Öğretmen Diyarı

Öğretmenler Okulun İlk Haftası 5 Farklı Eylem Yapacak
1. Açığa alınanlar okullarına gidecek

Açığa alınan öğretmenler ilk adımda pazartesi günü okullarına giderek neden görevden alındıklarını meslektaşlarına ve öğrencilerine anlatacak. 19 Eylül Pazartesi günü açığa almaların olduğu yerlerde açığa alınan öğretmenlere sendika üyesi öğretmenler ve şube yöneticileri de eşlik edecek. Açığa alınmaların olmadığı yerde de sendikal mücadelenin ve öğretmenlerin neden hedef olduğu sendika üyeleri aracılığıyla anlatılacak. Bu sırada velilerle de temasa geçilecek. Veliler, emek ve demokrasi güçleri ile eğitim emekçileri, seslerini duyurmak için ortak hareket noktaları belirleyecek.

2. Kokart takma eylemi

İkinci adımda salı günü kokart takma eylemleri başlatılacak. Kokartlarda, ‘Laik bilimsel eğitim; savundum savunuyorum’, ‘Parasız kamusal eğitim; savundum savunuyorum’, ‘Barış; savundum savunuyorum’, ‘Herkese güvenceli iş güvenceli gelecek; savundum savunuyorum’ gibi ifadeler yer alacak.

3. İtiraz dilekçeleri

Üçüncü adımda; 21 Eylül Çarşamba günü açığa alınan öğretmenler, itiraz dilekçelerini kitlesel olarak İl Milli Eğitim Müdürlüklerine giderek teslim edecek.

4. Okullar önünde ortak eylemler

Dördüncü adımda; 23 Eylül Cuma günü açığa almaların olduğu okulların önünde, velilerle ve diğer emek, demokrasi güçleriyle birlikte kitlesel eylemler ve açıklamalar yapılacak. Görevden almaların olmadığı ya da görece az olduğu kentlerde eylem ve açıklamalar merkezi yerlerde yapılacak.

5. Eğitimci dayanışması

Beşinci adımda ise eğitim emekçilerinin ortak bir dayanışma etrafında bir araya gelmesi için çeşitli toplantılar yapılacak ve çeşitli tartışmalar yürütülecek.

“Tunceli’deki öğretmenler görevine iade edilecek”

CHP Dersim Milletvekili Gürsel Erol, ‘terör örgütüyle bağlantıları olduğu’ iddiasıyla Dersim’de görevden alınan 418 öğretmen ve 86 Milli Eğitim personeli ilgili Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile görüştüğünü, kendisine bu öğretmenlerin büyük bir bölümünün görevine iade edileceğinin söylendiğini açıkladı. DHA’nın haberine göre Erol, Bakan Yılmaz ile yaptıkları görüşmeye ilişkin şunları kaydetti: “Bizzat Milli Eğitim Bakanımızla görüştüm. Tunceli’ye büyük bir haksızlık yapıldığını söyledim. Sayın Milli Eğitim Bakanı, Tunceli’de görevde alınan öğretmenlerle ilgili bizzat ilgileneceğini, yapılan haksızlık varsa düzeltileceğini ve bakan yardımcısına talimat verdiğini ifade etti. Bakan yardımcısının konu üzerinde titizlikle çalışacağını, haksızlığa uğrayanların görevine iade edileceğini söyledi.”

‘Çalışma yapılıyor’

Sonrasında Bakan Yardımcısı ile tekrar görüştüğünü aktaran Erol, şöyle devam etti: “Pazartesi günü görevden alınan 418 öğretmenin büyük bölümünün görevine iade edileceği; ancak hakkında ihbar, şikâyet ve çeşitli deliller bulunan bazı öğretmenlerin soruşturmalarının devam edeceği, özellikle öğretmenlerin görevden alınmasında en büyük gerekçe olan 29 Aralık’taki eyleme katılanların büyük bölümünün göreve iade edileceği tarafıma söylendi. Bugün bile göreve iade edilecek öğretmenlerin belirlenmesi için çalışma yapılıyor ve Bakanlıktan bana verilen bilgiye göre, Tunceli’de görevden alınan öğretmenlerin büyük bölümü pazartesi göreve iade edilecek.”

kaynak: www.birgun.net
Anahtar Kelimeler:
öğretmenEylemEğitim Sen

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim