Öğretmen Diyarı

Okul Müdürünü Şikayet Eden Öğretmen Okuldan Sürüldü

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'na (KESK) bağlı Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Manisa Şubesi, Turgutlu İlçesi'ndeki, Urganlı Besime Işıldak İlkokulu'nda görevli üye Tolga Özak’a 3 yıldır uygulandığı ileri sürülen mobbingin ardından Salihli’deki başka bir okula atanmasını ayıpladı.


Eğitim Sen Manisa Şubesi'nde Salihli'ye atanan öretmen Tolga Özak'ın da katılımıyla basın açıklaması yapıldı. Eğitim Sen Manisa Şubesi Hukuk Sekreteri Murat Serbest, "Üyemiz Tolga Özak, görev yaptığı Urganlı Besime Işıldak İlkokulu'nda, üç yıl boyunca okul müdürü tarafından çeşitli bahanelerle mobbinge maruz kalıp, okuldan gönderilmeye çalışılmıştır. Üyemiz daha önce bu durumu dilekçe ile belirtti.  Açılan soruşturma da şikâyetin görüldüğü ve disiplin cezası verildiği bildirilmiştir. Ancak verilen ceza İl Disiplin Kurulu'nca bozulmuştur. Üyemiz Özak hakkında ise 2014 yılı sonunda, birkaç velinin şikâyeti üzerine soruşturma başlatılmıştır. Üyemizin okula spor kıyafetle geldiği suçlaması yapılmıştır. Ülkemizin her yerinde, pek çok okulda çalışan öğretmenler gibi üyemiz de, sendikasının kararı gereği 'Serbest Kıyafet Eylemi'ne destek vermektedir.


“ÖĞRENCİLERİN OLDUĞU ALANDA SİGARA İÇTİ İDDİASI”


Üyemizin öğrencilerin görebileceği yerde sigara içtiği iddia ediliyor. Arkadaşımız bu suçlamayı kabul etmiyor müdür yardımcısı da böyle bir olaya şahit olmadıklarını söylediler. . Böyle bir tutanak da yok. Soruşturmada görevli Maarif Müfettişleri ise buna rağmen konunun kesin olduğuna kanaat getirip arkadaşımıza Kabahatler Kanunu'na göre para cezası kesmişlerdir.  Ayrıca bu da yetmemiş, arkadaşımıza öğrencilerine kötü örnek olduğu gerekçesiyle 'Uyarı cezası verilmesini ve de 'Hizmetin Gereği Olarak Görev Yerini Değiştirilmesi'ne yani 'sürgün' edilmesini geçen 26 Mart'ta teklif etmişlerdir. Ertesi gün ise arkadaşımızın henüz savunması bile alınmadan, Salihli'deki Sart Mahmut İlkokulu'na ataması yapılmıştır" dedi.


“HAKKINI MAHKEMEDE ARAYACAK”


Üyemize haksızlık yapıldı diyen Serbest, görev yeri kararı değişliği için Manisa İdare Mahkemesi’ne başvuracağız. Okul müdürü için ise mobbing uyguladığı için suç duyurusunda bulunacağız.


17 yıldır görev aldığı okuldan başka bir okula atanan Tolga Özek ise, suçlamaları kabul etmediğini,” Bunca yıl bir sorun yoktu da 3 yıl önce mi başladı? Hakkımı mahkeme de arayacağım” dedi.

 

Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim