Öğretmen Diyarı

Öğretmenin iş bırakma eylemine verilen ceza, iptal edildi
İş bırakma eylemi yapan sendika üyeleri soruşturma sonucunda çeşitli cezalar aldılar. Ağırlıklı olarak aylıktan kesme cezası verilen Eğitim-Sen üyelerinden bazılarına sürgün cezaları da verilmişti. İdareci olan sendika üyelerine ise verilen cezalar arasında yöneticilik görevlerinin üzerilerinden alınması da bulunmaktadır. İzmir ve Diyarbakır başta olmak üzere yürütülen soruşturmalarda en son Diyarbakır’da görev yapan ve açığa alınıp göreve iade edilen MEB personeli için 1/30 oranında aylıktan kesme cezaları verildi ve bazı öğretmenler için sürgün kararı çıktı.

ANKARA İDARE MAHKEMESİ İPTAL ETTİ

Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamaya göre 29 Aralık 2015 tarihinde iş bırakma eylemine katılan ve bu eylem nedeniyle disiplin cezası verilen öğretmenlerin cezalarına iptal kararı verilmeye devam ediliyor. Ankara Çankaya ilçesinde bir ortaokulda görev yapan Eğitim-Sen üyesi öğretmen 29.12.2015 tarihinde özüsüz olarak okula gitmedi. Yürütülen soruşturmada öğretmene 1/30 oranında aylıktan kesme cezası verildi.

Mahkeme tarafından verilen kararda Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nun 1. maddesi ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin “Demek kurma ve toplantı özgürlüğü” başlıklı 11. maddesi açıklamalarda yer aldı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Karaçay-Türkiye davası ile ILO Sözleşmesinin 3. maddesine mahkeme tarafından işaret edilerek iş bırakma eyleminin sendikal eylem olduğu belirtildi.

Mahkeme kararına göre;  dava konusu işlemin iptaline, dava konnsu işlem sebebiyle davacının aylığından kesilen tutarın davanın açıldığı 11.10.2016 tarihinden itibaren işletilecek yasal faiziyle birlikte davacıya ödenmesine hükümleri yer aldı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim