Öğretmen Diyarı

‘Okulumu Dokunma’ diyenlere milli eğitim müdüründen şok sözler
 İzmir Bergama İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün liselerini kontenjanlarını düşürme kararı alması protesto edildi. Basın açıklaması yapan sendika ve dernek temsilcileri, alınan kararın öğrencilerin imam hatip veya meslek liselerine mecbur bırakılacak bir adım olduğu ileri sürüldü. Bergama İlçe Milli Eğitim Müdürü Nuri Kiraz, protesto gösterisini gülerek izledi, ardından, “okuluma dokunma” diye basın açıklaması yapan vatandaşlara “Azgın azınlık” dedi.
eğitim

Protesto eylemine Eğitim-Sen, Eğitim İş, Sağlık Emekçileri Sendikası (SES), Büro Emekçileri Sendikası (BES), Tarım ve Orman Emekçileri Sendikası, Tüm Belediye Emekçileri Sendikası (Tüm-Bel- Sen), Türk Eğitim-Sen, Pir Sultan Abdal Derneği, Tahtacılar Derneği, Üretici Kadınlar Kooperatifi, CHP, ÖDP, HDP, Komünist Parti, Emek Partisi, ADD ve Bergama Öğrenci Veli Bergama İlçe Milli Eğitim Binası önünde yapılan basın açıklamasına öğrenci velileri de katılırken, “Çocuğuma dokunma”, “Geleceğimle oynama, o kontenjan benim”, “Okuluma Dokunma”, “Kontenjanların düşürülmesine karşıyız”, “Eğitim hakkı engellenemez” yazılı dövizler açıldı.

KARARI TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİN

Bergama Eğitim-Sen dönem sözcüsü Yusuf Gunt tarafından yapılan basın açıklamasında, “Ülkemizde hemen her alanda yaşadığımız sürecin bir benzeri de, oldubitti taktiği ile Bergama'da yaşandı. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından oluşturulan komisyon 13 Mayıs 2016 tarihinde, tam bir oldubitti yaparak, derslik, öğretmen, mekân sıkıntısı olmadığı halde başta Bergama Yusuf Kemalettin Perin Fen Lisesi olmak üzere, Akif Ersezgin Anadolu Lisesi, 14 Eylül Bergama Anadolu Lisesi ve sırasıyla diğer liselerin önümüzdeki yıl alacakları öğrenci kontenjanlarındaki düşürülme kararını almıştır. Böyle önemli bir karar alınırken de ilçemizde ki hiçbir eğitim bileşeni temsilcisi davet edilmemiştir. Bizler bu kararı tekrar gözden geçirmeye davet ediyoruz” denildi.

müdür

AMAÇ İMAM HATİP’E MAHKUM ETMEK

Eğitim-İş dönem sözcüsü Ali Ulvi Akeren’in seslendirdiği basın açıklamasında ise tarafından yapılan açıklamada ise “Laikliği Anayasa'dan, ülkemizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ü ders kitaplarından çıkarmaya çalışan zihniyetin, Bergama'da ki temsilcilerinin kötü bir tiyatrosuyla karşı karşıyayız. İlçe Milli eğitim Müdürlüğü alınan karala gerekçe olarak mesleki eğitimi geliştirmeyi göstermiştir. Ancak biliyoruz ki bu kararın asıl amacı çocuklarımızı İmam Hatip Liselerine mahkûm etmektir” ifadelerine yer verildi.

ÇOCUKLARIMIZ KORKMUYOR KARANLIĞA KARŞI DİRENİYOR

Bergama Veli-Der dönem sözcüsü Hüseyin Bölükoğlu, “Çocuklarımızın biat etmesi isteniyor. Fakat çocuklarımız korkmuyor, karanlığa karşı direniyor. Bizler çocuklarımızdan öğreniyoruz. Gerici, ayrımcı eğitim politikalarına, kadrolaşmaya, yandaş iradeye karşı sırtımızı dönmeyi. Karanlığa sırtını dönen, karanlığın karşısında duran gençlerimizin yanındayız. Tüm velileri de bu çığlıklara ses olmaya çağırıyoruz” dedi.

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ: AZGIN AZINLIK

Basın açıklamasını, bina kapısı önüne çıkan Bergama İlçe Milli Eğitim Müdürü Nuri Kiraz da gülümseyerek dinledi. Ardından makamında yerel bir gazeteye açıklama yapan Kiraz, Eğitim-İş ve Eğitim-Sen'i eleştirdi. Kiraz, protesto 

gösterisi yaparak basın açıklamalarını okuyan grubu, “Azgın azınlık” diye nitelendirdi.

Bergama Eğitim-Sen dönem sözcüsü Yusuf Gunt ise İlçe Milli Eğitim Müdürü Nuri Kiraz söylemlerine tepki göstererek; “Biz öncelikle tüm yönetim kurulumuz ve üyelerimizle birlikte İlçe Milli Eğitim Müdürü'nün söylemiş olduğu “Azgın azınlık” hakaretini kesinlikle kabul etmiyoruz. Biz haksızlığın, hukuksuzluğun, çürümüşlüğün, kuralsızlığın hüküm sürdüğü bir çoğunluk olmak yerine, hakkını arayan öğrencisini, öğretmenini savunan azınlık olmayı tercih ederiz. Yapılan hakaretle ilgili kendi kurulumuzda konuşacağız. Ayrıca yargı hakkımızı saklı tutuyoruz” dedi.

Kaynak: Sözcü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim