumunu gün geçtikçe zorlaştırdı. Günümüzde üniversiteyi kazanmak için nasıl ki dershaneye ihtiyaç duyuluyorsa aynı şekilde üniversite bitirildikten sonra, maalesef ikinci kez KPSS’ye hazırlanmak için dershaneye gitmek zorunda kalınmakta, imkanı olmayanlar da evlerinde hazırlanmaktadırlar.Geçim sıkıntısının bu kadar arttığı, iş bulma imkanlarının azaldığı ve memur olmanın bu kadar zorlaştırıldığı Türkiye’de üzülerek belirtmek isteriz ki, emek sömürücülüğü, rant, adam kayırma ve daha nice haksız uygulamalar peşi sıra devam etmektedir. Ve maalesef üniversiteyi bitiren insanlarımızın büyük bir kısmı da bu haksız uygulamalardan nasibini almaktadırlar" dedi.
 
"Her yıl okullar açıldıktan sonra binlerce üniversite mezunu ekonomik olarak mağdur olmasın diye, bir lokma ekmeği evine götürmek için ücretli öğretmenliğe 8-9 aylık gibi kısa bir süreliğine ve çok az bir ücretle çalışmak amacıyla MEM’e (Milli Eğitim Müdürlüklerine)  müracaat etmektedirler" diyen Erbaş, "Özellikle bölgemizde öğretmen açığının çok olması, birçok gencimizin neredeyse ümitlerini bu işe bağladıklarını üzülerek belirtmek isteriz. Kadrolu öğretmenlerin yararlandığı birçok haktan yararlanamayan bu öğretmenler neredeyse asgari ücrete çalıştırılmaktadırlar. Yeteri derecede öğretmen atamasının yapılmaması, hem bu arkadaşların çalışıp az ücret almalarına neden olmakta, hem de farklı branştan olup farklı derslere girmeleri de öğrencilerimizi mağdur etmekte ve yeteri derecede verim alamamalarına engel olmaktadır. Bunun yegane çözümü tüm öğretmenlerin derhal atanmasıdır. Çünkü biliyoruz ki Türkiye genelinde 100 bine yakın öğretmen açığı bulunmaktadır" ifadelerini kullandı.
i-1-20151019184902.jpg
 
Erbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu sene Ekim ayı başında ilçemizde ücretli öğretmenlik başvuruları başladı ve 2 yıllık mezunları hariç tüm 4 yıllık mezunlarının müracaatları MEM tarafından kabul edildi. Ancak diğer yıllardan farklı olarak, Şemdinli Kaymakamlığı, MEM tarafından gönderilen listeleri hem uzun uzun bekleterek hem de ara ara listeleri ayrı olarak MEM’e geri göndermiş ve bu yıl ben ve bazı arkadaşlarım eğitim ve fen-edebiyat fakültesi mezunu olmamıza rağmen, gerekçe belirtilmeden ismimiz Şemdinli Kaymakamlığı tarafından reddedilmiştir. Öğretmenlik alanları dışında bazı bölümlerden atamalar yapılmıştır. Oysaki her yerde yapılan uygulama şudur: Önce eğitim fakültesi mezunları, daha sonra pedagojik formasyonlu fen-edebiyat mezunları, sonra fen-edebiyat ve en son da diğer fakülte mezunları alınır. Bizler bu atanan arkadaşların atanmasına karşı değil, yapılan haksız ve ayrımcı uygulamaya karşıyız. Eğer bir yerde sınıf öğretmeni açığı varsa ve sınıf öğretmeni mezunu orada duruyorsa, bunun yerine maliye veya otomotiv bölümü mezunu atanıyorsa, aynı şekilde Kürtçe öğretmeni varken seçmeli Kürtçe dersine Kürtçeyle alakası olmayan başka bir bölümün mezunu görevlendiriliyorsa, açıkçası bunu anlamakta zorlanıyoruz. Ayrıca geçen sene ve ondan önceki sene alınanlar ne oldu da bu sene alınmadı. Burada bir çelişki yok mudur? Eğer bölgede son aylarda meydana gelen savaştan, çatışmalardan bizim gibi yüreği eğitim için yanan insanlar da sorumlu tutulup, faturanın bir kısmı bize kesiliyorsa, herkes bunu çok iyi bilsin ki, bizler hiçbir zaman savaş taraftarı olmadık ve bundan sonra da olmayacağız. Ne MEM’e ne tarafımıza niçin alınmadığımız, kaymakamlık tarafından hiçbir dayanak,  hiçbir gerekçe ileri sürülmeden bizlere bildirilmemiştir. 200 arkadaşın içinden biz 28 kişi kendimizi bir anda hedef tahtası üzerinde gördük. Bazı arkadaşlarımızın kaymakamlığa gidip durumu görüşmek istemelerine dahi kaymakamlıkça izin verilmemesi, bizim de aynı akıbete uğrayacağımız endişesiyle, şimdilik, bu durumdan geride durduğumuzu belirtmek isteriz. Bizler, oluşturulan bu haksız uygulamadan derhal vazgeçilmesini, hiçbir gerekçe olmadan çalışma hakları elinden alınan ve mağdur edilen, adli sicil kaydı olmayan ben ve arkadaşlarıma gerekçeli kararın derhal açıklanmasını, eğer açıklanmıyorsa, mağduriyetlerinin giderilmesini aksi takdirde kamuoyu nezdinde Şemdinli Kaymakamlığı’nın bu uygulamasını keyfi olarak değerlendirmekte olduğumuzu ifade eder ve kamuoyunu da bu konuda hassasiyetini göstererek daha duyarlı olmasını beklemekteyiz. Sadece kendimiz için değil herkes için adalet istiyoruz."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim